کد خبر:۵۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ - ۲۰:۱۷
تعداد بازدید: 2206
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
يك نماينده مجلس
تا امروز حدود ۳ برابر یک نیروگاه اتمی برای نیروگاه بوشهر هزینه کرده‌ایم
جلالیان تصریح کرد: اگر از روز اول به جای ادامه دادن کار ساخت نیروگاه اتمی بوشهر، کار ساخت یک نیروگاه مستقل را از گام نخست آن آغاز می‌کردیم، هم هزینه کمتری صرف ساخت نیروگاه اتمی شده بود و هم این‌که آن نیروگاه تا امروز به بهره‌برداری رسیده بود.

عضو کمیته بررسی کننده وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر با اعلام نهایی شدن گزارش این کمیته از این نیروگاه، گفت: نتیجه بررسی‌ها نشان می‌دهد راه‌اندازی این نیروگاه در زمان وعده داده شده، یعنی تا پایان ماه رمضان، قابل بهره‌برداری نیست و روس‌ها همچنان به بدقولی خود ادامه می‌دهند. به گزارش خانه ملت به نقل از خبرنگار صدای بوشهر، "عسگر جلالیان" از ارائه گزارش وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر به هیئت رئیسه مجلس خبر داد و گفت: کمیته بررسی وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر نتیجه‌های کار خود را در چارچوب گزارشی به مجلس ارائه و نگرانی خود را درباره محقق نشدن وعده‌های مربوط به این نیروگاه، به‌صراحت بیان کرده است.

نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تحلیل کمیته بررسی وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر این است که راه‌اندازی این نیروگاه در زمانی که از سوی مسئولان وعده داده شده  (تا پایان ماه مبارک رمضان) امکان‌پذیر نیست و این نیروگاه همچنان تا آمادگی برای وصل شدن به شبکه سراسری برق کشور، فاصله دارد.

وی همچنین افزود: با وجود این‌که براساس شواهد معتقد به محقق نشدن وعده‌های سازمان انرژی اتمی درباره نیروگاه بوشهر هستیم، اما از سوی کمیسیون انرژی و نمایندگان مجلس آمادگی داریم تا تمام توان خود را برای تسریع در بهره‌برداری از این نیروگاه در اختیار سازمان انرژی اتمی بگذاریم.

عضو کمیته بررسی وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر، تأکید کرد: در گزارش آماده شده از سوی این کمیته، نقش روس‌ها و تأثیر آنها در تأخیری که برای راه‌اندازی نیروگاه بوشهر اتفاق افتاد، تبیین شده  و ما روس‌ها را به‌علت تأخیر در راه‌اندازی نیروگاه مقصر می‌دانیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از نحوه تعامل مسئولان سازمان انرژی اتمی با روس‌ها، تصریح کرد: پیشنهاد صریح ما به مسئولان نیروگاه و سازمان انرژی اتمی این است که با روس‌ها شفاف‌تر و جدی‌تر وارد مذاکره شوند و مذاکرات خود را بدون اما و اگر و شاید پیش ببرند.

وی افزود: عقیده ما این است که روس‌ها درباره نیروگاه اتمی بوشهر با ایران روراست نیستند و طرف ایرانی هم با آنها کج‌دار و مریز برخورد می‌کند.

عضو مجمع نمایندگان استان بوشهر با تأکید بر این‌که ایران بهای سنگینی برای راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر پرداخت کرده است، گفت: تا امروز حدود ۳ برابر یک نیروگاه اتمی برای نیروگاه بوشهر هزینه کرده‌ایم و روند این هزینه‌کرد‌ن‌ها و پول دادن‌ به روس‌ها همچنان ادامه دارد.

جلالیان تصریح کرد: اگر از روز اول به جای ادامه دادن کار ساخت نیروگاه اتمی بوشهر، کار ساخت یک نیروگاه مستقل را از گام نخست آن آغاز می‌کردیم، هم هزینه کمتری صرف ساخت نیروگاه اتمی شده بود و هم این‌که آن نیروگاه تا امروز به بهره‌برداری رسیده بود.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان این‌که براساس توافق ایران و روسیه، متخصصان روس باید آرام‌آرام از عرصه انرژی اتمی کشور کنار بروند، تأکید کرد: توافق بر این است که روس‌ها بعد از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر و انتقال دانش فنی به متخصصان ایرانی با نیروگاه اتمی خداحافظی کنند.

وی همچنین افزود: به‌علت نامعلوم بودن زمان راه‌اندازی نیروگاه و مدت زمان لازم برای انتقال دانش فنی به متخصصان ایرانی، زمان خداحافظی روس‌ها با نیروگاه اتمی نیز مشخص نیست.

عضو کمیته بررسی وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر با انتقاد از رویکرد مسئولان انرژی اتمی کشور درباره نحوه تعامل با روس‌ها، گفت: یکی از دلایل تداوم پرداخت هزینه به روس‌ها این است که قراردادهای ما با روس‌ها سقف مالی، زمان‌بندی مشخص و تاریخ پایان قرارداد ندارد.

جلالیان همچنین افزود: پرداخت پول به روس‌ها همچنان ادامه دارد و با وجود این‌که این نیروگاه برای ما ۳ برابر یک نیروگاه اتمی هزینه داشته است، هنوز هم در تعهد روس‌ها برای تحویل به موقع آن شک داریم.

عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: اگر هزینه نیروگاه اتمی بوشهر را برای نیروگاه دیگری هزینه می‌کردیم، تا امروز از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دانش و امکانات بسیاری بیشتری کسب کرده بودیم.

وی تأکید کرد: دستیابی به انرژی اتمی از حقوق طبیعی مردم کشورمان است و هیچ کشوری نمی‌تواند ما را از رسیدن به آن محروم کند، روس‌ها نیز باید آگاه باشند که بازی خواسته یا ناخواسته آنها در صفحه شطرنج غربی‌ها برای محروم کردن ایران از دسترسی به انرژی اتمی بی‌نتیجه خواهد ماند و ملت ایران هرگز از منافع ملی خود در این باره کوتاه نخواهد آمد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
0
3
تازه اونم اگه درست بشه مثل چرنویل میشه!!!!!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۷
0
2
سخنی از فیدل کاسترو:
هیچ وقت به روسها اعتماد نکنید
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: