کد خبر:۵۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۰ - ۱۹:۵۰
تعداد بازدید: 2994
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
توصيه‌هاي يک متخصص عفوني به زائران خانه خدا
زائران در هنگام ظهر و در ساعات گرم روزاز تردد غيرضروري مانند رفتن به بازارها خودداري کنند و با دغدغه خريد به اين سفر معنوي نروند

يک متخصص بيماري‌هاي عفوني با اشاره به تراکم بالاي جمعيت در سفر حج تمتع، گفت: زائران در هنگام ظهر و در ساعات گرم روزاز تردد غيرضروري مانند رفتن به بازارها خودداري کنند و با دغدغه خريد به اين سفر معنوي نروند.

دکتر حميد عمادي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار داشت: تقريبا براي تمام افرادي که به سفر حج مشرف مي شوند، يک يا چند نوع عفونت تنفسي رخ مي دهد و با توجه به تعداد زياد زائران اين مسئله اجتناب نا پذير است، در حالي که با رعايت نکات بهداشتي امکان پيشگيري از آن وجود دارد.

وي با بيان اينکه افراد با بيماري‌هاي زمينه اي مانند مبتلايان به ديابت و يا فشار خون بالا در صورت عدم رعايت رژيم غذايي در طي اين سفر با مشکل مواجه مي شوند، افزود: بعضي از بيماران ديابتي علي رغم رژيم غذايي که در ايران داشته اند، در طول سفر از موادي مانند برنج و نوشابه استفاده مي کنند و قند آنها در اين حالت از کنترل خارج مي شود و مشکلات جدي براي آنها به دنبال دارد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: تعريق زياد و مصرف کم آب به مشکلات دامن مي زند و در بعضي موارد عدم رعايت رژيم غذايي منجر به اين مي شود که فشار خون از حالت کنترل خارج شود.

دکتر عمادي با اشاره به اين که قوا و عملکرد فکري در افراد مسن کاهش مي يابد، گفت: در زندگي عادي اين افراد با آگاهي از ميزان توانايي هاي خود فعاليت ها را کم مي کنند ولي در سفر انتظارات بيش از حد از خود دارند.

وي تاخير در پرواز را عاملي موثر در ايجاد استرس و بي خوابي به خصوص در افراد مسن دانست و اظهار داشت: در صورتي که زائران به منظور انجام اعمال حج به طور مستقيم از فرودگاه به مکه بروند، استرس بيشتري به آنها تحميل مي شود و در اين حالت اختلال حواس و عدم هوشياري در افراد مشاهده مي شود و اين مسئله اي شايع در بين افراد مسن است که به صورت ناهنجاري رفتاري خود را نشان مي دهد و در مواردي به گم شدن آنها مي انجامد.

دکتر عمادي در ادامه شکستگي را از شايعترين مشکلات سفر حج دانست و گفت: اين شکستگي در جريان مراسم طواف، هنگام سوار شدن يا پياده شدن از اتوبوس و يا استحمام در محيط هاي جديد و غير استاندارد رخ مي دهد و براي پيشگيري از بروز خطرات احتمالي مانند گم شدن افراد مسن، همراهي بستگان جوان به منظور مراقبت از آنها در طي اين سفر ضروري است.

وي به عوامل مختلف ايجاد تروما اشاره کرد و اظهار داشت: در بعضي مواقع زائران به طور دسته جمعي به پياده روي و يا خريد مي روند که در اين حالت نيز امکان بروز حوادث رانندگي زياد است و شکستگي زياد ديده مي شود.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني تصريح کرد: با توجه به شيوع بيماري‌ها در اين سفر در روزهاي گرم، سازمان حج و زيارت در هيات پزشکي از متخصصين مربوطه مانند پزشک عفوني، متخصص داخلي و غدد و ارتوپد به تعداد کافي دعوت به عمل مي آورد و به آنها آموزش‌هاي لازم را مي دهند و عليرغم اينکه چندين متخصص دعوت شده اند، در اکثر موارد با حجم زياد بيماران روبه رو هستند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: در ايام حج تمتع همه امور در دست ما نيست و محدوديت هاي زيادي وجود دارد و بروز بعضي از مسائل اجتناب ناپذير است البته هماهنگي با مديريت هتل ها در مواردي کمک کننده است، همچنين رعايت بهداشت از جمله موارديست که بسيار به آن پرداخته و سفارش مي شود در حالي که عمل به آن مهم است و متاسفانه در اکثر موارد رعايت نمي شود.

دکتر عمادي ادامه داد: افراد مسن از پياده روي هاي طولاني مانند خريدهاي غيرضروري خودداري کنند و سوغاتي ها را قبل از سفر و از ايران تهيه کنند و هميشه بطري آب به همراه داشته باشند زيرا نوشيدن آب به ميزان کافي در مواقعي که فرد دچار تعريق زياد است از کم آبي بدن جلوگيري مي کند در حالي که نوشابه و چاي اين خاصيت را ندارد.

وي در ادامه با اشاره به اينکه در هر کارواني يک پزشک وجود دارد که مسئول سلامت افراد کاروان است گفت: در بعضي موارد مشکلاتي براي زائران به وجود مي آيد که به تخصص و امکانات بيشتر نياز دارد مثلا در موارد شکستگي اقدامات بيشتري لازم است. همچنين هيات پزشکي ايران در شهر مکه و مدينه بيمارستاني دارد که متخصص هاي زيادي در آن فعاليت مي کنند و نقش حد وسطي دارند و رابط پزشک‌هاي کاروان و بيمارستان‌هاي سعودي هستند.

دکتر عمادي تصريح کرد: پزشکان کاروان، درمان بيماري‌هاي داخلي مانند عفونتهاي ريوي، تشديد علائم آسمي، نارسايي هاي قلبي و تنظيم فشار خون را به عهده دارند و در مورد بيماري‌هاي جدي تر، پزشکان رابط که عرب زبان هستند و اصليتي ايراني دارند بيماران را از بيمارستان هيات پزشکي تحويل و با آمبولانس به بيمارستان سعودي مي برند و با گرفتن شرح حال آنها، پيگيري‌هاي لازم را انجام مي دهند.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني اظهار داشت: هيات پزشکي ايراني تا حد امکان به زائران سرويس مي دهد و در صورت نياز مانند ضرورت اعمال جراحي و ICU از بيمارستان‌هاي سعودي کمک گرفته مي شود.

وي با بيان اينکه خوردن موز و نوشابه يبوست به همراه دارد گفت: همراه بردن دارو به ميزان کافي در سفر حج براي بيماران ضروريست و تا جايي که امکان دارد افراد خود را خسته نکنند و خواب کافي داشته باشند.

دکتر عمادي در پايان خاطر نشان کرد: زائران در طول سفر مواد غذايي از دستفروشان نخرند زيرا احتمال ابتلا به بيماري‌ها با خوردن آنها وجود دارد همچنين وقتي دچار تعريق هستند از نشستن جلوي کولرهاي گازي خودداري کنند و در نهايت هنگام برگشت بار زيادي به همراه نداشته باشند زيرا امکان اين که گمرک در مواردي مانع از ورود کالا ها شود وجود دارد و اين امر استرس زيادي به همراه دارد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: