کد خبر:۵۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۰ - ۱۹:۱۵
تعداد بازدید: 1831
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دوسوم ایرانیان وزن غیرطبیعی دارند
بروز چاقی در زنان بیشتر از مردان است و مطالعه‌ای که در ایران انجام شد، نشان داد زنان 2 برابر مردان چاق هستند، 23 درصد چاق و حدود 40 درصد اضافه وزن دارند
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی گفت: بیش از دوسوم از ایرانیان دارای وزن غیرطبیعی و دارای درجاتی از اضافه‌وزن و چاقی هستند.

 به گزارش فارس، فرهاد حسین‌پناه امروز در سومین کنگره پیشگیری و درمان چاقی در ایران که در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: تصوری وجود دارد که با افزایش میزان وزن، میزان عوارض بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش پیدا می‌کند و مطالعات نشان می‌دهد افرادی که اضافه وزن قابل توجهی نداشته‌اند نیز عوامل خطری مانند چربی خون، فشار خون بالا و دیابت دارند.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی، افزود: حدود 20 درصد از ایرانیان چاق هستند که ممکن است عوامل خطر چاقی را نداشته باشند و 7 تا 8 درصد از افرادی که دارای وزن نرمال هستند، عوامل خطری مانند دیابت، فشارخون یا چربی خون بالا را دارا باشند.

حسین‌پناه اضافه کرد: در تهران در مطالعه‌ای که انجام شد بروز بیماری‌ها در افرادی که دارای وزن نرمالی بودند، بیشتر بود و بروز بیماری‌هایی مانند دیابت، قلبی و عروقی و فشارخون در آنها بیشتر دیده می‌شد.

وی اضافه کرد: عوامل محیطی 100درصد موجب بروز چاقی نمی‌شوند بلکه حدود 50 تا 60 درصد از چاقی به دلیل ارث و ژنتیک است و بیش از 97 درصد از چاقی‌ها مربوط به بروز یک بیماری نیست و درمان خاصی نیز ندارد؛ بیش از دوسوم افراد ایرانی دارای وزن غیرطبیعی هستند و دچار درجاتی از اضافه وزن و چاقی هستند.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی بیان داشت: مطالعه‌ای که از سال 1999 تا سال 2007 انجام گرفت چاقی از 13.6 درصد در سال 99 به 22.3 دهم درصد در سال 2007 رسید و میزان اضافه وزن از 32 درصد از سال 99 به 36 درصد در سال 2007 رسید. البته این آمار، آمار کشوری است.

حسین‌‌پناه ادامه داد: بروز چاقی در زنان بیشتر از مردان است و مطالعه‌ای که در ایران انجام شد، نشان داد زنان 2 برابر مردان چاق هستند، 23 درصد چاق و حدود 40 درصد اضافه وزن دارند که این آمار مربوط به افراد تهرانی است. البته زنان به دلیل اینکه سطح اشتغال پایین‌تر و فعالیت‌های فیزیکی محدودتری دارند دارای وزن بیشتری هستند.
 
وی افرود: شیب افزایش چاقی و شیب افزایش چاقی شکمی در زنان نسبت به گذشته کمتر شده است و این می‌تواند نشان دهنده افزایش آگاهی زنان باشد البته بروز چاقی شکمی در مردان افزایش پیدا کرده است، همچنین در مطالعه‌ کشوری که انجام شد بیش از 10 درصد از بچه‌ها دارای اضافه وزن و 5 درصد کودکان چاق بودند.

برچسب ها: چاقي ، وزن ، زنان ، مردان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: