کد خبر:۵۴۸۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۷:۳۰
تعداد بازدید: 1709
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سايه سنگين مافياي كنكور در ايجاد بازار سياه انتخاب رشته
اين روزها به رغم اينكه هنوز انتخاب رشته داوطلبان مجاز كنكور آغاز نشده است اما باندهاي مافياي انتخاب رشته فعاليت‌ خود را آغاز كرده‌اند

هرچند كه هنوز انتخاب رشته داوطلبان مجاز كنكور 90 آغاز نشده است مافياي كنكور با دريافت مبالغي از 20 تا بيش از 300 هزار تومان از داوطلبان مجاز به بهانه انتخاب رشته بازار سياه مشاوره‌هاي كنكوري را به راه انداختند.

اين روزها به رغم اينكه هنوز انتخاب رشته داوطلبان مجاز كنكور آغاز نشده است اما باندهاي مافياي انتخاب رشته فعاليت‌ خود را آغاز كرده‌اند، مراكزي كه تا ديروز به برگزاري كلاس‌هاي آزاد زبان و كامپيوتر مي‌پرداختند به يكباره با تبليغات پرزرق و برق و وسوسه برانگيز اقدام به جذب داوطلبان مجاز كنكور مي‌كنند و با وعده‌هايي همچون قبولي تضميني، بازگشت مبلغ پرداخت شده براي مشاوره در صورت عدم قبولي و همكاري با مسئولان سازمان سنجش آموزش كشور براي انتخاب رشته در دل داوطلبان مجاز كنكور 90 وسوسه ايجاد مي‌كنند، وسوسه‌اي كه شايد نتيجه‌اي جز عدم قبولي داوطلبان در رشته و دانشگاه مورد نظر و پرداخت هزينه‌هاي گزاف ندارد.

بر اساس پيگيري‌هاي خبرنگار فارس اين روزها قيمت مشاوره داوطلبان كنكور از حدود 20 هزار تومان آغاز مي‌شود و تا بيش از 300 هزار تومان نيز پيش مي‌رود و اين درحالي است كه مسئولان سازمان سنجش آموزش كشور بارها اعلام كرده‌اند كه با هيچ مركزي در زمينه انتخاب رشته همكاري نمي‌كنند و اقدام مؤسسات انتخاب رشته آزاد مورد تأييد آنها نيست.

* فريب مؤسسات آزاد انتخاب رشته را نخوريد

ابراهيم خدايي قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش كشور در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه داوطلبان كنكور نياز به مشاوره دارند، گفت: دفترچه انتخاب رشته داوطلبان كنكور 90 از نظر حجم زياد است اما راهنمايي‌هايي كه داوطلبان بايد به آن توجه ويژه داشته باشند فقط 10 صفحه است.

وي با بيان اينكه دفترچه انتخاب رشته كنكور 90 با 2 فرمت ارائه مي‌شود، گفت: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته بايد درباره شناخت رشته و علايق خودشان مشورت‌هايي را بگيرند، اما نبايد فريب مؤسسات آزاد انتخاب رشته كنكور را بخورند.

قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش كشور گفت: باتوجه به ظرفيت‌هاي اعلام شده از سوي سازمان سنجش آموزش كشور داوطلبان به راحتي مي‌توانند جايگاه قبولي خود را متوجه شوند و نيازي به پرداخت هزينه‌هاي گزاف براي انتخاب رشته ندارند.

وي با اشاره به فعاليت برخي مؤسسات انتخاب رشته گفت: متأسفانه مؤسسات انتخاب رشته از جاي ديگري مجوز مي‌گيرند اما كارهاي سازمان سنجش را پيگيري مي‌كنند و اين در حالي است كه اين سازمان نمي‌تواند پيگيري قانوني درباره آنها داشته باشد.

خدايي به داوطلبان توصيه كرد كه فقط دفترچه راهنماي انتخاب رشته را مطالعه كنند و با توجه به علايق خود انتخاب رشته كنند و از پرداخت مبالغ گزاف براي انتخاب رشته به مؤسسات آزاد خودداري كنند.

برچسب ها: مافياي كنكور
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: