کد خبر:۵۷۴۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۱
تعداد بازدید: 4613
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کتاب های الکترونیکی محبوبیت کاغذی ها را کمرنگ مي كنند؟
سوالی که مطرح است اینکه آیا کتاب های الکترونیکی توانسته اند محبوبیت نسخه های چاپی را کمرنگ کنند؟
خیلی زود پس از انتشار کتابی به صورت کاغذی نسخه الکترونیکی آن هم تهیه می شود و به صورت آنلاین در اختیار خوانندگان قرار می گیرد که افراد با دسترسی به یک کتابخوان الکترونیکی می توانند بگردند و کتاب الکترونیکی آنلاینی را آسان و در کمترین زمان ممکن پیدا کنند و بخوانند . اما سوالی که مطرح است اینکه آیا کتاب های الکترونیکی توانسته اند محبوبیت نسخه های چاپی را کمرنگ کنند؟

به گرارش ایبنا، خیلی زود پس از انتشار کتابی به صورت کاغذی نسخه الکترونیکی آن هم تهیه می شود و به صورت آنلاین در اختیار خوانندگان قرار می گیرد که افراد با دسترسی به یک کتابخوان الکترونیکی می توانند بگردند و کتاب الکترونیکی آنلاینی را آسان و در کمترین زمان ممکن پیدا کنند و بخوانند . اما سوالی که مطرح است اینکه آیا کتاب های الکترونیکی توانسته اند محبوبیت نسخه های چاپی را کمرنگ کنند؟
 
گرچه دسترسی آسان به کتاب های الکترونیکی در حداقل زمان و با صرف حداقل انرژی استفاده از نسخه های چاپی را در برخی از کشورها تحت الشعاع قرار داده اما بسیاری از نسخه های کاغذی هم هستند که فاقد نسخه الکترونیکی اند و خواننده اگر هم تمایلی نداشته باشد مجبور است از نسخه کاغذی استفاده کند و به عبارتی دیگر انتخاب خواننده زمانی که دنبال کتابی به صورت آنلاین است محدود تر می شود و این امر نشانگر این است که هنوز کتاب های چاپی کامل تر هستند و حرف اول را می زنند.
 
این در حالی است که خواننده اگر کتابی را مد نظر داشته باشد باید ساعت ها در ترافیک بماند تا به کتابفروشی  یا کتابخانه برسد و کتاب مورد نظرش را پیدا کند و زمان بسیاری را از دست می دهد. گرچه کتاب های الکترونیکی مزیت بسیاری بر نسخه های کاغذی دارند، اما خواندن کتاب های کاغذی هنوز برای بسیاری از مردم محبوب و مورد علاقه است و آنها ترجیح می دهند ساعت ها در ترافیک یا دنبال کتاب محبوبشان در کتابفروشی ها  یا کتابخانه ها باشند تا زمانی طولانی به صفحه ای خیره شوند و کتاب بخوانند.این امر بیشتر در مورد افرادی صدق می کند که با کامپیوتر کار می کنند و این فاکتور می تواند عامل مهمی برای انتخاب نسخه های کاغذی به جای کتاب های الکترونیکی برای آنها باشد.

از سوی دیگر کتاب های کاغذی همیشه جذاب تر و زیباتر از کتاب های الکترونیکی هستند،چرا که نمی توان یک کتاب مصور را تبدیل به کتاب الکترونیکی کرد و این در حالی است که کتاب های مصور نقش اساسی در مطالعه ایفا می کنند و بسیاری از مردم از خواندن کتاب های مصور لذت می برند.
 
روانشناسان در تحقیقاتشان به این نتیجه رسیده اند زمانی که خواننده روی جلد یک کتاب دست می کشد و آن را می بندد و به خواب می رود تاثیر شگرفی بر روی مغز و سیستم هوشیاری وی دارد و حس کردن جلد کتاب احساس آرامش و ریلکسیشن وی را افزایش می دهد. به همین خاطر روانشناسان به بسیاری از بیماران دارای استرس توصیه می کنند کتاب بخوانند . همچنین کتاب های قدیمی دارای یک بوی لذتبخش هستند که به خواننده نشاط می دهد.

از سوی دیگر افراد می توانند با کتاب های کاغذی دیوارها و یا فضای منزلشان را تزیین کنند اما این امر با کتاب های الکترونیکی امکان پذیر نیست.
 
کتاب های الترونیکی و نسخه های چاپی دارای معایب و مزایایی هستند و ما نمی توانیم مرزی برای آنها انتخاب کنیم و بگوییم که کدام یک بهتر است. اما می توان به جرات گفت هنوز آمار رسمی اعلام نشده که محبوبیت کتاب های چاپی را تحت الشعاع قرار دهد.
 
منبع:سیلیکون ایندیا،نویسنده:کاترین نیکلسون
مترجم:مرجان آقبلاغی
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
sahel999
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۴
0
0
na ketabe chapi ye lezat dg dare
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: