کد خبر:۵۲۳۳
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۰ - ۲۱:۲۰
تعداد بازدید: 2838
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کاهش مراجعه 30 درصدي بيماران به مطب‌هاي دندانپزشکي در اثر تورم اقتصادي
به گفتۀ يک عضو شوراي عالي نظام پزشکي کشور، هزينه مواد مصرفي دندانپزشکي از پاييز سال گذشته تا کنون بطور متوسط 30 درصد رشد را شاهد بوده است
به گفتۀ يک عضو شوراي عالي نظام پزشکي کشور، هزينه مواد مصرفي دندانپزشکي از پاييز سال گذشته تا کنون بطور متوسط 30 درصد رشد را شاهد بوده است.

به گزارش موج به نقل از روابط عمومي سازمان نظام پزشکي، دکتر علي يزداني، با اشاره به افزايش قيمت مواد و خدمات لابراتورهاي دندانپزشکي کشور، گفت: مواد دندانپزشکي نسبت به پاييز سال گذشته بطور متوسط 30 درصد رشد قيمت داشته و در برخي از موارد اين مقدار به 100 درصد افزايش قيمت رسيده است.

وي افزود: از سوي ديگر، با آغاز سال 90، هزينه لابراتورهاي دندانپزشکي بين 15 تا 25 درصد رشد قيمت را شاهد بوده و پس از هدفمندي يارانه‌ها نيز کليه هزينه‌هاي جاري مانند قيمت آب، برق، گاز و دستمزد پرسنل رشد بالايي را تجربه کرده که اين رشد قيمت‌ها با توجه به عدم تعيين تعرفه‌هاي جديد سال 90، باعث سردرگمي دندانپزشکان شده است.

رييس سابق انجمن دندانپزشکان ايران، ادامه داد: عموم دندانپزشکان در مواجهه با اين رشد قيمت‌ها سعي مي‌کنند کمک حال بيماران و مردم باشند و رعايت تعرفه‌هاي فعلي را ضروري مي‌دانند و متاسفانه عده معدودي هم هستند که به هر طريقي با افزايش قيمت خدمات، مابه التفاوت هزينه‌ها را از مردم مي‌گيرند.

وي با ابراز نگراني از وضعيت شغلي دندانپزشکان بويژه دندانپزشکان جوان در شرايط فعلي اظهار کرد: متاسفانه بسياري از برنامه‌ريزي‌ها و برآوردها در حوزه تعرفه‌گذاري با توجه به درآمد يک تا دو درصد از دندانپزشکان که درآمد بالايي دارند، صورت مي‌گيرد و هزينه‌هاي اوليه و سرمايه‌گذاري سنگين دندانپزشکان جوان براي ارايه خدمات بهداشتي به مردم ملاک تصميم‌گيري‌ها قرار نمي‌گيرد.

عضو شوراي عالي نظام پزشکي کشور، ادامه داد: ميزان رشد تعرفه‌هاي دندانپزشکي اعلام شده براي سال 90 بسيار ناچيز است و در صورت تصويب و اعلام، به هيچ وجه جبران رشد هزينه‌هاي دندانپزشکي را نخواهد کرد. اين ميزان رشد تعرفه‌ها باعث مي‌شود بسياري از دندانپزشکان حتي درآمد سال گذشته‌شان را نيز نداشته باشند.

وي اضافه کرد: در حال حاضر درآمد و مخارج دندانپزشکان با هم همخواني ندارد و رشد 10 درصدي تعرفه‌هاي دندانپزشکي در سال 90 جوابگوي رشد هزينه‌هايي همچون افزايش 15 تا 35 درصدي ماليات جامعه پزشکي و گراني مواد و خدمات دندانپزشکي نيست و با اين رشد تعرفه‌ها، ارايه خدمات براي بسياري از دندانپزشکان مقرون به صرفه نخواهد بود.

دکتر يزداني، در ادامه با بيان اينکه بزرگترين معضل پيش روي دندانپزشکان در حال حاضر، کمبود بيمار و عدم مراجعه به موقع آنان به دندانپزشکي است، اظهار کرد: وقتي مردم مشکل اقتصادي داشته باشند، توجه به بهداشت دهان و دندان را در اولويت قرار نمي‌دهند و هنگامي سراغ مراقبت از دندانها مي‌روند که دچار دندان درد شده‌اند. در اين صورت هم يا بايد دندان کشيده شود يا با هزينه‌هاي بالا ترميم شود.

وي اعلام کرد: تورم اقتصاي موجود باعث خلوتي مطب دندانپزشکي شده و ميزان مراجعه بيماران به مطب‎هاي دندانپزشکي نسبت به سال گذشته حداقل 30 درصد کاهش داشته است. چرا که با کاهش درآمدها و رشد هزينه‌ها، مراجعه به دندانپزشک و رعايت بهداشت دهان و دندان را در اولويت قرار نمي‌دهند که اين موضوع هم سلامت مردم و هم امنيت شغلي دندانپزشکان را تهيه مي کند.

رييس سابق انجمن دندانپزشکان ايران، در خصوص پوشش بيمه‌اي خدمات دندانپزشکي گفت: در هيچ جاي دنيا بيمه‌اي وجود ندارد که تمامي خدمات دندانپزشکي را تحت پوشش قرار دهد چرا که تامين هزينه‌هاي درماني دندانپزشکي براي کل جامعه خارج از توان بيمه‌ها است.
وي افزود: برخي اقدامات پيشگيرانه مانند جرمگيري و يا پر کردن دندانها مي‌تواند تحت پوشش بيمه‌ها قرار گيرد، اما پوشش کامل خدمات دندانپزشکي براي هيچ بيمه‌اي اقتصادي نيست.
عضو شوراي عالي نظام پزشکي، با تاکيد بر ضرورت ترويج بهداشت دهان و دندان و فرهنگ پيشگيري از بيماريهاي دهان و دندان، گفت: هم اکنون تصحيح رژيم غذايي در کنار رعايت بهداشت و تميزي دهان و دندان بيش از پوشش بيمه‌اي خدمات دندانپزشکي مورد توجه کشورهاي پيشرفته قرار گرفته است و به نظر مي‌رشد در کشور ما نيز به مساله آموزش و فرهنگ‌سازي بهداشت دهان و دندان به عنوان يک برنامه بلند مدت، ضمن جلوگيري از بيماري‌ها، در صرفه‌جويي منابع مالي نيز نقش مهمي خواهد داشت.

وي با بيان اينکه متاسفانه بهداشت دهان و دندان در کشور ما به هيچ وجه نهادينه نشده است، عنوان کرد: دندانپزشکي درمان محور، بودجه بهداشتي يک کشور را تباه مي‌کند. بايد براي اصلاح الگوي بهداشتي و پرهيز از خوردن تنقلات مضر مانند آلوچه، لواشک، شيريني، آجيل‌هاي سخت و محکم و نيز تميز نگه داشتن دندانها و دهان، از هزينه‌هاي اضافي دولت و مردم در درمان بيماري‌هاي دندان جلوگيري کرد.
برچسب ها: داندانپزشكي ، مطب
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: