کد خبر:۵۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۸:۳۴
تعداد بازدید: 2805
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
احتمال افزایش 10 درصدی قیمت
تلنگری دیگر به بازار مسکن
بخشنامه پرداخت وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن در حالی به بانک مسکن ابلاغ شده که به اعتقاد کارشناسان، این سیاست تنها یک سیستم قطره‌چکانی و به نفع بانک‌ها بوده و می‌تواند باعث افزایش 10 درصدی قیمت مسکن در بازار شود.

بخشنامه پرداخت وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن در حالی به بانک مسکن ابلاغ شده که به اعتقاد کارشناسان، این سیاست تنها یک سیستم قطره‌چکانی و به نفع بانک‌ها بوده و می‌تواند باعث افزایش 10 درصدی قیمت مسکن در بازار شود.

به گزارش پانا، 8 روز دیگر که بگذرد، می‌شود 5 ماه از ابلاغ بسته پولی و مالی بانک مرکزی و این‌ که در قالب این بسته قرار است وام مسکن از 18 به 20 میلیون تومان افزایش یابد، اما پس از گذشت 146 روز از سال جدید، روز گذشته مدیر عامل بانک مسکن از ابلاغ بخشنامه آن خبر داد؛ آن هم در شرایطی که مدت‌ها از موعد زمان پرداخت وام خرید مسکن بسیاری از سپرده‌گذاران می‌گذرد.

تسهیلات 18 میلیونی خرید مسکن در سال گذشته پس از ارایه طرح پیشنهادی از سوی بانک مرکزی برای افزایش آن تا سقف 27 میلیون تومان و سپس موضع‌گیری پی در پی مسوولان بخش مسکن مبنی بر تاثیر این افزایش بر روی قیمت مسکن، به 20 میلیون تومان تبدیل و پیشنهاد افزایش 5/1 برابری وام برای سال 90 منتفی شد.

در حال حاضر با ابلاغ این بخشنامه، دریافت وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن با سپرده‌گذاری 10 میلیون تومانی امکان‌پذیر می‌شود و مدت زمان سپرده‌گذاری نیز چون گذشته، 6 ماهه خواهد بود.

ورود نقدینگی‌های جدید به بازار

افزایش تسهیلات خرید مسکن در شرایطی به نقطه اجرایی رسیده که برخی کارشناسان معتقدند که این اقدام بانک مرکزی، امکان دارد بازار مسکن را بار دیگر زیر تیغ بحران ببرد؛ آن هم در شرایطی که این بازار تنها نیازمند تلنگری است تا به چالش کشیده شود.

استدلال و منطقی که برای این موضوع مطرح می‌شود، این است که افزایش 2 میلیون تومانی وام می‌تواند نقدینگی جدیدی را وارد جامعه کند و در صورتی که پرداخت آن غیرهدفمند باشد، تورمی مشابه سال 84 را در بازار مسکن تجربه خواهیم کرد.

تورج دانشور، کارشناس بخش مسکن در این باره به پانا می‌گوید: در شرایطی که با انباشت اسکناس در سطح کشور روبه‌رو هستیم و تولید ناخالص پایین است، به ‌طور قطع تزریق وام‌هایی به این شکل اثر تورمی خواهد داشت، در واقع این اقدامات ناهماهنگ، به‌هم ریختگی بازار مسکن را در پی خواهد داشت و این در حالی است که باید سیاست‌گذاری‌های درستی داشته باشیم.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران در گفت‌وگو با پانا هم معتقد است: به هر میزان نقدینگی وارد جامعه می‌شود، پایه پولی کشور افزایش می‌یابد و همین مساله، عامل تورم خواهد بود.

محمدباقر صدری با اشاره به حضور 320 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در کشور، تاکید می‌کند: رشد 2 میلیون تومانی وام خرید مسکن برای افرادی که تحت شرایط خاص باید سپرده‌گذاری کنند و نقدینگی آنها در مدت معین در بانک بماند، نقش کمتری نسبت به ورود یارانه‌های نقدی به جامعه در رابطه با تورم دارد.

احتمال افزایش 10 درصدی قیمت مسکن

در مقابل نگاه‌هایی که در رابطه با رشد تورم در بازار مسکن در پی ورود وام‌های جدید وجود دارد، البته هستند کسانی که تاثیر افزایش وام مسکن را در تورم بازار مسکن ناچیز می‌دانند.

داود دانش‌جعفری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی هم به خبرنگار پانا می‌گوید: ارایه وام 18 میلیون تومانی به مردم از سال‌های گذشته اعمال می‌شود و در این مدت قیمت‌ها رشد یافته است.

وی با بیان این‌که تسهیلات بانکی تنها قدرت خرید مردم را بالا می‌برد، متذکر می‌شود: وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن می‌تواند باعث رشد 10 درصدی تورم در بازار مسکن شود که رقم ناچیزی است و اگر به فضای اقتصادی جامعه توجه کنید، بسیار بیشتر از این تورم را تاکنون داشته‌ایم.

محمدعلی ربانی، کارشناس مسکن هم نگاهی مشابه دانش‌جعفری دارد و تاثیر افزایش وام مسکن در بازار را تنها 10 درصد می‌داند.

وی به خبرنگار پانا یادآور می‌شود: در حال حاضر برخی مسایل همچون عدم رونق بازار باعث شده که قیمت بازار مسکن در حالت تعادل بماند.

 بازار دلالان داغ می‌شود

اما مساله‌ای که در کنار احتمال تورمی بودن این سیاست اخیر بانک مرکزی مطرح می‌شود، بازار داغ کاسبی بورس‌بازان و دلالان است؛ نکته‌ای که می‌تواند رویای تعدیل قیمت مسکن را به کابوسی وحشتناک بدل کند و ذهن متقاضیان را به‌سوی بازاری بی‌سامان ببرد. حتی تورج دانشور هم روی این موضوع تاکید دارد و می‌گوید: دلالان و بورس‌بازان در همه بخش‌های اقتصاد حضور دارند و در این زمینه بانک مرکزی باید تدبیر جدی بیاندیشد.

گرچه نگاه داود دانش‌جعفری به گونه دیگری است و عنوان می‌کند: به‌دلیل این‌که این وام‌ها برای سپرده‌گذاران است و به عموم مردم داده نمی‌شود، نمی‌تواند باعث ورود دلالان و بورس‌بازان به این عرصه شود.

با این وجود، دانشور با بیان این‌که از سال گذشته تاکنون اجاره‌بها دو برابر شده است، تصریح می‌کند: به‌دلیل سیاست‌های نادرستی که تاکنون وجود داشته است، واحد مسکونی را که سال گذشته 30 میلیون تومان رهن می‌رفت، الان نمی‌توان با 60 میلیون هم تهیه کرد.

محمدعلی ربانی هم تاکید می‌کند: بورس‌بازان از گذشته در حوزه وام‌های مسکن ورود پیدا می‌کردند و با اخذ امتیاز وام مسکن و واگذاری آن به افراد دیگر، از شرایط استفاده می‌کنند.

وی می‌گوید: تا حدودی بانک مسکن در جریان بورس‌‌بازی و دلالی در حوزه مسکن قرار دارد و در حقیقت اوراق امتیازهای سپرده‌ها که از طریق فرابورس نقل و انتقال می‌دهند، ارزش آن در عرض 5، 6 ماه گذشته حدود 70 درصد افزایش پیدا کرده است.

این کارشناس حوزه مسکن متذکر می‌شود: برای خرید وام 20 میلیون تومانی، حدود 3 میلیون پول بابت خرید امتیاز داده می‌شود که همین موضوع، به دلال بازی و بازار سیاه دامن می‌زند.

دردی از مشکل مسکن درمان نمی‌شود

اما در این‌جا سوالی که مطرح می‌شود، این‌که حتی با وجود پذیرفتن اقتصاد از تبعات افرایش تسهیلات خرید مسکن، آیا این سیاست می‌تواند تاثیری در حل مشکل مسکن داشته باشد؟ پاسخ علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی به این پرسش این‌گونه است: در سال‌های گذشته شاهد بودیم که اعطای تسهیلات به خانه‌دار شدن جوانان تبدیل نشده است؛ زیرا این وام‌ها به سپرده‌‌گذاران پرداخت می‌شود، بنابراین به جای این‌که این وام‌ها پرداخت و در بازار تبدیل به خرید و فروش شود و یک واحد مسکونی ده‌ها بار دست به دست شود، باید روش تولید مسکن را تغییر دهیم تا متقاضیان با آورده 6 میلیون تومان یا حتی کمی بیشتر یعنی 10 میلیون تومان صاحب مسکن شوند.

در این میان، تورج دانشور هم افزایش وام مسکن را تنها یک سیستم قطره‌چکانی می‌داند که می‌تواند به نفع بانک‌ها باشد تا منابع خود را در اختیار مردم قرار دهند و سود آن را دریافت کنند.

وی می‌گوید: فردی که توانسته یک واحد مسکونی 150 میلیون تومانی خریداری کند، می‌تواند این مابه‌التفاوت 2 میلیون تومانی وام را هم بپردازد، بنابراین افزایش وام تسهیلات خرید مسکن، اثر چندانی در حل مشکل مسکن ندارد.

دانشور تاکید می‌کند: ما اگر می‌خواهیم مشکلات را به‌طور ریشه‌ای حل کنیم، باید ببینیم چه تعداد از اقشار جامعه و در چه گروه‌های سنی مشکل مسکن دارند و چه تعداد از واحدهای مسکونی فرسوده است؛ البته همه این‌ها به سیاست‌گذاری‌های درست در بخش مسکن مربوط می‌شود.

صدری هم یادآور می‌شود: پرداخت وام 18 میلیون تومانی مسکن از مدت‌ها قبل اجرا می‌شود و زمانی که این سیاست تصویب شد، قیمت مسکن با حال حاضر متفاوت بود، بر این اساس، 2 میلیون تومان مبلغی نیست که بتواند نقشی در بازار مسکن ایفا کند.

وی خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر در پایین‌ترین نقطه شهر هم نمی‌توان یک آپارتمان 40 متری را کمتر از 70 میلیون تومان تهیه کرد و اجاره‌بها هم رقم بالایی دارد.

با این حال، به نظر می‌رسد با وجود اهداف سیاست‌گذاران اقتصادی برای خانه‌دار کردن همه اقشار جامعه، اجرای این سیاست نمی‌تواند دردی از مشکل مسکن حل کند. شاید بهتر باشد تدبیر جدیدی اتخاد شود تا علاوه بر این‌که موجی از نقدینگی که تورم را در پی دارد و نیز بسترهای لازم را برای سوءاستفاده دلالان فراهم می‌کند، به فکر ورود نقدینگی به عرصه تولید مسکن باشیم تا با تعادل در عرضه و تقاضا، بازار مسکن به آرامش برسد؛ رویایی که آرزوی هر مستاجر و متقاضی مسکن است.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: