کد خبر:۵۳۳۸
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۰ - ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 4661
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نماينده مجلس: بانك‌ها بي‌خاصيت شده‌اند‌
آمار فعلي سرمايه‌گذاري بسيار ناچيز است و نابساماني در سود سپرده‌هاي بانكي سبب كاهش سپرده‌گذاري اشخاص در بانك‌ها شده و عملا بانك‌ها تبديل به مؤسسات قرض‌الحسنه و بي‌‌خاصيت شده‌اند

نماينده مردم جيرفت و عنبر آباد در مجلس گفت: آمار فعلي سرمايه‌گذاري بسيار ناچيز است و نابساماني در سود سپرده‌هاي بانكي سبب كاهش سپرده‌گذاري اشخاص در بانك‌ها شده و عملا بانك‌ها تبديل به مؤسسات قرض‌الحسنه و بي‌‌خاصيت شده‌اند.

به گزارش فارس، علي اسلام‌پناه نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد در مجلس شوراي اسلامي صبح امروز (سه‌شنبه) طي نطق ميان‌دستور در صحن علني مجلس با تسليت شهادت امام موسي كاظم(ع) و دكتر بهشتي و 72 تن از ياران باوفاي انقلاب اظهار داشت: هدف از بعثت پيامبران تحقق عدالت بيان شده ‌لذا پيروي از همين هدف عالي است كه در اصل دوم قانون اساسي مقرر شده جمهوري اسلامي نظامي ‌بر پايه ايمان به خدا‌‌ست كه قسط و عدل را تأمين مي‌كنند.

وي افزود: رفع فقر، تامين شغل و مسكن، بهداشت و بيمه افراد كمترين حقوقي است كه در قانون اساسي تأ‌مين رايگان و بي‌منت آنها را وظيفه دولت اعلام كرده است اما تلاش در تأ‌مين اين حقوق كافي نبوده است.

اين نماينده مجلس ادامه داد: آهنگ سرمايه‌گذاري در كشور بسيار كند و نامتعارف است و براي رسيدن به جايگاه مطلوب در سال 1404 بايد متوسط رشد اقتصادي در كشور در طي اين دوره 8 درصد باشد و كسب رشد متوسط 8 درصد سالانه بر اساس پيوست‌هاي برنامه پنجم نيازمند حداقل 2012 ميليون دلار سرمايه گذاري در سال است.

اسلامي‌پناه تصريح كرد: آمار فعلي سرمايه‌گذاري بسيار ناچيز و غير‌قابل ذكر است و نابساماني در سود سپرده‌هاي بانكي سبب كاهش سپرده‌گذاري اشخاص در بانك‌ها شده است و تعلل دولت در تامين منابع مورد نياز براي كنار رفتن نظام بانكي از چرخه سرمايه‌گذاري مزيد بر علت شده و عملا بانك‌ها تبديل به مؤسسات قرض‌الحسنه و بي‌خاصيت شده‌اند.

وي اضافه كرد: واردات بي‌رويه و افسار گسيخته و افزايش هزينه توليد سبب تعطيلي بنگاه‌هاي توليدي شده است و بخش كشاورزي نيز همين وضعيت را دارد. سياست‌هاي دولت در مهار فقر و بيكاري رضايت بخش نيست. فقر در برخي سطوح جامعه بسيار نگران كننده است، رسالت قانون هدفمند سازي يارانه‌ها تنظيم قيمت بازار مصرف است و پرداخت مبلغ ناچيزي به مردم تنها مسكن براي شخص دردمند است، در‌حالي‌كه فقر نياز به درمان دارد، نه مسكن.

اين نماينده جيرفت در خانه ملت خاطرنشان كرد: دولت برنامه عملي فقرزدايي را تهيه و تقديم مجلس كند چرا‌كه بيكاري در كشور رو به افزايش است و مراجعات مكرر جوانان جوياي كار نشانگر آمار بالاي بيكاري بوده و اين آمار ‌در كشور و در شهرستان‌ها بسيار نگران كننده است.

اسلام‌پناه با تاكيد براينكه دولت بايد برنامه عملي و مشخصي را براي كاهش بيكاري تقديم مجلس كند، گفت: بايد مشخص شود چگونه و طي چه دوره زماني قرار است جوانان تحصيل كرده اين مملكت با اشتغال به شغل و تشكيل خانواده ضمن اعتماد به نفس، در رشد و بالندگي كشور نقش داشته باشد كه اين حداقل وظيفه دولت در قانون اساسي است كه براي اشخاص امكان اشتغال ايجاد كند.

وي در ادامه گفت: بالا رفتن سن ازدواج جوانان، طلاق و خشونت‌هاي اخلاقي بسيار جدي است كه حاصل نابساماني‌هاي فرهنگي و اجتماعي در جامعه بوده و لازم است دولت در جهت كاهش آسيب‌هاي اخلاقي و اجتماعي و پرهيز از آثار سؤ پس از آنها اقدام كند.

اين نماينده مجلس ادامه داد: وضعيت بهداشت، بيمارستان‌ها و اوضاع بيمه‌ها بهتر از وضعيت فقر و بيكاري نيست و همه اين موارد اقتضاي تلاش بيش از پيش دولتمردان را دارد.

اسلامي‌پناه با اشاره به مسائل و مشكلات حوزه انتخابيه‌‌ خود گفت: جنوب استان كرمان داراي 7 شهرستان با فرهنگ، آداب و رسوم مشترك است لذا ويژگي‌هاي اين منطقه اقتضاي استان شدن جنوب كرمان را دارد كه مقدمات استان شدن اين ناحيه ‌تحت عنوان استان سبزواران به مركزيت جيرفت مدت‌ها است به همت مسئولان فراهم شده و قلب اين مردم به آرزوي اعلام رسمي استاني شدن اين منطقه مي‌تپد بنابراين از دولت مي‌خواهم هرچه زودتر لايحه استان شدن جنوب كرمان را تقديم مجلس كند.

برچسب ها: بانك ، بيكاري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: