کد خبر:۵۶۱۸
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۶:۵۵
تعداد بازدید: 2424
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هنوز وام مسكن به‌دست مردم نرسیده تاثیر خود را در بازار گذاشته
در حالی بازار مسکن با رشد 10 درصدی قیمت‌ها در ماه همراه است که به اعتقاد کارشناسان، با تاثیر وام خرید مسکن بر بازار، شاهد رشد قیمت‌ها در مناطق جنوبی تهران خواهیم بود.

 در حالی بازار مسکن با رشد 10 درصدی قیمت‌ها در ماه همراه است که به اعتقاد کارشناسان، با تاثیر وام خرید مسکن بر بازار، شاهد رشد قیمت‌ها در مناطق جنوبی تهران خواهیم بود.

به گزارش پانا، یک ماهی از ابلاغ بخشنامه پرداخت وام خرید مسکن به 20 میلیون تومان می‌گذرد؛ بخشنامه‌ای که از ابتدای امسال در پی تصویب بسته پولی و مالی سال 90، چشمان خریداران را به سمت خود جلب کرد، اما بنا به گفته اخیر مدیر عامل بانک مسکن، همچنان متقاضیان دریافت وام باید در انتظار بمانند؛ چراکه هنوز پرداخت وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن آغاز نشده است؛ گرچه شعبات این بانک، از پرداخت وام به شرط سپرده‌گذاری یا استفاده از اوراق تسهیلات به مشتریان خبر می‌دهند.

در مرداد امسال که بخشنامه وام خرید مسکن ابلاغ شد، زمزمه‌هایی از افزایش 10 درصدی قیمت‌ها با اجرای این سیاست شنیده می‌شد و حتی کارشناسان معتقد بودند که بار دیگر بازار مسکن به زیر تیغ بحران خواهد رفت؛ چراکه باعث افزایش قدرت خرید مسکن و تحریک تقاضا در بازار می‌شود. حتی بررسی دوره‌های رکود و رونق تورمی در بازار مسکن، بیانگر آن است که افزایش وام خرید مسکن به تغییر قیمت زمین و مسکن منتهی می‌شود.

اما باید این را در نظر بگیریم که هنوز وامی به‌دست مردم نرسیده و حتی اگر هم رسیده باشد، تاثیر خود را در بازار نگذاشته، شاهد خانه‌تکانی قیمت‌ها در بازار مسکن و رشد قیمت‌ها هستیم؛ مساله‌ای که رویای خانه‌دار شدن مستاجران را به کابوس بدل خواهد کرد و همچنان ماهانه باید مبلغ گزافی را بابت کرایه خانه پرداخت کنند.

گذر از بنگاه‌های معاملات املاک و پرس‌وجو در رابطه تحولات ماه‌ اخیر بازار مسکن نیز افزایش 10 درصدی قیمت‌ها را تایید می‌کند. اگر در یک ماه گذشته هر متربع مربع آپارتمان در منطقه تهران‌پارس را یک میلیون و 500 هزار تومان خریدار می‌شد، در حال حاضر این قیمت به یک میلیون و 700 هزار تومان رسیده است. همچنین هر مترمربع واحد مسکونی در اشرفی‌اصفهانی که در مرداد با قیمت 2 میلیون تا 2 میلیون و 100 به فروش می‌رفت، در ماه جاری 2 میلیون و 300 قیمت دارد. در خیابان دیباجی‌جنوبی هم واحد مسکونی نوساز هر مترمربع یک میلیون و 600 هزار تومان است.

قیمت مسکن پتانسیل بالا رفتن دارد

شاید اگر شهرزاد قصه‌گو هنوز زنده بود، برای این قصه پر از رمز و راز مسکن ایران، مجموعه‌ای از قصه‌های هزار و یک شب را بازگو می‌کرد، اما نه این بار برای نجات خود، بلکه برای تسکین درد مشتریانی که در بازار رها شده‌اند.

سونامی قیمت‌ها که در سال 86 اتفاق افتاد، انگار بار دیگر خیال بازگشت دارد و پیش‌بینی کارشناسان را می‌خواهد به تحقق نزدیک کند؛ نکته‌ای که علیرضا بحرینی، کارشناس مسکن هم در گفت‌وگو با پانا به آن اشاره می‌کند و معتقد است: در سال‌جاری نه‌تنها قیمت مسکن عقب‌افتادگی خود را از تورم جبران می‌کند، بلکه احتمال افزایش نرخ آن از تورم وجود دارد.

وی عنوان می‌کند: قیمت مسکن پتانسیل بالا رفتن را دارد و به‌دلیل این‌که چند سالی با رکود روبه‌رو بوده‌ایم، به‌طور قطع شیب قیمت‌ها صعودی خواهد بود.

بحرینی عنوان می‌کند: در سال گذشته مسکن در حالت رکود مزمن قرار داشت، اما اوایل امسال با این احتمال که یارانه‌ها تاثیر بر بازار می‌گذارد، تحرکی در بخش مسکن به‌وجود آمد و مالکان قیمت‌ها را بالا بردند، بنابراین رونق نسبی در بازار به‌وجود آمد و قیمت‌ها 5 تا 15 درصد افزایش یافت.

تقاضای مسکن بالا می‌رود

اما سوالی که در این‌جا مطرح می‌شود، این‌که با توجه تکان بازار مسکن در پی اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی، افزایش وام خرید مسکن در صورتی که به گفته شعبات آماده ارایه به مشتریان باشد، تا چه اندازه و چگونه می‌تواند به رشد قیمت‌ها دامن بزند؟ گرچه برای تاثیرگذاری آن باید مدتی صبر کرد.

محمدعلی ربانی، کارشناس بخش مسکن نیز در این باره به پانا این‌گونه پاسخ می‌دهد: در صورتی که بازار مسکن رونقی کنترل شده داشته باشد و افزایش قیمت در واحدهای مسکونی ایجاد نشود، بهترین حالت را در بازار مسکن شاهد خواهیم بود؛ در غیر این صورت در بسیاری از مسایل اقتصادی و تجاری هم رونقی حس نمی‌شود.

وی متذکر می‌شود: در حال حاضر تقاضای برای مسکن بیشتر از عرضه است و وام خرید مسکن تحولی را در بازار از لحاظ نقل و انتقالات و خرید و فروش ایجاد می‌کند.

عبدالرضا فریدنایینی، کارشناس بخش مسکن هم در گفت‌ و گو با پانا تاکید می‌کند: رشد وام مسکن روی بازار اثر می‌گذارد و نقدینگی جدیدی را وارد بازار خواهد کرد. از سوی دیگر، گروهی از افراد جامعه که نیازمند مسکن هستند، امکان خرید پیدا می‌کنند؛ گرچه با وجود قیمت بالای مسکن، کمک زیادی به آنها نخواهد کرد.

وی توضیح می‌دهد: در شرایطی که با انباشت نقدینگی در سطح کشور روبه‌رو هستیم و تولید ناخالص پایین است، به ‌طور قطع تزریق وام‌هایی به این شکل اثر تورمی خواهد داشت، در واقع این اقدامات ناهماهنگ، به‌هم ریختگی بازار مسکن را در پی خواهد داشت و این در حالی است که باید سیاست‌گذاری‌های درستی داشته باشیم.

نایینی با بیان این‌که مقیاس و حجم کلی پرداخت وام مسکن در اقتصاد بسیار تعیین‌کننده است و باید در چاچوب اقتصادی تقاضا و آثار تورم دیده شود، می‌گوید: پرداخت وام باعث افزایش تقاضا برای خرید می‌شود که رونق نسبی در بازار را پدید می‌آورد، اما نکته‌ای که مطرح می‌شود، این است که عرضه کافی در مقابل تقاضای ایجاد شده وجود ندارد.

ابتدا خانه‌های مناطق جنوبی گران می‌شود

در کنار همه این مسایل، کارشناسان به نکته‌ای اشاره می‌کنند که گوشزدی دیگر به مسوولان حوزه مسکن باشد. همه آنها معتقدند که وام 20 میلیون تومانی با توجه به قیمت بالای مسکن در سطح شهر، ابتدای تاثیر خود را در مناطق پایین شهر می‌گذارد که قیمت‌های پایین‌تری دارند.

مهدی تقوی، استاد دانشگاه علامه‌طباطبایی به پانا می‌گوید: در مناطق پایین تهران برای یک واحد مسکونی 50 متری باید حداقل 70 میلیون پرداخته شود که در مناطق بالا شاهد قیمت‌های کاملا متفاوت و چند برابر هستیم.

تقوی می‌افزاید: وام 20 میلیون تومانی روی خانه‌های ارزان‌قیمت در شهرستان‌ها یا نقاط پایین تهران ممکن تاثیرگذار باشد و باعث رشد قیمت‌ها می‌شود.

ربانی هم به این موضوع اشاره می‌کند: افزایش وام خرید مسکن باعث رونق بازار مسکن به‌خصوص در بخش متوسط ساخت می‌شود، اما همین رونق به‌طور طبیعی در بخش واحدهای مسکونی گران‌قیمت تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و کم‌کم قیمت‌ها را بالا خواهد برد.

 وام ساخت مسکن افزایش یابد

واقعیت آن است که دیگر نمی‌توان روند رو به رشد قیمت‌ها در بخش مسکن را انکار کرد، اما باید چاره‌ای اندیشید تا به نقطه‌ای سوق پیدا نکنیم که در سال‌های 84 تا 86 شاهد آن بودیم. در واقع سیاست‌گذاری‌ها در بخش مسکن باید به‌گونه‌ای باشد که راه را برای خانه‌دار شدن همه متقاضیان فراهم کند.

درست است ارایه وام مسکن و هر گونه تسهیلات به افزایش قدرت خرید مردم منجر می‌شود، اما مساله‌ای که در کنار آن باید مورد توجه قرار گیرد، شرایط بازار و عرضه کافی است. گرچه مسکن‌مهر در این مسیر وارد شده تا کمکی برای حل معضل مسکن باشد، اما همین پروژه به دلیل محدودیت منابع با مشکلاتی روبه‌رو شده و حتی برخی از واحدهای آن که قرار بود تا پایان شهریور به بهره‌برداری برسد، امروز به چالش و مساله‌ای مبهم در میان مسوولان بدل شده است.

بر این اساس، به‌نظر می‌رسد در کنار فراهم کردن شرایط برای خرید مسکن و ورود منابع به این بخش، لازم است تسهیلاتی ویژه در مسیر ساخت مسکن قرار گیرد.

تهيه كننده : مریم فکری

برچسب ها: وام مسكن ، بازار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: