کد خبر:۵۷۴۴
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۰ - ۱۸:۵۹
تعداد بازدید: 18143
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افراد خونريزي دستگاه گوارش حين دفع را جدي بگيرند
آنچه حائز اهميت است سرطان هايي است كه منجر به خونريزي مي شود و متاسفانه بسياري از مردم آن را جدي نمي گيرند.
يك فلوشيپ روده و مقعد گفت: افراد در صورت مشاهده خونريزي دستگاه گوارش هنگام دفع مدفوع آن را جدي بگيرند و در قالب بيماري شقاق يا بواسير به آساني از كنار آن نگذرند.  
   
 فخرالسادات اناركي روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: عليرغم اينكه شايعترين علت خونريزي دستگاه گوارش بيماري هاي خوش خيم از جمله شقاق و يا بواسير است اما آنچه حائز اهميت است سرطان هايي است كه منجر به خونريزي مي شود و متاسفانه بسياري از مردم آن را جدي نمي گيرند.

وي يادآور شد: شايد اين مساله تا حدودي به فرهنگ و حياي ايراني بودن مربوط باشد كه اين مساله براي زنان بسيار پررنگ تر است در حالي كه افراد بايد هر گونه خونريزي در دستگاه گوارش را جدي بگيرند و به پزشك متخصص مراجعه كنند.

وي ادامه داد: دراين زمينه يك كلينيك تخصصي مخصوص بانوان در بيمارستان مهديه واقع در ميدان شوش فعاليت مي كند كه زنان به راحتي مي توانند براي معاينه به انجا مراجعه كنند.
اناركي گفت: در واقع شايعترين علتي كه منجر به استومي ميشود سرطان هاي روده ، مثانه ، پروستات و كوليت هاي روده اي هستند ، بر اساس آمار مركز تحقيقات گوارش ميران سيوع سرطان ها افزايش و ميزان سن ابتلا كاهش يافته است.

افرادي كه به دليل بيماري هايي مانند سرطان روده ، معده مثاوه ، پروستات و يا كوليت ها مجبور به جراحي مي شوند ، سر روده بزرگ از شكم آنها خارج مي شود بنابراين براي دفع ادرار و مدفوع كيسه اي خارج از بدن آنها نصب مي شود كه به آن سوراخ و نصب كيسه استومي گفته مي شود.

وي درباره انواع كوليت ها افزود: دو نوع كوليت وجود دارد كه بيشتر كشورهاي غربي به آن مبتلا مي شوند كه متاسفانه امروزه با توجه به نزديك شدن نحوه زندگي و تغذيه ما به كشورهاي غربي ، اين نوع كوليت ها در كشور ما نيز در حال افزايش است.

اين فلوشيپ روده و مقعد با بيان اينكه ميزان بيماران استومي در كشور روبه افزايش است گفت: به طور طبيعي سن بالاي 50 سال درمعرض ابتلا هستند اما متاسفانه سن ابتلا در حال پايين آمدن است كه آلودگي هاي محيطي ، نوع تغذيه ، استرس ، ژنتيك علل بيماري هايي هستند كه منجر به استومي مي شود و البته علت اصلي سرطان ها و كوليت ها هنوز مشخص نيست.
وي اظهارداشت: از نظر علمي سرطان هايي كه منجر به استومي مي شود قابل درمان هستند اما اگر بموقع تشخيص داده شوند نقش غربالگري بسيار پررنگ ديده مي شود كه در دو مركز شيراز و تهران اين كار انجام مي شود .
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۲
امیر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۶
1
1
با سلام لطف میکنید شماره مرکز تهران را برای من میل کنید؟؟؟؟؟
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
1
16
با سلام
بنده مدتی است از ناحیه مقعد هنگام دفع مدفوع دجار خونریزی می شوم البته ناگفته نماند که حدود بیست روز است در رژیم ام(لاغری) و این خونریزی دو تا سه روز یک بار اتفاق می افتد (هنگام رفتن به توالت)آیا می شود که علت آن را به رژیم نسبت داد یا اینکه باید علتش را در جیز دیگر چستچو کرد
با تشکر
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: