کد خبر:۵۳۲۳
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۰ - ۲۰:۴۴
تعداد بازدید: 6500
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رییس دادگستری رشتخوار :
دختران به بلوغ نرسیده، تن به ازدواج می‌‎دهند
در حال حاضر متاسفانه به علت آداب و رسوم غلط مردم به خصوص در روستاهای شهرستان روزی دو سه گواهی رشد برای دختران کم سن و سال 11 تا 14 سال جهت ازدواج صادر می شود

رییس دادگستری رشتخوار با اشاره به اینکه اکثر ازدواج های زودرس در شهرستان منجر به طلاق می شود، گفت: برخی دختران به بلوغ نرسیده و تن به ازدواج می دهند. 

به گزارش ایسنا منطقه خراسان، محمد ابراهیم زاده با تبریک هفته قوه قضاییه و یاد و خاطره شهیدان بهشتی و ۷۲ تن از یارانش در جلسه شورای اداری شهرستان با اشاره به فقر وتنگدستی حاکم بر جمعیت شهرستان رشتخوار گفت: در حال حاضر متاسفانه به علت آداب و رسوم غلط مردم به خصوص در روستاهای شهرستان روزی دو سه گواهی رشد برای دختران کم سن و سال  11 تا 14 سال جهت ازدواج صادر می شود.

وی با بیان اینکه آمار رسمی معتادان در این شهر 500 نفر است، اظهار داشت: آقایان مسوول شما اطلاع دارید که در همین رشتخوار سالی 105 خانواده با طلاق گرفتن از هم می پاشند؛ چه بر سر شوهران و بچه های طلاق می آید ؟

او گفت:  طی 5 سال گذشته 500 نفر را طلاق داده ام و کسی از من قاضی سوال نکرده چه بر سر این خانواده ها آمده است اما اگر در فلان شهر یک نارنجک منفجر شود، داد همه بلند می شود ولی ....

رییس دادگستری رشتخوار گفت:80 درصد طلاق ها در این شهرستان ناشی از اعتیاد است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید در مملکت جمهوری اسلامی به وضعیت مالی و مادی هم توجه شود، گفت: عده ای در همین شهرستان به شکمشان سنگ بسته اند.

وی در ادامه کمبود نیروی اداری و نداشتن بازپرس و پلیس کشف جرم را از دیگر مشکلات این اداره ذکر کرد و گفت: پرونده قتلی که به خاطر نداشتن پلیس کشف جرم سه سال است که روی دستمان مانده و هر روز اولیای دم از ما برای سرانجام پرونده سوال می  پرسند.

ابراهیم زاده  تصریح کرد: بسیاری از نابهنجاری‌های اجتماعی ناشی از نقض قانون و موازین شرعی بوده و در همین زمینه آمار طلاق روز به روز در حال افزایش است و در سطح کشور از هر ۶ ازدواج یک مورد منجر به طلاق می‌شود.

 وی اضافه کرد: در این منطقه اگر نتیجه بدتر نباشد، قطعاً با توجه به آمار مراجعان بهتر نیست که این امر بیشتر به دلیل اعتیاد مردان به مواد مخدر و عدم دقت جوانان هنگام ازدواج در انتخاب همسر مناسب است.

رئیس دادگستری رشتخوار در ادامه گفت: واحد ارشاد و معاضدت قضایی دادگستری رشتخوار برای آشنا شدن مردم به مسائل حقوقی و پاسخ به سؤالات آنان چه به صورت حضوری و چه از طریق تماس با سامانه ۱۲۹ در خدمت مردم شهرستان بوده و به سوالات و شبهات آنها پاسخ می‌دهد.

وی بیان داشت: بیشتر پرونده‌ها در زمینه اعتیاد و مواد مخدر، اختلافات ملکی و خانوادگی و مسائل مالی و چک و … برای رسیدگی به دادگستری وارد می‌شوند.

وی با تاکید بر رعایت قانون و موازین شرعی گفت: هر جامعه‌ای که مردم آن سعی در اجرای قانون داشته باشند، جامعه سالم است.

ابراهیم زاده با ذکر اینکه از جمعیت 65 هزار نفری رشتخوار بیش از 61.4 درصد این جمعیت را جوانان تشکیل می دهد، گفت: متاسفانه تاکنون هیچ صنعتی جهت اشتغال جوانان و افزایش امید به زندگی در بین این جمعیت در رشتخوار راه اندازی نشده است.

او قرار گرفتن رشتخوار را در مسیر ترانزیت مواد مخدر و اختلافات ملکی و مالی مهترین مشکلات این شهرستان ذکر کرد و گفت: یک سوم عرصه این شهرستان مربوط به سه نهاد بنیاد، آستان قدس و منابع طبیعی است و مردم از مرز گناباد تا سه راهی جنگل هیچ مالکیتی ندارند و قدم موثری برای رفع مشکلات مردم در پلاک 50 برداشته نشده است.

ابراهیم زاده همچنین در ادامه خواستار احداث مرکز بازپروری و زندان در این شهرستان شد.

وی افزود: در حال حاضر دادگستری رشتخوار با 4قاضی در حال فعالیت بوده و این درحالی است که بر اساس چارت مصوب که اخیرا هم تعداد شعب دادگاه و دادسرا افزایش یافته، باید 69نفر نیرو در دادگستری رشتخوار  فعالیت کنند که هنوز 14 نیروی آن تامین شده  و در این زمینه با کمبود نیرو مواجه هستیم.

وی همچنین افزود: شعبه ویژه بررسی جرایم خاص همچون مواد مخدر، سرقت و اراذل و اوباش و … در دادگستری فعال بوده و در راستای برخورد جدی‌تر با این ناقضان قانون گام بر می‌دارد.

وی  تاکید کرد: شعبه ویژه بررسی با جرائم خاص در راستای برخورد قانونی با مزاحمت‌های ناموسی با توجه به استقرار دادگاه کیفری در دادگستری رشتخوار  با عضویت قضات همین دادگستری به‌صورت جدی به‌عمل می‌آید.

 وی گفت: توصیه قوه قضائیه به عموم مردم این است که همه مسوولان و مردم باید در اجرای قانون توجه و اهتمام بیشتر داشته و برای گسترش فرهنگ قانون‌گرایی تلاش کنند تا بتوانند امنیت و عدالت را تا جایی که در توان دارند برقرار سازند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
omid
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۵
0
1
جناب قاضی آب به آسیاب دشمن نریز!! اگه میتونی درستش کن! اگه نمیتونی درستش کنی قدمت بالای چشم !! عاقلان را اشارتی کافیست!!!!
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: