کد خبر:۵۹۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۷:۳۶
تعداد بازدید: 2924
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ضرایب درسی آزمون دكتری اعلام شد
در آزمون گذشته برای درس های عمومی و اختصاصی، ضرایب یكسانی درنظر گرفته شده بود كه نارضایتی داوطلبان را به دنبال داشت و با بحث و بررسی های كارشناسی، قرار شد ضرایب متفاوتی برای درس های مختلف تعیین شود تا حقی از داوطلبان ضایع نشود

معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش كشور با بیان اینكه ضرایب درسی آزمون دكتری مشخص و قطعی شده است گفت: ضریب سوالات زبان انگلیسی در دومین آزمون دكتری نیمه متمركز به میزان 2، استعداد تحصیلی و هوش به میزان 1 و سوالات تخصصی هر رشته نیز 4 تعیین شده است.    
 
'سید جلال طباطبایی' روز یكشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: پیشتر پیشنهاد شد كه برای سوالات عمومی زبان و استعداد تحصیلی، ضریب یك درنظر گرفته شود و برای درس های تخصصی كارشناسی و كارشناسی ارشد نیز به ترتیب، ضریب های 2 و 3 تعیین شود كه شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، امروز نظر نهایی خود را اعلام كرد.

معاون سازمان سنجش یادآور شد: در آزمون گذشته برای درس های عمومی و اختصاصی، ضرایب یكسانی درنظر گرفته شده بود كه نارضایتی داوطلبان را به دنبال داشت و با بحث و بررسی های كارشناسی، قرار شد ضرایب متفاوتی برای درس های مختلف تعیین شود تا حقی از داوطلبان ضایع نشود.

طباطبایی از اعلام رسمی منابع دومین آزمون دكتری نیمه متمركز توسط سازمان سنجش از فردا هفتم آذرماه خبر داد و گفت: اطلاعیه مربوط به اعلام منابع آزمونی دكتری در نشریه پیك سنجش، فردا هفتم آذرماه انتشار خواهد یافت و همزمان نیز بر روی پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

معاون سازمان سنجش ادامه داد: منابع آزمون دكتری سال 91 شامل هزار و 510 ماده امتحانی است كه برای 287 رشته امتحانی طراحی شده است.

طباطبایی با بیان اینكه دومین آزمون دكتری نیمه متمركز در 278 رشته برگزار می شود، افزود:

رقابت داوطلبان این آزمون در 44 رشته علوم انسانی، 72 رشته فنی و مهندسی، 50 رشته علوم پایه، 51 رشته كشاورزی و منابع طبیعی، 11 رشته زبان های خارجی، 25 رشته گروه دامپزشكی، 13 رشته علوم پزشكی، 7 رشته هنر و 5 رشته تربیت بدنی صورت خواهد گرفت.

طباطبایی توضیح داد:سوالات هر یك از رشته های آزمون دكتری درچهار دسته بندی مشخص قرار می گیرد به گونه ای كه هر داوطلب باید به پرسش های زبان انگلیسی، هوش و استعداد

تحصیلی، درس های تخصصی از دوره كارشناسی و سوالات تخصصی از دوره كارشناسی ارشد رشته مربوطه در چهار دفترچه سوال جداگانه پاسخ دهد.

به گفته معاون سازمان سنجش سوالات زبان انگلیسی و هوش و استعداد تحصیلی آزمون دكتری جزو درس های عمومی بوده و برای داوطلبان همه رشته های آزمون یكسان خواهد بود.

وی زمان ثبت نام داوطلبان آزمون دكتری سال 91 را 25 دی ماه امسال عنوان كرد و گفت: براساس زمانی پیش بینی شده، دومین آزمون دكتری در تاریخ 25 فروردین ماه 91 برگزار خواهد شد.

نخستین آزمون دكتری نیمه متمركز، فروردین ماه 90 با حضور بیش از 131 هزار داوطلب به طور همزمان در سراسر كشور برگزار شد.

برچسب ها: دكتري ، آزمون ، ضرايب
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: