کد خبر:۵۴۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 4176
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
يك استادجامعه شناسي :
هنر تابلو فرش تحت تاثير فرهنگ بيگانه است!
مشتريان جهاني، جهانگردان و توريست هايي كه از ايران بازديد مي كنند با مشاهده توليد آثار دست چندم خود توسط بافندگان ايراني به خلاء فرهنگي ما مي انديشند
استاد جامعه شناسي دانشگاه كاشان گفت: هنر اصيل تابلو فرش تحت تاثير فرهنگ بيگانه از اصالت فرهنگ خودي فاصله گرفته است. 
 
'مهران سهراب زاده' روز سه شنبه در گفت وگو با ايرنا درباره آسيب شناسي مضامين تابلو فرش هاي ايراني گفت: هنر توليد تابلو فرش در طي سال هاي اخير جايگاه مناسبي در رقابت با تابلو هاي رنگ و روغن در جلب مخاطب و آذين ديوارهاي منازل و ادارات پيدا كرده اما آسيب شناسي تابلو فرش ها از حيث فرم و محتوا جاي تامل دارد.

وي افزود: نگاهي گذرا به مضامين تابلو فرش ها، حكايت از آن دارد كه سوژه هايي نظير، مناظر طبيعت، زنان اشرافي اروپايي قرون 16 و 17، زنان عشاير با چهره هاي آرايش شده به سبك غربي، تصاوير شهرها و روستاهاي اروپايي، تصاوير زنان نيمه عريان و در كنار آن تصاويري از حيوانات بيشترين بسامد را در بين تابلو فرش ها دارد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه، در مورد غلبه آثار مستهجن و بيگانه با فرهنگ اسلامي، ايراني اظهار داشت: با فراگير شدن تاثير فرهنگ غربي در هنر نقاشي و تكرار اين سوژه ها توسط افراد بافنده و شركت هاي توليد كننده تابلو فرش، رفته رفته سليقه و ذائقه فرهنگي مصرف كننده ايراني تحت تاثير قرار گرفته است.

سهراب زاده، نداشتن نظارت دستگاه هاي فرهنگي و بي توجهي مسوولان به اين عرصه را در هجوم سيل هجمه فرهنگي در ميان تارو پود هنر اصيل ايراني موثر دانست و خاطرنشان كرد: هيچگونه كنترل و نظارتي بر اينگونه توليدات مشاهده نمي شود و فروشندگان اين محصولات با اختراع اسامي دلفريبي مثل ؛ 'گردش در طبيعت' ، ' گردش در قصر' ، ' باغ فرشتگان ، 'پري دريايي'، 'احساس عاشقانه'،' قطعه اي براي ماري ' و نظاير آن به اشاعه فرهنگ بيگانه تلاش مي پردازند.

وي به روحيه فرهنگي فاخر و بي شائبه ايراني اشاره كرد و گفت : فرهنگ معنوي مكتوب و تجسمي ايران زمين با الهام از ويژگي هاي متنوع اقليمي و معنوي موجود در آن مي تواند به خلق آثاري فاخر با مهر و نشان اين سرزمين در برداشته باشد، آثاري سرشار از زيبايي و اصالت كه در عين حال تداعي كننده روح و فرهنگ غني اسلامي است.

اين استاد جامعه شناسي گفت: بازتاب نامطلوب اين هجمه، به زيان فرهنگ ايراني، اسلامي است، زيرا مشتريان جهاني، جهانگردان و توريست هايي كه از ايران بازديد مي كنند با مشاهده توليد آثار دست چندم خود توسط بافندگان ايراني به خلاء فرهنگي ما مي انديشند.

سهراب زاده افزود: راه صحيح برخورد و مقابله با اين حركت تشويق و ارايه خدمات فرهنگي به توليدكنندگان و از سوي ديگر ارتقاي سلايق خريداران تابلو فرش ها با توليد آثار فاخر و اصيل است. 
برچسب ها: تابلو فرش ، بيگانه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: