کد خبر:۵۷۱۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۰ - ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 2218
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افزایش روزافزون هزینه‌های درمان
متأسفانه تعداد قابل توجهی از مردم فاقد بیمه درمانی بوده و بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمانی حتی توسط دارندگان بیمه‌های درمانی نیز به طور مستقیم از جیب پرداخت می‌گردد
مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی گفت: افزایش روز افزون هزینه های بهداشت و درمان، محدودیت منابع عمومی نظام سلامت و نبود برنامه مدون، باعث شده که ارائه پوشش همگانی بیمه های درمانی و یا به طور جامع تر بیمه سلامت با چالش جدی روبرو شود.

به گزارش مهر، دکتر رحمت الله حافظی با اشاره به اصل 29 قانون اساسی که تأمین سلامت مردم را از مصادیق تأمین اجتماعی و از جمله وظایف دولت دانسته است، گفت: به رغم تلاش و کوشش بسیار و گسترش انواع مختلف بیمه‌های درمانی در کشور، متأسفانه تعداد قابل توجهی از مردم فاقد بیمه درمانی بوده و بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمانی حتی توسط دارندگان بیمه‌های درمانی نیز به طور مستقیم از جیب پرداخت می‌گردد و این بدین معنی است که هم دامنه پوشش جمعیتی و هم بسته پوشش خدمات و مراقبتهای درمانی در کشور مناسب نیست.

وی افزود: در همین راستا به نظر می‌رسد ارائه پوشش همگانی بیمه سلامت به مفهوم اینکه تمامی شهروندان به خدمات مناسب اعم از مراقبتهای پیشگیری، درمانی و بازتوانی و یا خدماتی که باعث ارتقای سلامتی آنها می‌شوند و در زمان نیاز و با هزینه قابل پرداخت دسترسی داشته باشند، امری ضروری و اجتناب ‌ناپذیر باشد.

مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی ادامه داد: پوشش همگانی بیمه سلامت، دسترسی مردم به خدمات درمانی را افزایش داده و خطر مالی ناشی از مواجهه با بیماری را به حداقل کاهش می‌دهد. اساس و پایه بیمه همگانی بر عدالت در تأمین منابع استوار است به این مفهوم که مشارکت افراد بر اساس توانایی پرداخت آنها و نه نیاز به درمان است و هزینه‌های درمانی به صورت پیش پرداخت تأمین می‌شود و نه در زمان بیماری و به صورت پرداخت از جیب.

به گفته وی، افزایش روز افزون هزینه‌ های بهداشت و درمان از یک طرف و محدودیت منابع عمومی در اختیار نظام سلامت و نبود برنامه مدون از طرف دیگر باعث گردیده است که ارائه پوشش همگانی بیمه‌های درمانی و یا به طور جامعتر بیمه سلامت با چالش جدی روبرو شود.

حافظی یادآور شد: وقتی که منابع عمومی دولت برای تامین نیازهای درمانی مردم ناکافی بوده و سیستم جمع‌آوری مالیات کارآمد نمی‌باشد و درآمد حاصل از آن کافی نیست، ترویج و گسترش بیمه‌های اجتماعی با افزایش مشارکت مردم می‌تواند چتر حمایتی مالی مناسبی برای بیمه‌شدگان و خانواده‌های آنان فراهم نماید. در این بین سازمان تامین اجتماعی کشور نیز توانسته است با تحت پوشش قرار دادن بیش از 30 میلیون نفر از جمعیت کشور نقش بسزایی در رفع دغدغه‌های درمانی اقشار زحمتکش مردم ایفا نموده و راه رسیدن به بیمه همگانی سلامت را هموار نماید.

وی در پایان گفت: افزایش بنیه اقتصادی کشور، غالب بودن بخش رسمی فضای کسب و کار نسبت به بخش غیر رسمی، افزایش حقوق کارگران و مشمولین بیمه، توسعه سیستم و تحت پوشش قرار دادن افراد جدید همگی از جمله مواردی هستند که باعث تقویت بیمه تأمین اجتماعی شده و می‌توانند به نحو موثرتری در ساختار کنونی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال شوند.

مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی درباره بیمه همگانی سلامت و نقش بیمه‌های اجتماعی در همایش بیمه سلامت، ‌چالشها و چشم اندازها" سخنرانی خواهد کرد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: