کد خبر:۵۸۸۲
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۰ - ۱۸:۵۴
تعداد بازدید: 3439
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
موج سوم ایدز جدی است
موج سوم ایدز، شوخی ندارد. انتقال ویروس HIV از طریق جنسی، شکل غالب تغییر در شیوع ایدز گزارش شده. بر همین اساس، تعداد تلفاتی که این ویروس در ایران گرفته نیز 4 هزار و 311 نفر اعلام شده است

موج سوم ایدز، شوخی ندارد. انتقال ویروس HIV از طریق جنسی، شکل غالب تغییر در شیوع ایدز گزارش شده. بر همین اساس، تعداد تلفاتی که این ویروس در ایران گرفته نیز 4 هزار و 311 نفر اعلام شده است تا بار دیگر مردم، در مقابل هشدارهای وزارت بهداشت، قرار بگیرند.مقامات وزارت بهداشت می گویند روشهای انتقال ویروس HIVدر ایران، در حال تغییر است. به گفته مسئولان بهداشتی، تاکنون اصلی ترین روش انتقال ایدز در میان شهروندان، از طریق استفاده از تزریقات مشترک بوده و در میان معتادان بیش از سایر مردم، شیوع داشته است، ولی در حال حاضر شاهد آن هستیم که روشهای انتقال این عفونت، به سمت و سوی "ارتباطات جنسی” تغییر شکل داده است.
 
100 هزار ناقل عفونت در میان مردم
بنا به گفته مسئول ايدز جنوب تهران، روند ابتلا به ايدز در حال جابه‌جايي و تغيير است. یعنی از طریق استفاده از سرنگهای آلوده که در سالهای گذشته 69 درصد از آمار انتقال را تشکیل می داده به سمت ارتباطات جنسی مشکوک و خلاف اخلاق، جهت داده شده است. هر چند انتقال از طریق جنسی در بین 21 درصد از مبتلایان دیده شده، ولی آماری که وزارت بهداشت درباره تعداد مبتلایان به ایدز اعلام کرده، این احتمال را بالا می برد که شرکای جنسی مبتلای شناخته شده به ایدز نیز حامل این ویروس باشند.
مرتضوی، مسئول ایدز جنوب تهران به فراگیر دوره آموزشی ایدز و رسانه می گوید:”از سال 89 تا امروز، روش شايع ابتلا از تزريق به مقاربت جنسي در حال افزايش است به طوري كه طبق آمارها در سال 1389 ، 66 درصد ابتلا به وسيله تزريق، 1 /21 درصد از طريق مقاربت جنسي، 5/2 درصد از راه مادر به فرزند،10 درصد نامشخص و نيز از طريق انتقال خون و فرآورده‌هاي خوني هيچ موردي گزارش نشده است.”
به گفته نماینده دانشگاه تهران در رسيدگي به امور مبتلايان به ايدز، بیشترین مبتلایان به ایدز در کشور، جوان و در سنین اوج فعالیت جنسی به سر می برند و به همین دلیل، احتمال دارد در صورت عمل نکردن به نکات بهداشتی، آنها، شرکای جنسی خود را نیز به ایدز مبتلا کنند.
مرتضوی در این باره توضیح می دهد: " در حال حاضر نیمی از مبتلايان، افراد 25 تا 34 سال هستند." این گفته از آن لحاظ اهمیت دارد که آمارهای غیر رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد 80 تا 100 هزار نفر از مردم، در کشور، ایدز دارند. هفته گذشته، یکی از کارشناسان وزارت بهداشت در حاشیه همایش برنامه کشوری استراتژیک ایدز در مشهد این آمار را اعلام کرد. به گفته دکتر هنگامه نامداری‌تبار تا تیرماه امسال 23هزار و 125 نفر HIV مثبت در کشور شناسایی شده اند که پیش‌بینی می‌شود تعداد این افراد با توجه به افراد شناسایی‌نشده به 80 تا 100 هزار نفر افزایش یابد."
این آمار تخمینی در حالی اعلام می شود که در سال های گذشته، وزارت بهداشت آماری، غیر از آمار رسمی خود را نمی پذیرفت. هرچند که سازمان بهداشت جهانی در پیش بینی تعداد ایرانیان مبتلا به ایدز، چهار برابر تعداد بیمار شناخته شده رااعلام می کرد.
با این حال، رییس مرکز تحقیقات ایدز کشور با قاطعیت اعلام می کند در حال حاضر، قریب به اتفاق مبتلایان جدید ایدز، از طریق جنسی آلوده شده اند.
ماه گذشته، دکتر مینو محرز،در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: "99 درصد بیماران جدیدی که در تهران در بیمارستان امام به بنده مراجعه
می کنند از طریق روابط جسنی به ویروس ایدز مبتلا شده‌اند اما میزان کشوری ابتلای جنسی ایدز حدود 40 درصد است در عین حال تعداد زنان باردار مبتلا به این ویروس نیز در حال افزایش است.”

وسایل بهداشتی در دکه های روزنامه فروشی
کارشناسان وزارت بهداشت معتقدند در حال حاضر، مهمترین علت افزایش آمار ایدز در کشور را پایین بودن آگاهی جوانان و نوجوان می دانند که در مرحله بلوغ و اوج فعالیت جنسی قرار دارند. دکتر محرز درباره درباره علت افزایش ابتلای جنسی ایدز در کشور معتقد است: "مهمترین علت، پایین بودن آگاهی جوانان و نوجوانانی است که به علت غلیان هیجانات دست به روابط جنسی غیر ایمن با شریک جنسی می‌زنند و در آن زمان حتی اگر به عواقت این کار نیز آگاه باشند،مسایل ایمنی در روابط جنسی را رعایت نمی‌کنند.”
کارشناسان معتقدند کشورهای غربی یه این دلیل توانستند شیوع جنسی ایدز را کنترل کنند که به طور کاملاً شفاف و بی پرده مسایل را برای مردم بازگو کردند و آگاهی جامعه و جوانانشان را بالابردند در صورتی که در کشور ما صحبت کردن شفاف در این مورد سخت است. اطلاع رسانی مداوم و مستمر نیز وجود ندارد.
با این وجود، اقدامات اخیر وزارت بهداشت در دادن مجوز به دکه های روزنامه فروشی برای فروش وسایل بهداشتی، در خور تقدیر است. در این بین، البته برخی منتقدان معتقدند باید آگاهی بهداشتی و فرهنگ استفاده از وسایل ایمنی در روابط جنسی افزایش یابد.
سیاستگذاران بهداشتی کشور معتقدند توزیع و دسترسی آسان به این وسایل بهداشتی، ابزاری برای جلوگیری از شیوع ایدز محسوب می‌شود، اما ظاهرا این موضوع تنها راه حل مشکل نیست.
دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری ایدز در این خصوص می‌گوید: "تا زمانی که آگاهی جوانان نسبت به استفاده از وسایل بهداشتی خصوصا در روابط خارج از عرف بالا نرود، استفاده از طرح‌هایی نظیر توزیع این وسایل در کیوسک‌های روزنامه‌فروشی لزوما راهگشا نخواهد بود.”
به گفته مردانی، مشکل ما درخصوص کنترل ایدز به توزیع وسایل پیشگیرانه برنمی‌گردد، چرا که در حال حاضر در اغلب درمانگاه‌های دولتی این وسایل به شکل رایگان البته بیشتر به منظور کنترل جمعیت توزیع می‌شود.
به اعتقاد این عضو کمیته کشوری ایدز، باید اساس کار بر آموزش و در کنار آن دسترسی آسان به وسایل بهداشتی باشد و صرف دسترسی به این وسایل، بدون فرهنگ‌سازی راه پیشگیری محسوب نمی‌شود. کارشناسان دیگر نیز تاکید می‌کنند فروش این ابزار پیشگیری، در کیوسک‌های روزنامه‌فروشی و سوپرمارکت ها باید با تدابیری همراه شود و محدودیت‌ها و مسایل اخلاقی در این خصوص در نظر گرفته شود.

زندانیان، جمعیتی با شیوع بالای ایدز
گزارشهای مختلف نشان می دهد در بین جمعیتی که وارد زندانها می شوند، شیوع ایدز، فوق العاده بیشتر از جامعه است. حدود 2/1 درصد جمعیت زنان زندانی کشور، ناقل ایدز هستند. از آن جایی که بیش از نیمی از این زنان، دارای اعتیاد نیز هستند، شیوع ایدز از این جمعیت، از دو طریق قابل پیش بینی است: انتقال از طریق وسایل استعمال مواد مخدر به صورت مشترک و همچنین داشتن روابط جنسی آلوده. نباید از یاد برد وزیر بهداشت و درمان، آذرماه سال گذشته در یکی از سخنرانیهای مهمش، درباره شیوع ایدز از طریق زنان خیابانی، هشدار داده بود. به گفته دکتر مرضیه وحید دستجردی، یک زنان خیابانی دارای عفونت ایدز، توانایی آن را دارد که در سال، 100 مرد دارای روابط غیراخلاقی جنسی را آلوده کند. در این میان، بهترین عملکرد در کنترل شیوع عفونت HIV را سازمان انتقال خون بر عهده داشته است. این سازمان توانسته با غربالگری مناسب خون و فراورده های خونی، در سالهای گذشته، انتقال از این طریق را به صفر برساند و به عنوان رکورددار بخشهای مبارزه با ایدز در کشور شناخته شود. منبع : حمايت

برچسب ها: ايدز ، بهداشت
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: