کد خبر:۵۵۵۴
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۰ - ۲۰:۲۶
تعداد بازدید: 3862
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مصرف خود سرانه گیاهان دارویی روند درمان سالمندان را پیچیده می کند
متاسفانه در کشور ما در بسیاری از موارد سالمندان با این فرض که مصرف گیاهان دارویی و یا داروهای گیاهی هیچ مشکل و عوارضی ندارند آنها را سرخود تهیه و استفاده می کنند

دبیر علمی همایش بزرگ داروسازان با اشاره به فرهنگ رایج مبنی بر تمایل زیاد در مصرف گیاهان داوریی و داروهای گیاهی تاکید کرد که اگر چه این داروها یکی از ارکان درمان در سراسر جهان هستند اما مصرف خود سرانه گیاهان دارویی ممکن است روند درمان سالمندان را پیچیده کند.

به گزارش پانا،دکتر هاشمیان اظهار داشت:متاسفانه در کشور ما در بسیاری از موارد سالمندان با این فرض که مصرف گیاهان دارویی و یا داروهای گیاهی هیچ مشکل و عوارضی ندارند آنها را سرخود تهیه و استفاده می کنند اما به دلیل این که این افراد داروهایی دیگری را هم مصرف می کنند بسیاری از داروهای گیاهی می تواند برای آنها مشکل ساز شده و درمان آنها را پیچیده کند.

وی با بیان اینکه عمدتا سالمندان داروهای مختلفی مصرف می کنند که باید دقت لازم را در هنگام مصرف مبذول دارند،گفت: به لحاظ علمی وقتی سن افراد بالا می رود تغییراتی در بدن آنها ایجاد می شود به طوری که رفتار دارو ها در بدن این افراد تغییر می کند.وی افزود: درافراد سالمند باید توجه داشت که گاهی اوقات دوز برخی داروها کمتر بوده و فواصل مصرف دارو در این افراد طولانی تر است که تمامی این موارد اقدامات خاصی را می طلبد که پزشکان متخصص  به آن توجه می کنند.

دکتر هاشمیان تصریح کرد: در سالمندان بحث مهم دیگر این است که سالمندان تعداد زیادی دارو را همزمان مصرف می کنند که برخی داروها می توانند بر هم کنش هایی خاصی در این افراد ایجاد کنند و تداخلات خاصی را به همراه داشته باشند که گاهی مضر بوده اما در مواردی حتی می تواند مورد استفاده درمانگر قرار بگیرد.

وی ادامه داد:سالمندانی که چندین دارو را مصرف می کنند باید بدانند که در مراجعه به پزشک حتی برای یک سرماخوردگی ساده باید لیست داروهای مصرفی خود را به همراه داشته باشند تا توسط پزشک معالج کنترل شود و از تداخلات دارویی جلوگیری شود.

وی یکی دیگر ازمشکلات قشر سالمندان را خود درمانی آنها دانست و گفت:خوددرمانی یکی از موارد شایع در افراد سالمند است که باعث بروز مشکلات فراوان در آنها می شود چراکه در اکثر این افراد مراجعه به پزشک سخت است بنابراین نسبت به سایر گروه ها توصیه های اطرافیان را جهت درمان به راحتی پذیرفته وداروهای مختلف را بدون دلیل مصرف می کنند.همچنین برخی از افراد داروهای خود را برای اقوام و آشنایان با همان میزان که برای ایشان تجویز شده به دیگران توصیه می کنند که دراین صورت ممکن است منجر به بروز مشکلات زیاد و حتی مرگ می شود.

دکتر هاشمیان خاطرنشان کرد:در افراد مسن خیلی وقت ها نحوه مصرف دارو تحت تاثیر قرار می گیرد به طوری که ممکن است ایشان مصرف یک دوز دارو را فراموش کنند و یا به دلیل فراموشی دوز مصرفی را مجدد تکرار کنند. از این رو در این موارد به تدابیر خاصی نیاز است که در دهمین همایش بزرگ داروسازان آموزش های لازم داده می شود.

وی با بیان اینکه وضعیت تغذیه و اختلالات خواب در سالمندان و زخم بستر از دیگر مباحث مطرح در دهمین همایش بزرگ داروسازان است،گفت: با توجه به اینکه جمعیت کشور رو به میان سالی پیش رفته است باید این موضوع به خوبی از سوی دست اندرکاران مورد توجه واقع شده و برای آن مانند کشورهای دیگر که با این موضوع چند سالی است که مواجه شده اند برنامه ریزی شود.

دهمین همایش بزرگ داروسازان ایران به همت انجمن علمی داروسازان ایران و با همکاری مرکز تحقیقات طب سالمندی طی روزهای دوازدهم تا چهاردهم شهریورماه در سالن همایش های رازی برگزار می شود.علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت اینترنتی www.ispha.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 88515830 تماس حاصل فرمائید.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۴
0
1
حتما
إز اين به بعد دارو هاي تقويتي نميخوريم تا محاسبات شما اشتباه إز كار در نيايد  
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۵
0
1
بلاخره ما تو اين مقاله نفهميديم مصرف گياهان دارويي خوب است يا بد
ولي بنظر ميرسد آقايان بيشتر از اينكه نگران سلامت قشر سالمند جامعه باشند ناراحت اين هستند كه چرا سالمندان بدون اجازه آنها گياهان دارويي ميخورند
فكر ميكنم آقايان پزشكان بهتر از هر كسي ميدانند كه در كشور هاي مدرن اروپايي هم مصرف قرص هاي مكمل و گياهان دارويي نيازي به تجويز پزشك ندارد
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: