کد خبر:۵۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۰ - ۱۴:۱۱
تعداد بازدید: 3042
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
موش‌ها با خیال راحت در خیابان‌های شهر جولان می‌دهند
موش‌های خارجی که با شرایط محیط سازگار هستند و دیگر از جیغ زدن شهروندان وحشت‌زده، نمی‌هراسند و با کمال آرامش عرض معابر را طی می‌کنند.
موش‌های نروژی چاق و چله که با خیال راحت در خیابان‌های شهر جولان می‌دهند بسیار باهوش هستند. این موش‌ها کانون خطر را به اطلاع هم می‌رسانند.

 رژه موش‌های چاق و چله نروژی در حاشیه پیاده‌روها، نهرهای آب و پریدن آنها به داخل مخازن زباله و رفت و آمدشان در لوله‌های فاضلاب منازل شهروندان به یک امر عادی تبدیل شده است.

موش‌های خارجی که با شرایط محیط سازگار هستند و دیگر از جیغ زدن شهروندان وحشت‌زده، نمی‌هراسند و با کمال آرامش عرض معابر را طی می‌کنند.

موش پستانداری است کوچک از راسته جوندگان که از دیر باز با محیط زندگی انسان‌ها سازگار بوده و علاوه بر اینکه خسارت فراوانی به منابع غذایی وارد می‌کند در انتشار و انتقال بیماری‌ها مانند طاعون نقش بسیار مهمی دارد.

موش‌ها به محیط‌های ساکت و تاریک که حرارت معین و ثابت و همچنین رطوبت نسبی داشته باشد؛ علاقمند هستند. این موجود موذی معمولاً روزها در لانه استراحت و شب‌ها برای تغذیه بیرون آمده و در سطل‌های زباله جولان می‌دهد.

هر روز تعداد جمعیت موش‌ها در تهران بیشتر می‌شود و مسئولان نیز وعده می‌دهند این جمعیت را کنترل می‌کنند اما ریختن زباله در انهار منبع اصلی تغذیه موش‌هاست و باید در این زمینه شهروندان همکاری کرده تا بتوان این جمعیت را کنترل کرد.

سم موش‌ها عوض شد/ خریداری سم خارجی

محمد هادی حیدرزاده مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، در خصوص مهار تعداد موش‌های شهر تهران گفت: در حال عوض کردن سم موش‌ها هستیم و برای آنها سم خارجی خریداری کرده‌ایم.

استفاده از امواج مغناطیسی برای معدوم کردن موش‌ها

وی با بیان اینکه سازگاری موش‌ها با محیط زیاد است، گفت: با دو روش دیگر نیز موش‌ها را از بین می‌بریم یکی استفاده از امواج مغناطیسی است که البته این امواج برای انسان ضرری ندارد.

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست تأکید کرد: با استفاده از این امواج موش‌ها را معدوم خواهیم کرد.

تله‌ها در دسترس شهروندان نیست

وی تله‌گذاری را یکی دیگر از روش‌ها برای از بین بردن موش‌ها عنوان کرد و گفت: این تله‌ها جوری به کار برده می‌شود که از دسترس شهروندان خارج است.

به گفته مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست این تله‌ها قدرت بالایی دارد.

حیدرزاده اضافه کرد: از تلفیق این 3 روش موش‌ها را معدوم خواهیم کرد.

جمعیت موش‌ها صفر نمی‌شود

وی با تأکید بر این موضوع که در هیچ جای دنیا جمعیت موش به صفر نرسیده است، گفت: در تلاشیم تا جمعیت موش‌ها را در تهران کنترل کنیم.

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست با اشاره به اینکه مراکز رشد موش را باید شناسایی کنیم، گفت: این مراکز مشکل ما هستند. انهار روباز و ریختن زباله در جوی‌های آب یکی از منشأ تغذیه موش‌ها است تا این موارد کنترل نشود نمی‌توانیم موش‌ها را کم کنیم.

زباله منشاء تغذیه موش

حیدرزاده اضافه کرد: زباله‌ها منشأ مهم تغذیه موش‌ها هستند و همچنین اضافه غذای اغذیه‌فروشی‌ها و چلوکبابی بسیار مورد استفاده موش‌ها قرار می‌گیرد.

کاهو بدن موش‌ها را نسبت به سم مقاوم می‌کند

حیدرزاده با بیان اینکه موش‌ها با خوردن کاهو بدنشان نسبت به سم مقام می‌شود،‌گفت: باید اعمال قانون کنیم تا زباله‌ها در جوی‌ها ریخته نشود و در این زمینه فرهنگ‌سازی‌های لازم صورت بگیرد.

موش‌های که از طریق کشتی وارد کشور می‌شود

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست با تأکید بر این موضوع که بر اساس بررسی‌های انجام شده بیشتر موش‌ها نروژی هستند، گفت: این موش‌ها از طریق کشتی وارد کشور می‌شوند.

موش‌های نروژی باهوش‌ترند

حیدرزاده با بیان اینکه موش‌های نژاد نروژی باهوش‌‌تر هستند گفت: این موش‌ها بدنشان نسبت به سم مقاوم است.

موش‌های نروژی کانون خطر را به اطلاع هم می‌رسانند

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست اضافه کرد: موش‌های نروژی اجتماعی‌تر برخورد می‌کنند. بر اساس بررسی‌های انجام شده این موش‌ها میزان خطر و نقطه خطر را به اطلاع هم می‌رسانند.

حیدرزاده ادامه داد: بررسی‌ها دانشگاهی نشان می‌دهد که موش‌های نروژی یک مسئول سرکرده دارند که همدیگر را از کانون خطر مطلع می کنند.

وزن موش‌ها از کیلو شروع می‌شود

وی با بیان اینکه وزن‌ موش‌های جدید زیاد است، گفت: این موش‌ها جثه بزرگی دارند و وزن آنها از 1 کیلو آغاز می‌شود.

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست در خصوص اقدامات انجام شده برای سرپوش کردن انهار و نریختن زباله در جوی‌های آب گفت: در این زمینه در حال فرهنگ‌سازی و انجام کارهایی هستیم.

موش‌ها انواعی از باکتری‌ها را منتقل می‌کند

وی در پاسخ به این پرسش که بیماری‌هایی که موش منتقل می‌کند،‌چیست گفت: دقیقا اطلاعات کامل ندارم اما برخی از انواع باکتری‌ها را موش‌ها منتقل می‌کنند.

حیدرزاده در پاسخ به این پرسش که موش‌ها ریشه درختان را در خیابان ولیعصر می‌خورند گفت : به هر حال این اتفاق می‌افتد نمی‌توانیم تابلو بزنیم که ریشه درختان را نخورند.

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست بیان کرد: اگر کنترل موش‌ها به روش درست انجام شود این مشکل برطرف می‌شود. منبع: فارس

برچسب ها: موش ، تهران
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: