کد خبر:۵۴۴۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۰ - ۲۲:۱۱
تعداد بازدید: 3135
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
از عروس 20سال بزرگتر از داماد تا دامادهای بدون تحصیلات دانشگاهی
حجم قابل توجهی از نمونه آماری به دخترهای دهه 60 که سابقه طلاق و ازدواج دوم را دارند اختصاص دارد که این اتفاق مبارکی نیست
اولین جایی که زوج‌های جوان برای قانونی کردن ازدواج‌ به آنجا مراجعه می کنند دفاتر ثبت ازدواج است دفاتری که هر روز آمارهای زیادی از میزان مهریه و تحصیلات و سن عروس داماد‌ها در آن‌ها ثبت می شود. شاید آمارهای این دفاتر چندان رسمی و مورد تایید نباشد اما همیشه نکات عجیب و غریبی از آمار ازدواج در آنها پیدا می شود. آمارهای خام و دست نخورده‌ای که کمتر کسی به آن توجه می کند.در یک روز گرم تابستانی سراغ دفترخانه‌ای در یکی از مناطق شلوغ شهر رفتیم و با آشنایی که از قبل حاصل شده بود اجازه پیدا کردیم تا نیم نگاهی به دفتر بیندازیم.

نمونه گیری ‌آماری بصورت تصادفی طی 10 ماه گذشته انتخاب شده بود. نمونه مورد بررسی هم 50 زوج است. متغیرهایی که در این تحقیق مورد ارزیابی قرار گرفته اند مهریه زوج‌های جوان، سن داماد و عروس، شغل داماد و تحصیلات است.

کمتر از 14 سکه‌ای‌ها
بنابرگزارش برنا از کل نمونه 50 نفری 15 زوج مهریه 14 سکه و کمتر از آن دارند. از این تعداد 9 زوج، زوجه مطلقه و بانو و در 6 ازدواج دیگر، زوجه دوشیزه است. اما در میان این مهریه‌های 14 سکه ای نکته قابل ملاحظه وجود دارد و آن مهریه‌های معادل"یک شاخه نبات" و "یک شاخه گل رز" است در یکی از ازدواج‌ها عروس و داماد هر 2 دانشجو هستند و در دیگری زوج 3 سال بزرگتر از زوجه. همچنین از مجموع این 15 زوج تنها دو زوج مهریه یک سکه طلا دارند که در هر دو ازدواج عروس خانم از آقای داماد بزرگتر است.


10 زوج مهریه‌های 200 سکه و کمتر دارند
بنا بر این گزارش در میان آنهایی که میزان مهریه آنها 200 سکه بهار آزادی و کمتر است مجموعا(10 نفر)3 نفر از عروس خانم ها از همسرانشان بزرگترند و از میان این 10 نفر 4نفرشان مطلقه اند. یک مورد دیگر هم عروس مطلقه ولی از آقا کوچکتر است.. در سه مورد هم عروس و داماد هم سن اند. 

35 زوج مهریه 200 سکه و بالاتر دارند
به گزارش برنا در خصوص این متغیر 10 مورد خانم ها از آقایان بزرگترند و یک زوجه بسیار بزرگتر از زوج اند. از نکات قابل توجه این آمار می تواند به 1355 سکه بهار آزادی و یک سفر اروپایی با اختلاف سنی 5 سال. 825 سکه بهار آزادی بعلاوه حق حضانت بچه(از همسر اول) با 4 سال اختلاف سنی و 500 سکه بهار آزادی و حق طلاق و اجازه سفر خارجی با اختلاف سنی 20 سال( زوج بزرگتر است).

اما در خصوص ازدواج‌هایی که عروس داماد هم سن‌اند 5 زوج مهریه ای بالای 500 سکه دارند. در یکی از موارد مهریه 1369 سکه بهار آزادی بوده و حق تحصیل هم به عروس خانم داده شده است. در اکثر این ازدواج ها مهریه بصورت عندالاستطاعه بوده است.

مشاهدات کلی :
سن ازدواج خانم‌ها
*از 50 نفر ، 30 نفر متولدین دهه 60 و بعد از آن هستند که از این تعداد 15 نفر مطلقه اند که در میان آنها 4نفر مهریه 14 سکه دارند و یک نفر مهریه اش یک شاخه نبات و یک شاخه گل رز است.

*در میان ازدواج هایی که مورد بررسی قرار گرفت یک نفر متولد 1373، دوشیزه و با مهریه 500 سکه ای وجود دارد که همسرش کارمند است و حق طلاق هم دارد.

سن ازدواج آقایان
از 50 نفر ، 25 نفر متولدین دهه 60 و بعد از آن هستند که از این تعداد 10 نفر همسرانشان بزرگتر از خودشانند که باز در میان آنها 6 نفر وجود دارند که همسرانشان مطلقه نیز هستند و تفاون سنی‌شان بین 2 تا 6 سال است.

شغل
در مورد شغل نمی‌توان به اظهارات ذکر شده اعتماد کرد. از نمونه 50 نفری، 15 نفر از خانم‌ها شغل خودشان را دانشجو و شبیه آن مثل "مهندس، داروساز و..." و 13 نفر دیگر شغل‌هایی نظیر کارمند دولت، معلم و... ذکر کردند. در این نمونه آماری 23 زوجه خانه‌دار هستند. در مورد آقایان نیز 17 نفر کارمند و شغل‌های مرتبط دولتی و دارای تحصیلات دانشگاهی‌اند. 33 نفر بقیه نیز شغل خود را آزاد ذکر کرده‌اند.

*در میان این نمونه آماری 33 زوج دارای تحصیلات مرتبط به هم هستند و یا هر 2 شاغل اند.

نتیجه گیری
*حجم قابل توجهی از نمونه آماری به دخترهای دهه 60 که سابقه طلاق و ازدواج دوم را دارند اختصاص دارد که این اتفاق مبارکی نیست.

*نکته بعدی میزان مهریه و آمارهای مرتبط با آن است بطوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از جوانان بدون توجه به میزان درآمد و شغل خود به آسانی زیر بار مهریه‌های سنگین می‌روند.

* اما جدای مطالب فوق نکته قابل تامل، تفاوت سنی زوجین است که به شکل نرم و آرام تغییرات زیادی را در ازدواج به وجود می آورد بطوری که می توان گفت این تفاوت سنی عروس داماد می تواند بصورت آهسته جای پای خود را در میان سایر هنجارها باز کند. بطور مثال در دو مورد نادر در یکی از موارد، خانم 20 سال از آقا بزرگتر است (آقا متولد 1367) و در دیگری خانم 30 سال از آقا کوچکتر است(خانم متولد 1370)

نکته ظریف و قابل تامل دیگر در این بررسی تحصیلات آقایان است. بطوری که تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد در نمونه مورد بررسی جمعیت آقایان تحصیل کرده کاهش پیدا کرده و یا به عبارتی دیگر آقایانی که به سمت تحصیلات کلاسیک و دانشگاهی می روند تمایل کمتری به ازدواج دارند.

همانطور که در ابتدای این گزارش اشاره شد این گزارش یک مشاهده میدانی کوتاه است از دفاتر ثبت ازدواج که می تواند راهی باشد برای بررسی دقیق تر و کارشناسی تر در پیمایش های بعدی.
برچسب ها: مهريه ، ازدواج
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: