کد خبر:۵۴۰۹
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۰ - ۱۸:۳۱
تعداد بازدید: 2480
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ریزگردها بر چشم اثری ندارند
چشم‌ها با وجود حساسیت بالایی که دارند، از یک لایه‌ قوی محافظتی برخوردارند که می‌تواند به خوبی از پس محافظت چشم در برابر این آلودگی‌ها بر بیاید.
مهمان ناخوانده‌ای تحت عنوان ریزگرد در هوای تهران شناور است که نگرانی‌های زیادی برای مردم پایتخت‌نشین ایجاد کرده است. در گفت‌وگویی با دکتر فیروزه رحیمی به بررسی اثرات این ریزگرد‌ها بر چشم انسان پرداخته‌ایم.
چشم‌ها با وجود حساسیت بالایی که دارند، از یک لایه‌ قوی محافظتی برخوردارند که می‌تواند به خوبی از پس محافظت چشم در برابر این آلودگی‌ها بر بیاید.
دکتر رحیمی با اعتقاد به اینکه ریز گرد‌ها در چشم عارضه خاصی ایجاد نمی‌کنند، گفت: «در بلندمدت نیز اثرات این ریزگرد‌ها همان عوارض آلودگی‌های معمولی مثل خشکی، قرمزی و وجود حس جسم خارجی در چشم است.»
مهم‌ترین و بهترین راه حل در این مواقع استفاده از عینک‌های آفتابی بزرگی است که از سطح چشم در برابر تماس با این آلودگی‌ها محافظت می‌کند. این عینک‌ها علاوه بر محافظت چشم در برابر ریزگرد‌ها از آن در برابر تابش‌های شدید آفتاب و اشعه‌های خطرناک نیز محافظت می‌کند. همچنین افراد باید بلافاصله بعد از این‌که از بیرون وارد خانه شدند دست و صورت خود را با آب معمولی بشویند و از تماس مستقیم دست آلوده با چشم خودداری کنند.
وی با اعلام این‌که بر خلاف تصور عموم ریزگرد‌ها اثری در ایجاد عارضه آب‌مروارید در افراد ندارد گفت: «آب‌مروارید بیماری‌ای است که در اثر کهولت سن و وراثت ایجاد می‌شود و این تصور که ریزگرد‌ها موجب گرفتگی عروق چشمی و اکسیژن‌رسانی ناقص به چشم‌ها می‌گردد تصور غلطی است و باید اصلاح شود.» شیدا ملکی-سينا
برچسب ها: ريزگرد ، چشم ، حساسيت
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: