کد خبر:۵۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۶:۵۹
تعداد بازدید: 3845
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دختران و پسران در شهرهاي بزرگ، تنها تر مي شوند؟
اكنون امكان اين گونه زندگي ها بدون دغدغه و مشكلات وجود ندارد. مهمترين مساله، وضعيت روابط افراد است كه همه را به كنجكاوي و البته بدگماني وادار مي كند.

چند روز است آمار «سي درصدي زندگي مجردي دختران در كلانشهر ها» در ذهنم چرخ مي خورد. به راستي، نمي دانم اين اعداد چقدر به واقعيت نزديك اند اما بدون ترديد، به سادگي نيز نمي توان ازكنارش رد شد. آمارهايي كه فرياد مي زنند، زندگي مجردي دختران و پسران رو به افزايش است.

ديوارهاي تنهايي

«جواد ناظمي» كار شناس ارشد علوم اجتماعي درباره اين مساله مي گويد: اواخر دهه 70 كه نخستين زمزمه ها براي چالش تاخير در سن ازدواج جوانان به گوش مي رسيد، يكي از استادان مي گفت، من نگرانم كه از 7-8 واحد همسايه من، 4-5 نفر را دختر يا پسرهاي مجرد تشكيل مي دهند. آن زمان حرفش برايم قابل باور نبود. اما حالا خودم هم نگرانم. نگران روزهايي كه جوانان ما به خصوص دختران، بين ديوارهاي تنهايي سپري مي كنند.وي مي افزايد: شايد بتوان اين روش زندگي را يكي از شاخصه هاي جامعه مدرن دانست، اما به باور من اين توسعه يافتگي بايد در تمامي جوانب زندگي و متوازن باشد. اما هم اكنون جامعه ما چنين نيست. در واقع در شرايط كنوني، جامعه به دليل توازن نداشتن به موجودي عجيب الخلقه و ناقص تبديل شده است.

چالشهاي زندگي سلولي

«الهه- ت» كار شناس ارشد شيمي نيز با اشاره به اينكه دوستاني دارد كه مجرد زندگي مي كنند، مي گويد: دلايلي در اين مساله دخيل است كه مي توان به ادامه تحصيل و اشتغال دختران و پيامد آن، استقلال بيشتر زنان اشاره كرد. اما گروهي نيز به دليل شرايط فردي ناچار به انتخاب زندگي مجردي شده اند.
وي ادامه مي دهد: به هرحال، گرچه اين شيوه زندگي مي تواند محاسني داشته باشد اما آسيبهايي را هم به همراه دارد كه افزايش سن ازدواج و تجرد قطعي از اين دست است.

روابط سالم

«محمد رضا- م» كار شناس ارشد ارتباطات نيز مي گويد: باورم اين است، با توجه به شرايط جامعه، اين پديده شيوه درستي براي زندگي نيست. زيرا ما بسياري از مسايل و پديده هاي زندگي را از غرب وارد مي كنيم، بدون اينكه فرهنگ آنها را داشته باشيم. در حالي كه در غرب اگر دختر ها تنها زندگي مي كنند به اين دليل است كه از سنين جواني و نوجواني فرصت و تجربه زندگي مجردي را دارند. بنابراين زندگي مجردي لازمه چنين شرايطي است.
وي يادآور مي شود: افزون بر اين كه در فرهنگ آن ها چيزي به نام «روابط سالم» معنا ندارد. اما در جامعه ما به دليل فضاي فرهنگي و اجتماعي، امكان اين گونه زندگي وجود ندارد. از اين رو دختران ما در اين وضعيت دچار آسيب و احساس تنهايي و طردشدگي مي شوند.

نگرش جامعه

نمي دانم چند ماه است 29 ساله شده ام اما سه ماه و 16 روز است كه جدا از خانواده ام و مجردي زندگي مي كنم. ديشب كه مي خواستم در را باز كنم زن همسايه كناري سرش را بيرون آورد و گفت: شما همسايه جديد هستين...؟ كوتاه جواب دادم: بله! او دست بردار نبود و گفت: ببخشيد شما طلاق گرفتين يا شوهرتون مرده؟ با غيض گفتم: شوهرم مرده... سريع قفل را باز كردم و خودم را توي اتاق انداختم. خودم را   رها كردم روي تخت يك نفري هميشگي ام.
«نياز- م» كار شناس زبان انگليسي با اشاره به اينكه شايد در سالهاي آينده زندگي مجردي دختر و پسر ها رواج پيدا كند و جامعه نيز بپذيرد، مي گويد: اكنون امكان اين گونه زندگي ها بدون دغدغه و مشكلات وجود ندارد. مهمترين مساله، وضعيت روابط افراد است كه همه را به كنجكاوي و البته بدگماني وادار مي كند.
وي كه چند سالي زندگي مجردي را تجربه كرده، ادامه مي دهد: زندگي مجردي ممكن است سبب رشد و تكامل، كسب استقلال بيشتر و رشد اعتماد به نفس افراد شود اما محدوديت ها و دردسرهايي را دارد. براي نمونه اگر اجاره نشين باشيم بايد هرساله، نگران برخورد بنگاه دار ها و همسايه ها و اهالي محل باشيم.«سياوش»، كار شناس هنر نيز معتقد است: تجرد در جوامع، محدوديت ها و محاسن خاص خودش را دارد، اما بر اساس تجربه دريافتم، تجرد در نوع روابط آدم ها نقش مؤثري دارد. حتي به مرور زمان بدون اينكه ملموس باشد، متوجه مي شويم كه جامعه ما را نمي پذيرد يا اينكه خودمان بنا به دلايلي مانند نوع نگاه اطرافيان، وارد مسايل جامعه  و روابط خانوادگي نمي شويم و اين گونه است كه انزواي افراد شديد تر مي شود.

روباه خاكستري در نخستين شب مجردي ام!

هنوز اتاقهاي خوابگاه مرتب نبودند. من و هما هم اتاقي بوديم و به جز ما دوتا، سه چهار نفر ديگر هم توي يك اتاق روز ها را مي گذرانديم. بچه ها به جاي تمركز روي درس، هميشه با هم بحث و جدل داشتند؛ از باز شدن در كمد ها وگم شدن كتاب ها تا...
يك شب كه بحث بالا گرفت، من و هما تصميم گرفتيم قيد زندگي خوابگاهي را بزنيم و خانه مجردي بگيريم... اولين شب زندگي مجردي خيلي غريبانه آغاز شد... من و هما با هم شام خورديم «فيلم روباه خاكستري» را از برنامه تلويزيوني «سينما يك» ديديم. مشتي تخمه كدو شكستيم و حرف زديم تا صبح. دلتنگ خانه و خانواده شديم و گريه كرديم. فردا صبح هم به خوابگاه شلوغ برگشتيم...!

دغدغه خانواده ها

دختران بسياري خواسته يا نا خواسته به زندگي مجردي ناگزيرند. زندگي اي كه هميشه آسان نيست.
«نياز-م» به يكي از تجربه هاي ناخوشايندش اشاره مي كند و مي گويد: زمستان بود و هوا به شدت سرد بود. ناگهان نيمه شب موتورخانه دچار مشكل شد. همسايه ها هم نبودند. نمي دانستم چه كنم؟ تا صبح از سرما لرزيدم و گريه كردم. آن شب تنهايي را با تمام وجودم حس كردم.
«الهه» نيز به زندگي يكي از دوستانش اشاره مي كند و مي گويد: دوستم دكترا دارد و در چندين مؤسسه فعاليت مي كند. اما خانواده سنتي اش همچنان دغدغه هاي خودشان را داشتند كه دخترشان دير نكند، با كي تلفني صحبت مي كند، در وليمه فلان فاميل شركت كند و... از اين رو دوستم برخلاف خواسته خودش، به زندگي مجردي تن داد. اما حالا هم كه نزديك به 40 سال دارد، با مشكلاتي روبرو است. براي نمونه، چندي پيش، برق ساختمان دچار مشكل شد. چون قرار بود تعميركاري بيايد و نمي خواست تعميركار بفهمد تنهاست، با خانواده به خانه اش رفتيم.

من هم آدم ام!

خودش را «الناز» و كار شناس ارشد عمران معرفي مي كند و مي گويد: پس از فوت والدينم به تنهايي زندگي مي كنم. با آنكه به لحاظ اجتماعي و اقتصادي موفق هستم اما در روابط خانوادگي مشكلاتي دارم. خويشاوندان به دليل تجرد من، رغبتي به معاشرت با من ندارند چون فكر مي كنند بر روي خانواده آن ها اثر ناخوشايندي مي گذارم. ازاين رو، پيوسته در حال محدود كردن روابطم هستم و بيشتر ترجيح مي دهم خودم را در كار و زندگي شخصي غرق كنم.
وي مي افزايد: به نظرم، جامعه و مردم به جاي هراس از اين گونه زندگي، بهتر است با حمايت و احترام به دختران، زمينه زندگي سالم و موثري را براي آن ها فراهم كنند تا آن ها ناچار نشوند براي رفع مشكلاتشان، دچار آسيبهاي مضاعف بشوند. نويسنده : محبوبه عليپور- قدس

برچسب ها: زندگي مجردي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۱
0
1
سلام من 4 سال تجربه زندگی مجردئ داشتم خیلی شیرینه اما هرچی کار خلاف بود تو این دوه یاد گرفتم
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: