کد خبر:۵۷۲
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۸۷ - ۱۵:۲۰
تعداد بازدید: 1088
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
صفارهرندی:
اجازه نداریم برخوردمان با سینما، برخورد حذفی باشد
برخی نوارها كه ادعا می‌شود مجوز وزارت ارشاد دارند، مجوز ندارند و ما آنها [صاحبان اثر] را به دلیل اینكه به اسم مجوز ارشاد كار می‌كنند، دستگیر كرده‌ایم.
«در حال حاضر استراتژی‌ای را مدنظر قرار داده و مقداری اقدامات سلبی را انجام داده‌ایم. اگر با ایده‌آل مطلق عمل كنیم، باید دست‌آخر در سینماها را ببندیم. البته ما اجازه بستن در سینماها را نداریم و اجازه نداریم برخوردمان با سینما، برخورد حذفی باشد.» اینها بخشی از سخنان محمدحسین صفارهرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در هفتمین اردوی آموزش سیاسی دانشجویان دانشگاه‌های كشور است كه مراسم آن در دانشگاه شهید عباس‌پور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، صفارهرندی در ادامه این سخنان گفت: «دلیل اینكه اجازه نداریم برخورد حذفی بكنیم، این است كه امام‌خمینی(ره) نیز در اوایل انقلاب با هدایت و ارشاد به خط‌دهی و حمایت از سینما پرداخت.» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این جلسه به موضوعات دیگری هم اشاره كرد. از جمله این موضوعات، تصویر اشخاص مذهبی در فیلم‌های ایرانی است: «از مواردی كه مورد توجه این وزارتخانه در فیلم‌های سینمایی است، آن است كه از كسانی كه با ظاهر مذهبی در جامعه هستند، چهره خبیثی ساخته نشود. دلیل جلوگیری از اكران یكی از فیلم‌ها این بود كه فرد نابابی خود را متصل به خانواده مذهبی و سمبل مذهب می‌دانست و به همین دلیل جلوی این فیلم گرفته شد.»

صفارهرندی درباره نظارت بر آثار سینمایی گفت: «نظارت آن است كه فردی در مرحله ایده فیلم سینمایی را مطرح و برای آن مجوز می‌گیرد، اما برای همان ایده ممكن است با آن فیلم كاری كند كه هنگامی كه در شورای پروانه اكران مطرح می‌شود، افراد حاضر در آن شورا، اصلاح آن فیلم را خواستار شوند كه حاصل تعامل بین آنها تولید بسیاری از فیلم‌ها یا مجوز نگرفتن آنهاست.

دوستان در شورای اكران و صدور مجوز پروانه ساخت، همه، همكاران دولتی و حكومتی نیستند. برخی هنرمند و از صنف تولیدكنندگان فیلم هستند و این موضوع طبق آیین‌نامه است. با این همه موارد مورد اشاره وزیر ارشاد محدود به سینما نبود. او به موضوع موسیقی و مجوزهای صادرشده برای آلبوم‌ها هم اشاره كرد و گفت: «در طول یك سال گذشته این وزارتخانه كارنامه شرافتمندانه‌ای در حوزه موسیقی داشته است. رسول عشق و امید توانست سه سمفونی را برگزار كند. در حال حاضر هم در تدارك هستیم تا بین موسیقی و علایق مذهبی و دینی سفارش‌هایی بدهیم كه تا آخر سال آماده می‌شود.

البته برخی نوارها كه ادعا می‌شود مجوز وزارت ارشاد دارند، مجوز ندارند و ما آنها [صاحبان اثر] را به دلیل اینكه به اسم مجوز ارشاد كار می‌كنند، دستگیر كرده‌ایم. اما برخی از این موسیقی‌ها نیز قبل از دوران ما مجوز گرفته و براساس آن كار می‌كنند.»

صفارهرندی در این جلسه گفته است: «از نگاه مقام معظم رهبری، در دوره‌های فعالیت این وزارتخانه از ابتدای انقلاب تاكنون، هیچ دوره‌ای به خوبی الان نبوده است. البته ما خیلی كوچك‌تر هستیم كه ایشان ما را مورد لطف خود قرار دهد.»

وزیر ارشاد در عین حال، درباره حضورش در دولت نهم هم به غیرارادی بودن پذیرش پست وزارت اشاره كرده و گفته است: «یكی از دوستان زمانی كه از بنده پرسید چه شد مسوولیت وزارتخانه را پذیرفتی، گفتم كه ما را هل دادند و اینجا آمدیم و با اراده خود نیامدیم... یك اتهام ما این است كه سختگیری و برخورد می‌كنیم و اتهام دیگر آن است كه با تساهل و تسامح، بی‌خیالی می‌كنیم، اما واقعیت این است كه در این مدت، كارهای خوبی انجام شده كه خاطره برخی از اقدامات گذشته را از اذهان پاك كرده است.»
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: