کد خبر:۵۱۹۱
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۸:۴۶
تعداد بازدید: 2820
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دريافت پول از دانش‌آموز به‏روش جديد
هنوز بسيارند مدرسه‌هايي كه به بهانه‌هاي مختلف حق ثبت‌نام، هزينه كاغذ، پرينت و... از دانش آموز پول مي‌گيرند و به تازگي بهانه هزينه برق، گاز، آب هم به آن اضافه شده است

در حالي امتحانات خرداد ماه دانش‌آموزان از اول اين ماه آغاز مي‌شود كه برخي مدارس به‎بهانه بالا بودن هزينه‌هاي آب، برق، گاز و تلفن مدارس، تحويل كارت ورود به جلسه را منوط به پرداخت مبلغي با عنوان كمك‎هزينه از سوي دانش‌آموزان كرده‌اند.

به گزارش فارس، بارها وزير آموزش و پرورش و ساير مسئولان به عدم دريافت پول از دانش‌آموزان به ويژه زمان ثبت‌نام تاكيد كرده‌اند اما هنوز بسيارند مدرسه‌هايي كه به بهانه‌هاي مختلف حق ثبت‌نام، هزينه كاغذ، پرينت و... از دانش آموز پول مي‌گيرند و به تازگي بهانه هزينه برق، گاز، آب هم به آن اضافه شده است.

در مناطق جنوبي تهران، معمولا خانواده‌ها وضع مالي مناسبي نداشته و اوليا دانش‌آموزان بيشتر به كارگري و كارهاي يدي مشغولند و تامين نيازهاي حداقل زندگي واقعا براي آنها كاري دشوار است. اين در حالي است كه مدارس اين مناطق در زمان امتحانات با گرو نگه داشتن كارت ورود به جلسه امتحان و به بهانه‌هاي مختلف از دانش‌آموزان پول مي‌گيرند.

بر اساس مشاهدات خبرنگار فارس، صبح روز پنج‌شنبه مادر يك دانش‌آموز اول دبيرستاني در منطقه 19تهران براي تهيه 20 هزار تومان پولي كه مدرسه خواسته بود تا كارت ورود به جلسه دانش‌آموزي را تحويل دهد، زنگ خانه همسايه‌ها را مي‌زد.

*عدم تحويل كارت ورود به جلسه دانش‌آموز به خاطر پول

خانم احمدي 38 ساله به خبرنگار فارس گفت: مدرسه كارت ورود به جلسه بچه‌ام را نمي‌دهد؛ مسئولان مدرسه مي‌گويند 20 هزار تومان بايد بدهيد ، آنها مي‌گويند اين پول را براي پرداخت هزينه‌هاي آب، برق، گاز و هزينه‌هاي جاري مي‌خواهيم.

*هرقدر قسم خوردم، قبول نكردند!

خانم ديگري كه حدودا 40 ساله به نظر مي‌رسد در حالي كه نتوانسته بود كارت ورود به جلسه فرزندش را دريافت كند، گفت: 4 هزار تومان پول در كيفم داشتم و هر چه قسم خوردم 2 هزار تومان بگيريد و كارت بچه‌ام را بدهيد و با اين 2 هزار تومان بتوانم براي خانواده‌ام نان بگيرم و بقيه پول را بعدا تحويل مي‌دهم قبول نكردند.

خبرنگار فارس براي اطلاع بيشتر از موضوع به مدرسه جواد موفقيان رفت تا مصاحبه‌اي با مدير مدرسه انجام دهد.

اين مدرسه در انتهايي ترين نقطه منطقه 19 تهران واقع است. يك ساختمان 2 طبقه كه 400 دانش‌آموز را در خود جاي داده. هنگام رفتن از پله‌ها براي رسيدن به اتاق مدير در طبقه دوم، دو خانم در حال بحث با معاون مدرسه بودند.

يكي از خانمها گفت: ما اين پول را به هر قيمتي بود تهيه كرديم اما شما اگر از ما اين پول را گرفتيد از همه اوليا بايد بگيريد.

خانم ديگري در حال اعتراض خطاب به معاون مدرسه گفت: روز امتحان سر جلسه مي‌آيم تا با چشمهاي خودم بببينم كه واقعا از همه اوليا گرفته‌ايد.

بالاخره به اتاق آقاي مدير وارد شدم. وي حتي بعد از ارائه كارت خبرنگاري هم مجوز از حراست مي‌خواست و به هيچ عنوان حاضر به مصاحبه نبود و مي‌گفت: شما به صورت غيرقانوني وارد مدرسه شده‌ايد و ورود بدون مجوز به مدرسه جرم است.

ابراهيم محقق بالاخره در مورد دليل تحويل كارت ورود به جلسه در قبال دريافت 20 هزار تومان گفت: 10 هزار تومان براي هزينه‌هاي جاري، تكثير جوهر پرينتر و خرابي دستگاه و 10 هزار تومان هم براي پرداخت فيش آب، برق، گاز تلفن داده مي‌شود.

*دولت اعتبار نمي‌دهد

مدير مدرسه جواد موفقيان گفت: زماني كه دولت هيچگونه اعتباري نمي‌دهد چطور مي‌توانم مدرسه را اداره كنم و تنها دو راه مي‌ماند يا مدرسه را تعطيل كنم يا پول را از دانش‌آموز بگيرم.

وي در اين مورد كه آيا شما از مسئولان درخواستي براي رفع اين مشكل كرده‌ايد، گفت: شورايي در آموزش و پرورش منطقه 19 است كه مرتب اين مشكلات را مطرح مي‌كنيم.

محقق در حالي كه نامه آموزش و پرورش منطقه 19 را به شركت گاز منطقه‌اي نشان مي‌داد، گفت: اين نامه براي تخفيف بهاء آب، گاز و برق درخواست شده اما تاكنون جوابي حاصل نشده است.

وي گفت: براي اين مدرسه سالانه كمتر از يك ميليون تومان اعتبار مي‌دهند كه به هيچ كجا نمي‌رسد. كولر و پرده براي اين مدرسه دو طبقه راه‌اندازي كرده‌ام كه هزينه زيادي در برداشته است.

مدير مدرسه به گفته يكي از مسئولان آموزش و پرورش گفت: منظور آموزش و پرورش از عدم دريافت وجه مبلغ بالاتر از صد هزار تومان است و كمتر از صد هزار تومان هيچ مشكلي ندارد.

محقق افزود: اين مدرسه با 400 دانش آموز سالانه 1.5 ميليون تومان پول آب، برق، گاز و تلفن دارد كه 90 نفر در مقطع دبيرستان و 310 نفر در مقطع راهنمايي تحصيل مي‌كنند.

*مدارس براي دريافت پول آيين نامه دارد

سيد علي ضرغامي دبير پرورشي مدرسه جواد موفقيان كه به گفته خودش 4 سال كارنامه مديريت در پرونده‌اش هست، گفت: آيين‌نامه‌اي وجود دارد كه دولت تنها از يك تير تا يك مهر از دانش‌آموزان وجه نگيرند و در طول سال براي تامين هزينه‌هاي جاري مجاز به دريافت وجه است.

ضرغامي در مورد اينكه چرا مسئولان همواره اعلام مي‌كنند پول از دانش‌آموزان نگيريد، گفت: مقصر، شما رسانه‌اي‌ها هستيد. مسئولان مي‌گويند زمان ثبت نام پول از دانش‌آموز نگيريد و شما با حذف زمان ثبت‌نام اعلام مي‌كنيد: "پول از دانش‌آموز نگيريد ".

*هزينه ‌مدرسه را چه كسي بايد بدهد؟

حال سوال اين است آيا به زعم اين مقام مسول هزينه آب، برق و تلفن و هزينه‌هاي جاري مدارس را دانش‌آموز بايد پرداخت كند و آن هم با روش‌ها و ترفندهايي كه بي شباهت به گروكشي نيست و در آستانه امتحانات كه تامين آرامش روحي _ رواني براي دانش‌آموز وظيفه مسئولان است.

آيا اصلا طرح چنين مسائلي در شان يك مجموعه فرهنگي مانند مدرسه است كه با دانش‌آموزان و خانواده‌هايشان چنين برخوردي داشته باشند و علم و ماديات در كش و قوس افكار ناصواب ما اينچنين با هم خلط شوند و اگر نبايد اينطور باشد، چرا مسئولان نظارتي بر اين كارها ندارند.

برچسب ها: مدرسه ، دريافت پول
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۱
0
0
بسمه تعالي
باتشكر از خبرنگار پرتلاش فارس
موضوع كاملا صحت دارد واز ما هم در قالب مورد فوق مبلغي دريافت شد اما نه به رسم گروكشي ،مشكل را بايستي وزارت آموزش وپرورش حل وفصل نمايد نه آن مدير زحمتكش مدرسه كه جز اين كار چاره ديگري ندارد
(ولي دانش آموزي از منطقه 8)
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: