کد خبر:۵۵۶۳
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 3835
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تهران، سرطان هاي معطر !
بنزن موجود در هواي تهران بين 10 تا 100برابر حد استاندارد است و حجم آلودگي آنقدر بالاست كه حتي اگر تمامي اقدامات براي كاهش ميزان بنزن در هواي تهران به اجرا گذاشته شود ، 'باز هم تا چند سال آينده ميزان بنزن موجود در هواي تهران به حد استاندارد نمي رسد.'
' همشهري ' روزنامه شهرداري تهران اخيرا در گزارشي از ميزان بنزن در هواي تهران نوشت كه بنزن موجود در هواي تهران بين 10 تا 100برابر حد استاندارد است و حجم آلودگي آنقدر بالاست كه به گفته دكتر ' يوسف رشيدي ' مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران ، حتي اگر تمامي اقدامات براي كاهش ميزان بنزن در هواي تهران به اجرا گذاشته شود ، 'باز هم تا چند سال آينده ميزان بنزن موجود در هواي تهران به حد استاندارد نمي رسد.'
بنزن به عكس بوي خوش آن ، ماده اي بسيار خطرناك است و سال هاست محققين دريافته اند يكي از عوامل اصلي بروز سرطان مي باشد .
 
شركت كنترل كيفيت هواي تهران در اطلاعيه اي كه اخيرا انتشار داد ، گناه بالابودن عده مبتلايان به سرطان در كلان شهرهاي ايران بخصوص تهران را بردوش بنزن گذاشت كه عمدتا از سوخت خودروها ناشي مي شود.آماري دقيق از تعداد خودروهاي فعال در تهران در دست نيست ، ولي مسئولين پليس برآورد كرده اند به رغم سهميه بندي بنزين ومحدويت هاي ديگر،همچنان نزديك به دو ميليون خودرو كه بيشترين تعداد آن ها نيز خودروهاي شخصي هستند، دراين شهر فعال باشند و به بدنامي تهران به عنوان يكي از آلوده ترين شهرهاي جهان كمك كنند.

آمار سازمان پزشكي قانوني ايران و سازمان بهشت زهرا،گورستان اصلي شهر تهران نشان مي دهد كه بيماري هاي قلبي و عروقي ، حوادث و سرطان سه عامل اصلي مرگ و مير در كلان شهر تهران هستند و در ديگر كلان شهرهاي ايران نيز همين الگوي مرگ و مير تكرار مي شود.
بنزن در سال 1825 و توسط آلمان ها شناخته شد.اين ماده شيميايي بي رنگ و خوشبو! كه زود نيز تبخير مي شود ، از جمله تركيبات آروماتيك است كه 6 اتم كربن و 6 اتم هيدروژن دارد. آروماتيك ها دسته اي از تركيبات شيميايي را تشكيل مي دهند كه شامل بنزن و تركيباتي مي شود كه از نظر رفتار شيميايي مشابه بنزن هستند.

به گفته 'يوسف رشيدي ' مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران ، تحقيقات اين شركت نشان مي دهد كه مقدار موجود بنزن درهواي تهران 2/5برابر استاندارد هاي جهاني است كه اين عامل موجب افزايش ابتلا به سرطان خون در تهران شده است .
به رغم تلاش هاي بسيارشركت ملي نفت ايران براي زدون و ياكاهش بنزن در بنزين توليدي كشور، رشيدي مي گويد كه بنزن در ' بنزين توليد داخل به مقدارزيادي ' وجود دارد .
اين گفته 'رشيدي ' را نيز انجمن توليدكنندگان اتانول ايران در نشريه تخصصي مهر و آبان سال 1386 خود كه با عنوان 'اتانول ' منتشر مي شود ، تاييد مي كند.

به نوشته 'اتانول '، يكي از عواملي كه باعث مي شود خودروها آلاينده هاي بيشتري وارد هوا كنند، كيفيت پايين سوخت و درجه اكتان (اشتعال ) آن است .
بنزين معمولي توليد داخل ايران با درجه اكتان 87 توزيع مي شود و اين نشريه مي نويسد كه خودروسازها نيز شكايت كرده و گفته اند اين امر باعث مي شود تا خودروهاي آن ها به خوبي كار نكند و در نتيجه همچنان بالاترين سهم را در آلودگي هوا داشته باشند.
خودروسازها گفته اند درجه اكتان بنزين بايد به 95 درصد برسد كه درگذشته اين كيفيت را داشت .

بنزن علاوه بر سرطان ، يك عامل اصلي در بيماري هاي كليوي نيز شناخته شده است . ساده ترين شكل ورود بنزن به بدن ، تنفس بخارات بنزين و احتراق ناقص سوخت است و از آنجا كه اين ماده تركيبي بسيار فعال است از طريق پوست نيز به بدن منتقل مي شود و درتمام استانداردها به عنوان يكي از خطرناك ترين مواد آلاينده به حساب مي آيد.

در ايران هنوز استاندارد خاصي براي اين آلاينده تعريف نشده است ، اما استانداردهاي كشورهاي توسعه يافته مي تواند مبنايي براي سنجش وتعيين وضعيت بحراني در كشور باشد.
مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران مي گويد كه استاندارد به كار رفته براي كنترل بنزن در انگلستان در حدود 16 ميكروگرم برمتر مكعب به طور متوسط در طول يك سال بوده ، اما در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا به غير از كشور ياد شده در حال حاضر وجود 10 ميكرو گرم بر مترمكعب است كه بر اساس قراردادها اين رقم بايد تا سال 2010 به 5 ميكرو گرم بر متر مكعب در هوا برسد.
سخت گيرانه ترين اقدامات براي كنترل بنزن در هوا در ژاپن صورت مي گيرد كه در حدود 3 ميكروگرم در متر مكعب است .

با وجودآنكه استانداردهاي جهاني دركشورهاي مختلف ميزان 5 تا20 ميكروگرم بنزن را قابل قبول مي دانند، به گفته 'رشيدي ' ، اخيرا ميزان اين ماده فوق العاده خطرناك در هواي تهران حدود 50 ميكرو گرم بر مترمكعب بوده كه اين بيانگر 'وضعيت بسيار بحراني ' در اين شهر است .
اگرچه به نظر مي رسد مراجع ذيربط بايد در اين باره اظهار نظر كنند ، اما افزايش 7برابري ابتلا به سرطان خون در تهران كه مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي شهر چندي پيش در گفت وگو با روزنامه 'همشهري ' از آن خبرداد، مي تواند به مركزنشين ها اين هشدار را بدهد كه يا بايد در كاهش آلاينده هاي هوا از جمله بنزن با خاموش كردن خودروهاي خود كمك كنند و يا منتظر باشند سرطان سراغ آنها نيز بيايد و موضوع آنقدر جدي است كه نمي توان گفت خدا نكند.

بانك جهاني دربرآوردي در سال 2004 ميلادي ، خسارت ناشي از آلودگي هوا در ايران را بالغ برهشت ميليارد دلار برآورد كرده بود كه برابر با يارانه خريد سوخت از خارج در همان سال بود.
با آن كه در سال هاي اخير تلاش شده با نوسازي و از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده ، شبكه حمل و نقل ايران نوسازي و از آلودگي هوا بخصوص دركلان شهرها كاسته شود، اما به دلايلي چند ، تهران همچنان در بيشترين تعداد روزهاي سال هوايي بشدت آلوده دارد و سازمان هواشناسي مي گويد كه در كلان شهرهاي ديگر كشور نيز وضعيت تفاوتي قابل ملاحظه با تهران ندارد.

دراغلب كشورهاي جهان عمر مفيد استفاده از يك خودرو آنهم با بالاترين سطح از استانداردهاي جهاني بين 5 تا8 سال است در حالي كه درايران چنين محدويتي به صورت رسمي وجود ندارد و استانداردهاي توليدي نيز به روز نيستند.
كيفيت هواي امروز كلان شهرهاي ايران مانند دهه هاي 1960 و1970ژاپن توصيف مي شود كه در آن ماموران پليس ، كودكان و بيماران با استفاده از ماسك در معابر حاضر مي شدند، اما امروز شهر توكيو هوايي تميز دارد.اين امر تنها با گسترش حمل و نقل عمومي پاك و قابل قبول ، ميسر شده است .

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: