برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۵۷۲۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۰ - ۲۱:۰۱
تعداد بازدید: 3451
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مهریه‌های شش‌دانگ و سکه‌های طلا موجب کینه‌توزی می‌شود
برخلاف آنچه بعضى مى‌پندارند اسلام اهمیت کمى براى مهریه قائل است تا آنجا که اگر زن و مردى ازدواج دائم کنند و سخنى از مهریه به میان نیاورند هیچ مشکلى ایجاد نمى‌شود، ازدواجشان صحیح است و باید براى چنین زنى مهریه‌اى همانند زنان امثال او قائل شد
مهریه غیر نقدى عامل بازدارنده‌اى است در برابر طلاق و شاید به همین دلیل شارع مقدس اسلام به هیچ‌وجه حد و مرزى براى آن تعیین نکرده و نوع خاصى قائل نشده.
 
به گزارش برنا، برخلاف آنچه بعضى مى‌پندارند اسلام اهمیت کمى براى مهریه قائل است تا آنجا که اگر زن و مردى ازدواج دائم کنند و سخنى از مهریه به میان نیاورند هیچ مشکلى ایجاد نمى‌شود، ازدواجشان صحیح است و باید براى چنین زنى مهریه‌اى همانند زنان امثال او قائل شد (مهرالمثل).

افراط و تفریط در این مسأله، مانند بسیارى از مسائل دیگر هنوز بر جامعه ما حاکم است، بعضى چنان به سراغ مهریه‌هاى سنگین مى‌روند و خط و نشان براى آن مى‌کشند که گویى تمام افتخار و ارزش زن در آن خلاصه مى‌شود، کمى مهریه را دلیل بر بى‌شخصیتى زن و زیادى آن را مایه افتخار و مباهات و نشانه عظمت او مى‌پندارند.

بسیارى از مردم چنان براى مهریه چانه مى‌زنند که گویى مى‌خواهند خانه و ملکى را خرید و فروش کنند، نه تنها به مهریه‌هاى نسیه و در ذمه بلکه مهریه‌هاى نقدى از نوع «پول رایج» قانع نیستند، چرا که با گذشت زمان کاهش پیدا مى‌کند و ارزش آن کاسته مى‌شود و باید حتماً «سکه هاى طلا» و «املاک شش‌دانگ» و مانند آن باشد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه این مطلب درباره مهریه در کتاب "شیوه همسرى در خانواده نمونه" می‌گویند: در برابر این گروه اخیر، بعضى (به تقلید اروپائیها که مهریه ندارند) به طور کلى با مهریه مخالفند و آن را بى‌معنى مى‌دانند؛ درحالى که مهریه فلسفه‌هائى دارد که این گروه از آن غافل و بی‌خبرند.

فلسفه مهریه را در چند مورد مى‌توان خلاصه کرد:

1- مهریه یک نوع اکرام و احترام نسبت به مقام والاى زن است، و در واقع هدیه است از سوى شوهر که دلیل محبت و نشانه جدى بودن پیمان زناشوئى است.

2- همه جا معمول است که زن با خود جهیزیه اى به خانه شوهر مى‌برد و غالباً در تهیه این جهیزیه گرفتار مشکلات مى‌شوند، «مهریه نقدى» کمکى است از سوى شوهر براى تهیه جهیزیه و نشانه اى است از وفادارى و قبول مسؤولیت نسبت به زندگى آینده.

3- مهریه مى‌تواند تا حدى خسارت اقتصادى زن را در صورت جدائى جبران کند، زیرا مى‌دانیم زنانى که از شوهر خود طلاق مى‌گیرند شانس کمترى براى ازدواج دارند تا مردان آنها.

4- مهریه غیر نقدى عامل بازدارنده‌اى است در برابر طلاق و شاید به همین دلیل شارع مقدس اسلام به هیچ‌وجه حد و مرزى براى آن تعیین نکرده و نوع خاصى قائل نشده، از امورى که تنها جنبه معنوى دارد مانند «تعلیم قرآن» گرفته تا مهریه هاى فراوان مادى را شامل مى شود، چرا که شرایط مختلفند و اشخاص متفاوتند.

در عین حال توصیه مؤکد براى سبک کردن مهریه نموده است چنانکه على(ع) مى‌فرماید: مهریه‌هاى زنان را گران و سنگین نکنید، چرا که سبب عداوت و کینه‌توزى مى‌شود.

مرحوم صدوق در روایت مرسله اى از معصومین(ع) چنین نقل مى‌کند: از برکات زن این است که مهرش کم باشد و از شوم و نامیمونى او، فزونى مهر او است.

زیادى مهر در عصر ما عمدتاً از سه عامل سرچشمه مى گیرد:
1- گاه از چشم و همچشمى ها و مسابقه در این گونه مسائل است که افرادى از این طریق مى خواهند به پندار خویش شخصیت والاترى براى خود یا فرزندان خویش کسب نمایند.

2- گاه از غلبه روح مادیگرى و ارزشهاى مادى است که اساساً تمام تلاشهاى گروهى براى رسیدن به آن است، و از آنجا که مهر فزونتر در کوتاه مدت یا درازمدت درآمد بیشترى را همراه دارد آن را ترجیح مى دهند.

3- و بالاخره گاهى از عدم اعتماد متقابل میان دو همسر یا خانواده هاى آنها سرچشمه مى گیرد، زیرا از این بیم دارند که زندگانى مشترک آن دو، دوام پیدا نکند، و مى خواهند این مهریه سنگین مانعى بر سر راه جدائى گردد، و یا در فرض جدائى کمکى به زن در مشکلات ناشى از آن نماید.

مسلماً اگر سه عامل فوق از بین برود، چشم و همچشمى ها و رقابتها در میان نباشد، و نخواهند به وسیله ازدواج تجارت کنند و به زندگى مشترک آینده در سایه ایمان و تقوا امیدوار باشند، دلیلى ندارد که به دنبال این گونه مهرهاى کمرشکن بروند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: