کد خبر:۵۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۰ - ۰۹:۵۲
تعداد بازدید: 2258
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آب حاوی نیترات، همچنان سهم پایین​شهری‌های تهران
این نگرانی​ها به دلیل در خطر بودن سلامت مصرف​کنندگان این آب​ها وجود دارد.به‌طوری‌که در سال​های اخیر شاهد افزایش ناگهانی انواع بیماری​های روانی، کلیوی و انواع سرطان​ها مخصوصا سرطان​های دستگاه گوارش در این افراد هستیم
سينا نيوز: یکی دوسال پیش خبر افزایش نیترات‌ در آب آشامیدنی شهر تهران، مسئولان و مردم را نگران کرد. افزایشی که ابتلای مردم به بیماری‌های مختلف را باعث شد. البته این نگرانی برای تمام تهرانی​ها نبود بلکه این ساکنان جنوب شهر تهران بودند که مانند همیشه، از کاستی‌های بهداشت محیط زیست محل سکونت​شان دچار ضرر می‌شدند. با این حال، همچنان نگرانی‌ها در این زمینه ادامه دارد،به‌طوری‌که در روزهای اخیر نیز براساس مستندات علمی، وجود نیترات در آب​های جنوب تهران تایید شد.

این نگرانی​ها به دلیل در خطر بودن سلامت مصرف​کنندگان این آب​ها وجود دارد.به‌طوری‌که در سال​های اخیر شاهد افزایش ناگهانی انواع بیماری​های روانی، کلیوی و انواع سرطان​ها مخصوصا سرطان​های دستگاه گوارش در این افراد هستیم.

افزایش نیترات در آب آشامیدنی، بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد
به گزارش سینانیوز، طبق آمار، ۳۰ درصد ساکنان جنوب پایتخت، در معرض استفاده از آب آلوده به نیترات قرار دارند و این در حالی‌است که نگرانی در مورد آلودگی آب‌های زیرزمینی بر اثر افزایش میزان نیترات، فقط به تهران محدود نمی‌شود. در گزارش سازمان بازرسی کل کشور در سال ۱۳۸۶، سنجش میزان نیترات در بیش از ۵ هزار حلقه چاه در کل کشور نشان داد که تنها ۲۹ درصد آن‌ها در محدوده استاندارد قرار دارند. از طرفی، از سال ۱۳۸۶ به بعد که بحث وجود نیترات‌ در آب شرب مناطق جنوبی شهر تهران، بر سر زبان‌ها افتاد، نگرانی متخصصان داخلی از افزایش بیماری​هایی که به واسطه مصرف آب آلوده به نیترات بوجود آمده بیشتر شد.

دکتر ایرج خسرونيا رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران در گفت‌وگو با سینانیوز، ضمن تأکید بر اینکه هنوز نگرانی‌ها در مورد وجود نیترات در آب تهران وجود دارد، می‌گوید: «افزایش نیترات در آب شهر تهران، بخصوص در مناطق جنوبی، باعث تغییرات اساسی در گلبول‌های سفید و قرمز شده و بر روی ترکیب استخوان‌ها تاثیر می‌گذارد.»
وی ادامه می‌دهد: «تغییرات گلبولی بدن، نهایتا بر سیستم عصبی بدن تاثیر گذاشته و به بروز بیماری‌های روانی کمک می‌کند.»

خسرونیا می‌افزاید: «آب‌های زیرزمینی در حالت طبیعی، دارای نیترات‌ هستند، اما بسته به اینکه مقدار این نیترات‌ چقدر باشد می‌تواند برای بدن انسان مضر شود. همچنین وقتی افزایش نیترات بر گلبول‌ها تاثیر می‌گذارد، می‌تواند به صورت غیر مستقیم باعث بروز انواع سرطان‌ها شود.»
وی در آخر تصریح می‌کند: «وجود هر گونه املاح در آب و مواد غذایی باعث بروز انواع مسمومیت در افراد می‌شود و این مسمومیت‌ها به اشکال مختلف بروز می‌کند، اما با این همه در حالت کلی وجود این ترکیبات موجب کم‌خونی، سیانوز، اختلال تنفسی، اسهال و یبوست شده و در درصدهای بالا‌تر در مغز رسوب خواهد کرد.»

بیماران کلیوی و گوارشی بیشتر در معرض خطرند
به گفته متخصصان داخلی، افزایش نیترات‌ در آب تهران، باعث افزایش سنگ​ریزه‌ها در کلیه شده و در‌‌نهایت به بیماری‌های کلیوی دامن می‌زند.
همچنین به عقیده دکتر سعید حسینی، استاد تغذیه و مسئول مرکز غدد و متابولیک دانشگاه تهران، افزایش نیترات‌ در آب آشامیدنی، میزان ابتلای افراد به سرطان را افزایش می‌دهد. وی در گفتگو با سینانیوز می‌گوید: «زمانی که درصد نیترات در آب از ۵۰ درصد بالا‌تر برود، موجب اختلال گاستریت و بروز سرطان گوارش در افراد می‌شود که این بیماری در افرادی که مشکلات گوارشی دارند، شایع‌تر است. بنابراین می‌تواند به بروز سرطان گوارش کمک کند.»
نويسنده : الهه محمدی

برچسب ها: آب ، نيترات ، تهران
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: