کد خبر:۵۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۷
تعداد بازدید: 2415
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
پروفسور حسابي و 90 سال تعليم و تعلم
دوازدهم شهريور سالروز درگذشت پرفسور حسابي، پدر علم فيزيك ايران است. مردي كه با همتي راسخ قلل پر افتخار علم و دانش را فتح و نام خويش را در تاريخ اين مرز و بوم ماندگار ساخت.
دوازدهم شهريور سالروز درگذشت پرفسور حسابي، پدر علم فيزيك ايران است. مردي كه با همتي راسخ قلل پر افتخار علم و دانش را فتح و نام خويش را در تاريخ اين مرز و بوم ماندگار ساخت.  
  
سيد محمود حسابي‌ در پنجم اسفند 1281 هجري خورشيدي در تهران ديده به جهان گشود. پدر وي سيد عباس معزالسلطنه و مادرش گوهرشاد حسابي بود. در سن چهارسالگي همراه خانواده عازم لبنان شد.

او تحصيلات ابتدايي را در مدرسه كشيش هاي فرانسوي آغاز و از همان كودكي توانست قرآن و ديوان حافظ را به طور كامل حفظ كند و همچنين با ياري مادر به فراگيري تعليمات مذهبي و ادبيات فارسي پرداخت.

شروع تحصيلات متوسطه پرفسور حسابي با آغاز جنگ جهاني اول همراه شد، او توانست در 17 سالگي در رشته ادبيات و در 19 سالگي در رشته زيست شناسي فارغ التحصيل شود، همچنين موفق به اخذ مدرك مهندسي راه و ساختمان از دانشگاه آمريكايي بيروت شد و در رشته هاي پزشكي، رياضيات و ستاره شناسي نيز به تحصيلات آكادميك پرداخت.

در سال 1303 از سوي شركت راه سازي فرانسوي، كه در آن جا به كار مشغول بود، براي تحصيل در رشته معدن در مدرسه عالي برق پاريس به فرانسه اعزام و همزمان در راه آهن برقي اين كشور مشغول به كار شد.

پس از پايان دوره تحصيل به كار در معادن‌ آهن‌ شمال‌ فرانسه‌ و‌ زغال‌ سنگ‌ ايالت‌ سار روي آورد و بعد از مدتي به علت علاقه شديدي كه به كسب علم و آگاهي داشت، به دانشگاه سوربن رفت و در رشته فيزيك به ادامه تحصيل پرداخت و در نهايت در سن 25 سالگي موفق به كسب درجه دكتراي فيزيك شد.

دكتر حسابي با آن كه شرايط مطلوب براي تحصيل، تحقيق و تفحص در خارج از كشور برايش فراهم بود، تصميم گرفت به ايران باز گردد و در سال 1306 بازگشت و پايه گذار بسياري از علوم نوين در ايران شد.

او در كابينه دكتر محمد مصدق، وزير فرهنگ شد و بعد از مدتي از اين مقام كناره گيري كرد.
از اقدامات ارزنده او در اين زمان، ارائه كليات طرح تاسيس دانشگاه تهران به وزير فرهنگ وقت بود.
استاد را به دليل پايه گذاري علوم نوين و تاليف ده ها كتاب و جزوه پدر علم فيزيك و مهندسي نوين ايران لقب دادند.

استاد به زبان هاي سانسكريت، يوناني، لاتين، پهلوي، اوستا، تركي و ايتاليايي اشراف كامل داشت و آن را در تحقيقات علمي خود بخصوص در امر واژه گزيني زبان فارسي بكاربرد و طي
هفتاد سال خدمت علمي، در گسترش علوم روز و واژه گزيني علمي در برابر هجوم لغات خارجي اقدامات موثري انجام داد.

بسياري از اقدامات انجام شده در تاريخ معاصر ايران به اين بزرگمرد كه تنها شاگرد ايراني‌ اينشتين‌ بود، نسبت داده مي شود كه مهم ترين آنها عبارتند از:
- اولين نقشه برداري فني و تخصصي كشور (راه بندرلنگه به بوشهر)
- نخستين راهسازي مدرن و علمي ايران (راه تهران به شمشك)
- پايه گذاري اولين مدارس عشايري كشور
- پايه گذاري دارالمعلمين عالي و دانشسراي عالي
- ساخت اولين راديو در كشور و راه اندازي اولين آنتن فرستنده
- راه اندازي اولين مركز زلزله شناسي كشور
- تاسيس رآكتور سازمان انرژي اتمي
- راه اندازي اولين دستگاه راديولوژي در ايران
- پايه گذاري اولين بيمارستان خصوصي در ايران به نام 'گوهرشاد'
- شركت در تاسيس فرهنگستان ايران و ايجاد انجمن زبان فارسي
- تدوين اساسنامه طرح تاسيس دانشگاه تهران
- پايه گذاري دانشكده فني دانشگاه تهران
- پايه گذاري دانشكده علوم دانشگاه تهران
- پايه گذاري شوراي عالي معارف
- پايه گذاري مركز عدسي سازي اپتيك كاربردي و بخش آكوستيك در دانشگاه و اندازه گيري
- فواصل گام هاي موسيقي ايراني به روش علمي
- پايه گذاري و برنامه ريزي آموزش نوين ابتدايي و دبيرستاني و موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران و مركز تحقيقات اتمي دانشگاه تهران
- تاسيس اولين رصدخانه نوين در ايران و مركز مدرن تعقيب ماهواره ها در شيراز
- ايجاد اولين ايستگاه هواشناسي كشور
- تدوين اساسنامه و تاسيس موسسه ملي استاندارد
- راه اندازي اولين آسياب آبي توليد برق (ژنراتور) در كشور
خدمات ارزنده پرفسور محمود حسابي طي چند دهه در عرصه علم و سياست باعث شد، اين عالم گرانقدر سال‌ 1350 به عنوان‌ استاد ممتاز دانشگاه‌ تهران‌، شناخته‌ شود.
دكتر حسابي آثار ارزشمندي همچون 'ديدگاني فيزيكي'، 'واژه نامه تخصصي فيزيك'، 'فيزيك جديد و فلسفه ايران باستان'،'نگره كاهنربايي'، 'فيزيك حالت جامد'، 'توانايي زبان فارسي '، 'ديدگاني كوانتيك'، 'وندها و گهواژه هاي فارسي' و ... را از خود به يادگار گذاشته است.
سرانجام پروفسور حسابي پس از عمري تلاش در راه كسب و گسترش علم در 12 شهريور 1371 هنگامي كه به منظور معالجه در بيمارستان‌ دانشگاه‌ ژنو بستري بود، در سن 90 سالگي ديده از جهان فرو بست. پيكر اين عالم فرزانه به درخواست وي در تفرش، شهر اجداديش به خاك سپرده شد.
 
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: