کد خبر:۵۷۰
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۸۷ - ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: 2719
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دانشگاه آزاد ملاك تعيين شهريه دانشگاه‌هاي دولتي
نكته جالب در سخنان مدير محترم دفتر ارزيابي وزارت علوم اين است كه وي شهريه دانشگاه آزاد را ملاك قرار مي‌دهد در حالي كه وزارت علوم معتقد است شهريه دانشگاه آزاد بايد تعديل شود
وزارت علوم پس از ناكامي در بحث ساماندهي شهريه دانشگاه‌ها، تصميم گرفت تا شهريه ساير دانشگاه‌ها را به شهريه دانشگاه آزاد نزديك‌تر كند.

يكي از اهداف بحث ساماندهي شهريه دانشگاه‌ها كه از سوي دولت و مجلس به‌طور جدي پيگيري مي‌شود، كاهش شهريه دانشگاه آزاد است كه تاكنون عملي نشده است.

اين در حالي است كه براساس آمار هم اكنون ۸۰ درصد دانشجويان در كشور شهريه مي‌پردازند و حدود۵۰ درصد اين دانشجويان نيز در دانشگاه آزاد تحصيل مي‌كنند.

وزير علوم در جمع خبرنگاران در حالي از افزايش ۱۰ درصدي شهريه دانشگاه‌هاي علمي - كاربردي و غيرانتفاعي در سال جديد تحصيلي خبر داد كه وزارتخانه متبوعه‌اش در تعديل شهريه دانشگاه آزاد با وجود تلاش‌هاي فراوان ناكام بود.

محمد مهدي زاهدي با اذعان به اين موضوع گفت: براي نرخ شهريه دانشگاه پيام نور، دانشگاه آزاد اسلامي و دوره‌هاي شبانه نيز تاكنون تصميمي گرفته نشده است.

«شهريه دانشگاه‌ها از سال ۸۴ كاهش داشته و نرخي كه به‌عنوان شهريه تا امسال از دانشجويان گرفته مي‌شد، مشابه سال ۸۴ بوده است.» اين جملات نيز توجيه وزير علوم در مورد افزايش شهريه دانشگاه‌هاست.

وزير علوم در حالي خبر از افزايش شهريه دانشگاه‌هاي غيردولتي و علمي- كاربردي داد كه كيفيت آموزش‌هاي ارائه شده در اين دانشگاه‌ها با دانشگاه‌هاي دولتي قابل قياس نيست.

از طرفي شهريه‌ها هيچ تناسبي با امكانات، وسايل و تجهيزات دانشگاه‌هاي غيردولتي و علمي- كاربردي ندارد و دانشجويان اين دانشگاه‌ها به آن اعتراض دارند.

گذشته از اينها سال‌هاست كه وزارت علوم نويد تدوين مدلي براي منطقي كردن شهريه دانشگاه‌ها مي‌دهد كه اساس تبديل شهريه متناسب با امكانات و مزاياي هر واحد دانشگاهي است، اما تا پيش از اعلام طرح جديد خبري در اين زمينه اعلام نشده است.

طبق مصوبه مجلس، دانشگاه‌هاى دولتي مجاز به پذيرش دانشجو در قبال دريافت شهريه هستند كه در گذشته وزارت علوم اين مصوبه را تنها به دوره كارشناسي محدود كرده بود و هم اكنون به دوره‌هاى كارشناسى ارشد نيز تسري داده است.

مديركل دفتر ارزيابي وزارت علوم نيز در توجيه افزايش شهريه‌ها به مهر گفت: شهريه يك ترم مؤسسات غيرانتفاعي كمتر از ۵۰ درصد شهريه يك ترم دانشگاه آزاد است از اين‌رو افزايش شهريه اين مؤسسات در مقايسه با دانشگاه آزاد منطقي به‌نظر مي‌رسد.

نكته جالب در سخنان مدير محترم دفتر ارزيابي وزارت علوم اين است كه وي شهريه دانشگاه آزاد را ملاك قرار مي‌دهد در حالي كه وزارت علوم معتقد است شهريه دانشگاه آزاد بايد تعديل شود و شايد اين هم نوعي تعديل منتها از نوع معكوس آن باشد.

رضا عامري نيز با تاكيد بر منطقي كردن شهريه‌هاي دانشگاه‌ها، از جمله دانشگاه آزاد براساس شاخص‌هاي كيفي گفت: شهريه برخي دانشگاه‌ها با توجه به امكانات و كيفيت از روند مناسب و منطقي برخوردار نيستند. نويسنده:علي‌اصغر‌محمدي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: