کد خبر:۵۵۶
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۸۷ - ۱۱:۳۵
تعداد بازدید: 1355
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
وزارت نیرو هزینه های واقعی تامین آب را اعلام کرد
آب 500 تومان هزینه ؛ 420 تومان یارانه
به ازای تامین هر یک مترمکعب آب شرب بین 120 تا 150 تومان برای تصفیه و انتقال آن هزینه می شود و هزینه سرمایه گذاری هم بین 320 تا 350 تومان است.
بنابراین به ازای هر یک مترمکعب آب شرب حدود 500 تومان هزینه می شود؛ اما این آب با قیمت 80 تومان به فروش می رسد، بنابراین 420 تومان یارانه به آن تعلق می گیرد. رسول زرگر، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در نشست خبری روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: در بخش کشاورزی هم برای تامین یک مترمکعب آب حدود 70 تا 80 تومان هزینه می شود، اما کمتر از 10 تومان به فروش می رسد. بنابراین در طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه انرژی موضوعی که رییس جمهوری دو بار اعلام کردند این است که بخش آب از منابع مازاد این طرح می تواند منتفع شود.

هدر روی یک ششم آب

زرگر در پاسخ به این سوال که چه میزان آب شرب تصفیه شده هدر می رود، اظهار داشت: در حال حاضر 98درصد جمعیت شهری تحت پوشش آب آشامیدنی هستند. بعضی از شبکه های ما قدمت 40 ساله دارند و طبق برآورد انجام شده بین 25 تا 30درصد آب آشامیدنی در این شبکه ها هدر می رود. وی افزود: استاندارد هدر روی آب بین 9 تا 12درصد است. بنابراین باید بین 15 تا 18درصد از هدر روی آب جلوگیری کنیم. وی ادامه داد: از 6میلیارد مترمکعب آبی که به مصرف شرب می رسد حدود یک میلیارد مترمکعب آن هدر می رود.

زرگر افزود: طبق پیش بینی برنامه چهارم توسعه سالی یک درصد باید هدرروی آب را کاهش داد. اما طبق برنامه ریزی وزارت نیرو قرار است که از سال آینده سالی دودرصد کاهش هدرروی آب را داشته باشیم.

وی در مورد استفاده از آب شیرین کن ها توضیح داد: در حال حاضر نزدیک به 80هزار مترمکعب در روز از آب شیرین کن استفاده می کنیم که تا پایان امسال این میزان به 100هزار مترمکعب خواهد رسید.زرگر ادامه داد: سیاست وزارت نیرو تشویق استفاده از آب شیرین کن ها با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی است.وی گفت: برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی 2 وضعیت رقابتی پیش بینی کرده ایم. یک مورد این است که دولت خرید آب از بخش خصوصی را تضمین می کند و مورد دوم مابه التفاوت قیمتی را که آنها آب را به مردم می فروشند و قیمتی را که با وزارت نیرو قرارداد دارند، پرداخت می کنیم.

به ازای هر یک مترمکعب آب شرب حدود 500 تومان هزینه می شود؛ بنابراین 420 تومان یارانه به آن تعلق می گیرد.

زرگر در خصوص طرح خصوصی سازی تاسیسات سدها توضیح داد: بخش آب کشور مشمول اصل 44 قانون اساسی است و جزو استثنا ها نیست.مالکیت و مدیریت سدهای زیر 15 متر و شبکه های زیر 5هزار هکتار به شرکت های ذی نفع واگذار می شود.وی ادامه داد: ما موظف هستیم که لیست شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو مثل شرکت های آب و آبفا را به سازمان خصوصی سازی ارائه کنیم.

منتها چون قسمت اعظم این شرکت ها زیان ده هستند، باید تمهیداتی را بیاندیشیم که این شرکت ها از حالت زیان دهی خارج شوند و بعد سهام آنها واگذار شود.زرگر در مورد آزادسازی بخش آب اظهار داشت: آزادسازی بدین معنا است که بخش خصوصی بتواند در ابعاد مختلف در بخش آب سرمایه گذاری کند. این موضوع دو ماه قبل در مجمع عمومی تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید و اگر در مجلس هم به تصویب برسد، ساخت هر گونه سد با هر اندازه ای، ساخت و سرمایه گذاری هرگونه شبکه با هر هکتاری توسط بخش خصوصی امکان پذیر خواهد بود.منبع:دنياي اقتصاد

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: