کد خبر:۵۲۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ - ۰۹:۴۰
تعداد بازدید: 4610
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
زيباكلام: برنامه هسته‌اي ايران در دراز مدت به خير و صلاح ما نخواهد بود
با اتفاقاتي كه در مدت اخير در كشور روي داده است اگر يك تا 3 ماه گذشته اين جلسه مناظره برگزار مي‌شد و بنده از دولت نقد مي‌كردم طرف مناظره‌كننده من مرا تكه‌تكه مي‌كرد اما هم‌اكنون حاميان دولت به دولت حمله كرده‌اند

پس از برگزاري جلسه مناظره ميان حجت‌الاسلام مجتبي ذوالنور جانشين نماينده ولي‌فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و صادق زيباكلام استاد علوم‌سياسي دانشگاه تهران كه بعدازظهر دوشنبه به همت بسيج دانشجويي دانشگاه علامه‌طباطبايي در تالار شهيد بهشتي اين دانشگاه برگزار شد، جلسه پرسش و پاسخ دانشجويي برگزار شد.

*زيباكلام: من هم درد عظمت ايران را دارم

صادق زيباكلام استاد علوم‌سياسي دانشگاه تهران در پاسخ به اين سؤال كه چرا از عظمت ايران سخن نمي‌گوييد؟ گفت: بنده هم در ايران زندگي مي‌كنم اما نكته‌اي در اين سؤال وجود دارد و آن يك واقعيت تلخ است.

وي افزود: برخي‌ها معتقدند اگر از حاكميت دفاع كنيم از عظمت ايران نيز سخن به ميان مي‌آوريم اما اگر موضوعات مربوط به كشورمان را نقد كنيم مخالف عظمت ايران صحبت كرديم.

زيباكلام خاطرنشان كرد: بنده تفكري دارم و مسائلي كه در كشور پيش مي‌آيد را به صلاح نمي‌دانم اما درد عظمت ايران را نيز دارم و اين امر موجب شده كه در موضوعاتي چون برنامه هسته‌اي مخالفت كنم و باز هم تأكيد دارم كه برنامه هسته‌اي ايران در درازمدت به خير و صلاح ما نيست.

اين استاد دانشگاه با طرح اين سؤال كه چرا فكر مي‌كنيد كسي كه مانند حكومت فكر كند از عظمت ايران حمايت مي‌كند اما كسي كه حاكميت را نقد مي‌كند از عظمت ايران سخني نمي‌گويد؟ تصريح كرد: با اتفاقاتي كه در مدت اخير در كشور روي داده است اگر يك تا 3 ماه گذشته اين جلسه مناظره برگزار مي‌شد و بنده از دولت نقد مي‌كردم طرف مناظره‌كننده من مرا تكه‌تكه مي‌كرد اما هم‌اكنون حاميان دولت به دولت حمله كرده‌اند.

*ذوالنور: آقاي زيباكلام اگر در رژيم گذشته اين چنين سخن مي‌گفتي قطعاً اعدام مي‌شدي

حجت‌الاسلام مجتبي ذوالنور جانشين نماينده ولي‌فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در پاسخ به اين سؤال كه چرا مرجع همه صحبت‌هاي شما آمريكاست و آيا ملاك حق و ناحق آمريكا و اسرائيل است؟ گفت: برخي‌ها معتقدند به افرادي كه باد تفكرات دگرانديشي خورده است به دانشگاه راه پيدا نمي‌كنند اما سؤال من از آقاي زيباكلام اين است كه اگر با تريبون رژيم پيش از انقلاب اسلامي سخن به ميان مي‌آورديد جرم شما چه بود؟ آقاي زيباكلام بارها اعلام كردند كه اگر در پيش از انقلاب اسلامي اين‌گونه صحبت مي‌كردم مطمئناً حكمم اعدام بود.

وي افزود: سياست ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي اين بوده است كه با هيچ كشوري قطع رابطه ندارد مگر با دو رژيم آپارتايد آفريقاي‌جنوبي و رژيم‌صهيونيستي.

ذوالنور خاطرنشان كرد: آپارتايد همان‌طور كه ديديم سرنگون شد و ايران اكنون با كشور آفريقاي‌جنوبي دوست و برادر است اما رژيم صهيونيستي را به عنوان كشور قبول نداريم چون مشروعيت ندارد و با آمريكا هم قطع رابطه نكرده‌ايم بلكه اين سرمداران آمريكا بودند كه با ايران قطع رابطه كردند.

جانشين نماينده ولي‌فقيه در سپاه پاسداران خاطرنشان كرد: اگر دشمن در خصوص موضوعي همانند انرژي هسته‌اي به ايران فشار وارد كند اين امر نشان‌دهنده اين است كه اين موضوع به نفع ايران و به ضرر دشمن است.

*زيبا كلام: آنچه اصول‌گرايان مي‌انديشند همان ادبيات ماركسيستي و حزب توده است

صادق زيباكلام استاد علوم‌سياسي دانشگاه تهران در بخش آخر از مناظره خود در خصوص مسائل هسته‌اي ايران گفت: هيچ عقل سليمي مخالف فناوري هسته‌اي نيست و تكنولوژي هسته‌اي بسيار فايده‌مند است و بايد به جاي انرژي فسيلي از انرژي هسته‌اي استفاده كرد اما نگاهي به عرصه بين‌المللي وجود دارد كه وضع كننده اين نگاه فيلسوف و انديشمند آلماني يعني كارل ماركس است.

زيباكلام خاطرنشان كرد: نظر ماركس اين بود كه جهان به 2 اردوگاه صنعتي و غيرصنعتي تقسيم شده است. گروه اول كشورهاي گروه دوم را استثمار مي‌كنند و در مقابل توليداتشان را به بازارهاي كشورهاي غيرصنعتي وارد مي‌كنند.

اين استاد دانشگاه تصريح كرد: در نيمه اول قرن بيستم و در دهه شصت نظريه ماركسيستي بسيار پرمخاطب و جذاب بود و انديشمندان جهان اول و سوم به اين تفكرات اعتقاد داشتند اما امروز اين چنين نيست.

استاد علوم‌سياسي دانشگاه تهران بيان داشت: تفكر ماركسيستي در بسياري از كشورهاي جهان رخت بربست و امروز كمتر كشوري است كه اين تفكر در آن رايج باشد اما از جمله كشورهايي كه تفكر ماركسيستي هنوز در آن جريان دارد، ايران است.

وي با طرح اين سؤال كه چرا ماركسيست تحت لعاب اسلاميت هنوز در ايران محبوبيت دارد؟ بيان داشت: آنچه اصول‌گرايان مي‌انديشند همان ادبيات ماركسيستي و حزب توده است.

اين استاد دانشگاه در ادامه گفت: تفاوت اصول‌گرايان با حزب توده در اين است كه اصول‌گرايان معتقدند در رأس استكبارجهاني آمريكاست و در رأس ملل مستقل و آزاد ايران است و يك تضاد تاريخي ميان آمريكا و ايران وجود دارد.

زيباكلام با اشاره به اينكه بحث هسته‌اي براي ايران بخشي از ستيز تاريخي، اسلامي و بنيادي است، خاطرنشان كرد: معتقدم كه بحث هسته‌اي ايران در دراز مدت به خير و صلاح ما نخواهد بود. در كشورهاي غربي، شوراي امنيت و 1+5 اعتقادي وجود ندارد مبني بر اينكه ايران نبايد تكنولوژي هسته‌اي داشته باشد اما بايد توجه داشت كه مشكل در غني‌سازي است.

استاد علوم‌سياسي دانشگاه تهران در ادامه تصريح كرد: اگر بتوانيم اورانيوم را تا 3 الي 4 درصد تغليظ كنيم 6 ماه تا يكسال بعد از آن مي‌توانيم اورانيوم را از 3 درصد غني شده به 70 درصد برسانيم و مي‌توانيم سلاح هسته‌اي بسازيم.

وي با اشاره به اينكه اكنون كشورهايي همانند تركيه، مصر، آرژانتين و برزيل تكنولوژي هسته‌اي را در كشور خود به كمك غرب داير كرده‌اند، بيان داشت: اين‌گونه عنوان مي‌شود كه كشورهاي غربي نمي‌خواهند ايران به تكنولوژي هسته‌اي برسد در حالي كه كشورهاي غربي با هر تكنولوژي كه مصرف دو گانه داشته باشد مخالف‌اند.

زيباكلام در پايان خطاب به ذوالنور گفت: خواهش مي‌كنم صورت مسئله را حذف نكنيد. كره‌شمالي و پاكستان اكنون به انرژي هسته‌اي لازم دست پيدا كرده‌اند اما آيا جزء كشورهاي پيشرفته هستند؟

*ذوالنور: بايد در انرژي نفت به گونه‌اي سرمايه‌گذاري كنيم كه ارزش افزوده ايجاد كند

حجت‌الاسلام مجتبي ذوالنور جانشين نماينده ولي‌فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در بخش پاياني مناظره خود با زيباكلام، در خصوص بحث هسته‌اي ايران، گفت: دنيا به سرعت به سوي انرژي‌هايي مانند انرژي خورشيد، باد، اتمي و هسته‌اي حركت مي‌كند و ذخاير فسيلي دنيا رو به اتمام است.

وي افزود: ايران از نظر ذخاير گازي دومين كشور و از نظر ذخاير نفتي سومين كشور جهان است و در واقع كشورمان از داشتن انرژي‌هاي نو بي نياز است.

ذوالنور خاطرنشان كرد: آقاي بهزاد نبوي معتقد بود تا زماني كه ذخاير غني نفت و گاز را در اختيار داريم چرا بايد سراغ انرژي‌هاي گراني چون انرژي هسته‌اي برويم.

جانشين نماينده ولي‌فقيه در سپاه پاسداران تأكيد كرد: در حال حاضر ايران به صدور نفت مي‌پردازد و با اين رويه مي‌تواند در حدود نيم قرن نفت در اختيار داشته‌ باشد اما برخي‌ها توصيه مي‌كنند كه بر روي 50 سال دارا بودن نفت خود تمركز كنيم و سپس دست خالي باشيم كه اين نوعي خيانت است.

اين مقام مسئول در سپاه پاسداران بيان داشت: بايد در انرژي نفت به گونه‌اي سرمايه‌گذاري كنيم كه ارزش افزوده ايجاد كند. اين در حالي است كه كشور پاكستان به يك ميليون مگاوات برق نياز دارد و بايد هزاران نيروگاه مانند نيروگاه هسته‌اي بوشهر بسازند.

وي با اشاره به اينكه اگر نفت كشورمان را بسوزانيم، از كجا بايد سرمايه‌گذاري كنيم؟ تصريح كرد: در سال 86 حدود 45 ميليارد دلار نفت و گاز در نيروگاه‌هاي حرارتي خود هزينه كرديم در حالي كه با صرفه‌جويي در هزينه يك سال اين نيروگاه‌هاي حرارتي مي‌توانيم 15 نيروگاه هسته‌اي بسازيم.

ذوالنور بيان داشت: سوخت فسيلي آن قدر هم كه مي‌گويند ارزان نيست و در مقابل سوخت هسته‌اي نيز گران نيست اما دنيايي كه به سمت انرژي‌هاي جديد مي‌رود در آينده اجازه نخواهد داد كه كشورها از سوخت فسيلي استفاده كنند و محيط زيست را آلوده كنند.

جانشين نماينده ولي‌فقيه در سپاه پاسداران در پايان خاطرنشان كرد: ايران به دنبال فناوري هسته‌اي است و تنها به دنبال انرژي هسته‌اي نيست.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: