کد خبر:۵۴۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۷:۴۴
تعداد بازدید: 2431
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دارو، چراغ خاموش گران می‌شود
با وجود انکار افزایش قیمت دارو از سوی وزارت بهداشت اما گزارش های رسیده از سطح جامعه حاکی از افزایش قیمت دارو در بازار است.
با وجود انکار افزایش قیمت دارو از سوی وزارت بهداشت اما گزارش های رسیده از سطح جامعه حاکی از افزایش قیمت دارو در بازار است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه اعضای کمیسیون بهداشت و درمان این امر را به دلیل هدفمند شدن یارانه ها امری اجتناب ناپذیر می دانند اما معتقدند باید با شفاف سازی جلوی سواستفاده دلالان دارو را گرفت. 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت گزارش های مردمی حاکی از افزایش قیمت دارو در سطح بازار است ، این درحالی است که وزارت بهداشت وسازمان دارویی وغذایی کشور به طور رسمی افزایش قیمت دارو را اعلام نکرده است؛ این موضوعی است که "حسینعلی شهریاری" رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز آن را تائید کرده و می گوید وزارت بهداشت مدعی است که قیمت دارو افزایش نیافته است؛ با این وجود متصدی یکی از داروخانه های تهران افزایش قیمت تمامی دارو حتی داروهایی که مشمول یارانه می شد و نباید قیمت آن افزایش می یافت را تایید می کند و از گران شدن مجدد داروها د ر۶ ماهه دوم سال نیز خبر می‌دهد، وی در پاسخ به اینکه آیا درصد افزایش قیمت دارو اعلام شده است ، می گوید: درصدی اعلام نشده است و داروخانه ها طبق لیستی که وزارت بهداشت ارسال می کند دارو را می فروشند.

افزایش قیمت دارو به گفته بسیاری از نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان اجرایی کشور امری طبیعی و منطقی است زیرا با توجه به هدفمند شدن یارانه‌ها و گران شدن حامل های انرژی وافزایش دستمزد نمی توان مانع گران شدن دارو شد.

"انوشیروان محسنی بندپی" عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می گوید: وقتی بهای حامل های انرژی مثل برق، گاز وآب اضافه می شود و نسبت به سال گذشته نیز تورم افزایش می یابد، بنابراین خود به خود درصدی به قیمت تمامی اقلام اضافه می‌شود.

عبدالعزیز جمشید زهی دیگر عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز تاکید می کند: قیمت دارو باید به تناسب افزایش قیمت سایر کالاها افزایش داشته باشد چرا که گرانی همه چیز را تحت تاثیر قرار می دهد.

از آن طرف هم مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت اذعان می کند: با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی در طرح هدفمندی یارانه ها به طور طبیعی شاهد افزایش قیمت دارو و خدمات پزشکی خواهیم بود به همین علت دولت باید بخشی از یارانه ها را برای جلوگیری از افزایش این قیمت ها به بخش سلامت اختصاص دهد.

هدفندی یارانه ها در حالی همواره از مهمترین دلایل افزایش قیمت داروعنوان می شود که در قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب شد تا دارو مشمول این قانون نشود؛ اصل نوشته شده ای که اجرا نمی‌شود، چرا که به گفته جمشید زهی به دلیل گران شدن همه چیز امکان اجرای آن وجود ندارد.

اما به جز هدفمند شدن یارانه ها بحث تحریم‌های بین الملی ایران نیز بر قیمت دارو تاثیر گذشته است، مسئولان معتقدند بنا به تولید ۹۶ درصد داروها در داخل کشور تحریم‌ها بر قیمت دارو تاثیری ندارند، اما باید در نظر داشت که ۹۹ درصد از مواد اولیه دارو‌های تولید داخل از خارج کشور وارد می شود.

"حسن تامینی لیچایی" سخنگوی کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس که همانند دیگر اعضای دیگر کمیسیون بهداشت گران شدن قیمت دارو را اجتناب ناپذیر می داند می گوید: با توجه به اینکه مواد اولیه بسیاری از داروها از خارج کشور وارد می شود و با توجه به بحث افزایش هزینه ها و هدفمند شدن یارانه ها طبیعی و منطقی است که قیمت دارو افزایش می یابد و جمشید زهی با تقسیم بندی داروها به دو نوع داروی تولید داخل و داروی وارداتی تصریح می کند :اما برای داروهای تولید داخل نیز مواد اولیه آن را باید از خارج وارد کرد، همه اینها بر قیمت دارو تاثیر می گذارد، تغییرات اقتصادی درکشورهایی که ایران ازآنها دارو ومواد اولیه تولید دارو وارد می کند بر قیمت دارو در ایران تاثیر گذار خواهد بود.

حال که گریزی از تاثیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و تحریم های اقتصادی بر قیمت دارو نیست آیا بهتر نیست وزارت بهداشت و درمان کشور و سازمان دارویی وغذایی کشور درصد افزایش قیمت دارو را اعلام کنند و با شفاف سازی در زمینه تعداد اقلام دارویی که گران شده و این که چه داروهایی مشمول افزایش قیمت شده است مانع از سوء استفاده های احتمالی در تعیین قیمت دارو شود؟

جمشید زهی با بیان اینکه درگیری‌هایی بین وزارت بهداشت و برخی از وارد کنندگان دارو به وجود آمده است که وضعیت دارویی کشور را به هم ریخته است می گوید: افزایش قیمت دارو به صورت رسمی اعلام نمی شود چون جنبه روانی دارد و موجب نگرانی مردم می شود.

"احمد ناطق نوری"عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز می گوید: اگر قیمت دارو بدون قانون و بدون اینکه به طور رسمی اعلام شود افزایش یابد پیگرد قانونی دارد و نظام پزشکی موظف است بررسی کند و هرجا قیمت دارو افزایش پیدا کرده برخورد کند ، نمی توان دارو را سر خود گران کرد.

به گفته محسنی بندپی سازمان غذا ودارو و وزارت صنعت و معدن و تجارت مسئول نرخ‌گذاری و نظارت بر افزایش قیمت دارو هستند و سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت نهادهای مسئولی هستند که با انجام کار کارشناسی مشخص می کنند قیمت دارو چقدر افزایش پیدا کند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: