کد خبر:۵۳۸۹
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۰ - ۲۰:۴۰
تعداد بازدید: 2407
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دادن آمار به جامعه تشويش اذهان عمومي نيست
سالهاست جامعه با عشق‌هاي تراژيك و در عين حال مضحك مواجه شده، عشق‌هايي كه اساس آن نه احترام متقابل و پذيرش طرف مقابل به مثابه يك انسان، كه مي‌توان مبناي آن را در مالكيتي بدوي‏‏، انسان بر انسان جستجو كرد.
سالهاست جامعه با عشق‌هاي تراژيك و در عين حال مضحك مواجه شده، عشق‌هايي كه اساس آن نه احترام متقابل و پذيرش طرف مقابل به مثابه يك انسان، كه مي‌توان مبناي آن را در مالكيتي بدوي‏‏، انسان بر انسان جستجو كرد.
رشد احساس مالكيت مرد بر زن و مالكيت والدين بر فرزندان را مي‌توان از عمده دلايل حوادث خشونت بار چند سال اخير ارزيابي كرد.
چندي پيش دختري به نام مهسا دانشجوي دانشكده ادبيات علامه طباطبايي هنگامي كه به همراه دوستش در حال عبور از پل مديريت بود ، از سوي كوشا ، 22 ساله مورد هجوم قرار گرفت و با 50 ضربه چاقو در مقابل چشمان مردم از پاي درآمد.
وي در غياب نيروي انتظامي توسط مردم دستگير و در بازجويي‌هاي اوليه انگيزه جنايت را علاقه شديد به مهسا و شنيدن پاسخ منفي از سوي وي اعلام كرد.
دراين راستا سرويس اجتماعي ايلنا به منظور بررسي هر چه بيشتر ابعاد اين حوادث با كارشناسان به گفتگو نشسته است:

دادن آمار به جامعه تشويش اذهان عمومي نيست
"سيد جواد زماني"، نماينده مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با ايلنا با يادآوري متكثر بودن علت پديده‌هاي اجتماعي، گفت: نبايد در برخورد با حوادثي از اين دست شتاب زده برخورد كرد.
وي با تاكيد بر لزوم تعامل كارشناسان و پژوهشگران با قوه قضاييه و نيروي انتظامي گفت: پژوهشگران اين حوزه براي انجام كارهاي علمي و تحقيقاتي نياز به داشتن آماري دقيق در هر حوزه پژوهشي دارند كه گاهي اين موضوع با دشواري هايي روبه رو مي‌شود، اما بايد توجه داشت دادن آمار به جامعه تشويش اذهان عمومي نيست.
وي ادامه داد: امنيت حقي اجتماعي است و نمي‌توان پژوهشگران را به بهانه‌هايي نظير" امنيت" از پژوهش و تحقيق بازداشت.
وي يادآور شد: كميسيون اجتماعي مجلس از هر گونه پژوهش در حوزه آسيب شناسي حمايت كرده و در مقابل محدوديت‌هاي احتمالي در مقابل پژوهشگران واكنش نشان خواهد داد و قطعا پيگيري خواهد كرد.
اين عضو مجلس شوراي اسلامي با اشاره به جنايت اخير پايتخت گفت: ريشه اين فجايع نگاه مالكانه به زن است و همه بايد آسيب‌هاي اين نوع نگاه را در همه حوزه‌هاي سياسي ، حقوقي و اجتماعي نقد كنند.
وي ادامه داد : توالي اين حوادث احساسات مردم را جريحه دار و آزرده خاطر كرده است ، كه بايد با بررسي هر چه بيشتر ابعاد اين فجايع از تكرار حوادثي از اين دست جلوگيري شود.

نگاه مالكانه به روابط انساني
"رضا رستمي"، پژوهشگر اجتماعي و فرهنگي نيز در گفتگو با خبرنگار ايلنا با تمايز عشق در دوران سنت و عصر كنوني گفت: آنچه در سنت ما داراي اهميت است اساسا مفهوم خود "عشق" و "فرآيند" رسيدن به معشوق است. در حالي كه در جهان مدرن امروزي كه عقلانيت ابزاري بر آن حكم فرماست، اين نگاه سنتي به "عشق" كمرنگ شده و "معشوق " ارزش ذاتي پيدا مي‌كند.

رستمي با تاكيد بر كار فرهنگي در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي گفت: در سطح جامعه مدل عشق ورزي، دچار دگرديسي شده و يك نگاه مالكانه و تمامت خواهانه به روابط انساني باعث آن شده است كه به نحوه منطقي از ابزار عشق عاجز باشيم.
وي گفت: توجه به آمارهاي طلاق ما را به اين نتيجه مي‌رساند كه به واسطه سانتي‌مانتاليسم حاكم بر زندگي روزمره و عاجز بودن افراد از بيان واقعي و منطقي احساسات چه بسا پاسخ‌ مثبت دختران به درخواست‌هاي اينچنيني ازدواج، فجايعي به مراتب بزرگتر را بر جامعه تحميل كند.

نبود مدل تعاملي، زمينه‌ساز خشونت
اين كارشناس حوزه اجتماعي افزود: در فضاي كنوني، بيان عشق دچار پيچيدگي ويژه شده است، به گونه‌اي كه جواب منفي به واسطه ريشه‌هاي موجود در سنت به مفاهيمي چون حجب و حيا قلمداد نمي‌شود و فرد مقابل خود را ملزم به سماجت و پيگيري مي‌بيند و امتداد اين روند به علت نبود مدل تعاملي زمينه‌هاي خشونت را مهيا مي‌كند.

ظهور رفتارهاي پرخاشگرانه خلق الساعه نيست
"فرود حميديان"، روانپزشك نيز در گفتگو با ايلنا، احساس ناكامي را از جمله دلايل ايجاد اين خشونت‌ها دانست.
وي گفت: متاسفانه نبود چشم اندازهاي موفقيت، دغدغه‌هاي مادي و... خانواده‌ها را از تعامل عاطفي هر چه بيشتر بازداشته و بستر ايجاد عشق‌هاي خالي از عاطفه را فراهم كرده است.
وي ادامه داد: ظهور رفتارهاي پرخاشگرانه خلق الساعه نيست، پاسخ ندادن به نيازهاي جوان در حوزه‌هاي فردي و اجتماعي، منابع اقتدار همچون پدر، مادر و دولت را در جامعه متزلزل و اين خود بسترهاي اعتراض و خشونت و ناسازگاري با تمامي منابع اقتدار فراهم كرده است.
اين متخصص حوزه روانشناسي با تاكيد بر غلبه تفكر مبتني بر هيجان و عواطف در جامعه گفت: فضاي هيجاني و غلبه احساس بر رفتار جوانان و از طرف ديگر پيغام‌هاي متناقض از سوي جامعه، ‌صدا و سيما، نهادهاي حاكميتي، خانواده و دوستان از بروز عشق‌هاي متعالي جلوگيري كرده است.

براي زن حق انتخاب قائل نيستيم
"نعمت فاضلي"، استاد دانشگاه نيز در گفتگو با ايلنا در مورد جنايت‌هاي اخير كشور گفت: متاسفانه نگاه جنسيتي به جامعه، زن را به عنوان سوژه خشونت معرفي مي كند.
وي ادامه داد: خود اتفاقات به خودي خود مهم نيست، بلكه اين جنايات شاخص تحولات عميقتري است كه در عمق جامعه در حال تحقق است.
اين استاد دانشگاه گفت: در گفتمان امروز جامعه براي زن حق انتخاب قائل نيستيم و نگاه ما به زن كالايي و مالكانه است. در اين فضا خود به خود بسترهاي خشونت در جامعه تشديد مي‌شود.

مسايل اجتماعي، ريشه مشكلات شخصي
فاضلي با انتقاد از كساني كه مشكلات اجتماعي را در حد فردي تحليل مي‌كنند گفت: اصلي‌ترين عنصر بينش جامعه شناختي درك اين موضوع است كه مشكلات شخصي، تابعي از مشكلات اجتماعي است.
وي ادامه داد: در حوادثي از اين دست شكل اتفاق مهم نيست بلكه بايد تعداد اين اتفاقات بررسي شود و در اين زمينه كار گروه‌هاي تخصصي روي اين موضوعات كار و نتايج را به جامعه ارائه كنند.
فاضلي تاكيد كرد: تاكنون در حوزه آسيب هاي اجتماعي به صورت جدي كار پژوهشي و تخصصي انجام نداده‌ايم، متاسفانه كارپژوهش در اين حوزه‌ها با محدوديت‌هايي همراه است.
گزارش: يوسف فرهادي بابادي
برچسب ها: حوادث
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: