کد خبر:۵۶۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۰ - ۰۸:۳۸
تعداد بازدید: 3785
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مهاجرت هر دانشجو به مالزی، سالانه ۱۵۰۰۰ دلار ارز از کشور خارج می‌کند
نظام آموزش عالی ما می‌تواند با سرمایه‌گذاری در زمینه گسترش تحصیلات دانشگاهی و پذیرش دانشجوی شهریه‌ای مانع از خروج این افراد از کشور شود.

سخنگوی کمیسیون جهاد اقتصادی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای جلوگیری از خروج دانشجویان ایرانی به مقصد کشورهایی مانند مالزی، از خروج سالانه دست‌کم ۱۵ هزار دلار ارز به ازای هر دانشجوی ایرانی حاضر در مالزی خبر داد و گفت: روند رو به‌رشد مهاجرت به مالزی و برخی کشورهای دیگر، منافع ملی را تهدید می‌کند. "جعفر قادری" در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خانه ملت با ابراز نگرانی از روند رو به‌رشد مهاجرت ایرانیان به کشور مالزی و تبدیل شدن این کشور به مقصد بسیاری از دانشجویان، تصریح کرد: به ازای هر دانشجوی ایرانی که کشور را به مقصد مالزی ترک می‌کند دست‌کم سالانه ۱۵ هزار دلار ارز از کشور خارج می‌شود که این رقم بدون احتساب سایر زیان‌های ناشی از خروج این دانشجویان است.

خروج هر دانشجوی ایرانی = از دست رفتن هزینه‌های کشور برای تربیت او

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: متأسفانه آمار دقیقی از دانشجویانی که سالانه کشور را به مقصد سایر کشورهای جهان ترک می‌کنند در دست نیست، اما بدون شک خروج هر دانشجو به معنای خروج هزاران دلار ارز و از دست رفتن میلیون‌ها تومان سرمایه‌گذاری کشور برای تربیت این افراد در طول‌ سال‌های تحصیل‌شان در ایران است.

وی همچنین افزود: آفت دیگری که خروج دانشجویان به همراه دارد، خروج نیروی کار مستعد و جوانی است که می‌تواند پویایی اقتصادی و رشد تولید را برای کشور به ارمغان بیاورد.

 جلوگیری از مهاجرت دانشجویان به سرمایه‌گذاری نیاز دارد

قادری با بیان این که خروج دانشجویان از کشور زیان‌های اقتصادی فراوانی برای ما دارد، تأکید کرد: نظام آموزش عالی ما می‌تواند با سرمایه‌گذاری در زمینه گسترش تحصیلات دانشگاهی و پذیرش دانشجوی شهریه‌ای مانع از خروج این افراد از کشور شود.

این عضو کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی تصریح کرد: مجلس آماده همکاری با دولت و وزارت نیروست تا با کمک یکدیگر منابع لازم برای گسترش تحصیلات دانشگاهی را فراهم کنند تا دیگر هیچ دانشجویی صرفا به علت عدم امکان ورود به دانشگاه‌های داخلی عازم دانشگاه‌های خارجی بی‌کیفیت و سطح پایین نشود.

برچسب ها: مالزي ، مهاجرت ، دانشجو
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: