کد خبر:۵۱۳۶
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۶:۳۵
تعداد بازدید: 3562
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
پليس آگاهي همچنان بدنبال حل معماي سرقت مجسمه‌هاي تهران
براي پليس خوب نيست كه چنين پرونده‌اي مجهول بماند و بهتر است رسانه‌ها از پليس سؤال كنند كه نتيجه اين پرونده چه شد

دادستان عمومي و انقلاب تهران از رسانه‌ها خواست تا سرنوشت مجسمه‌هاي گم‌شده پايتخت را از پليس جويا شوند.

از نيمه دوم اسفند سال 88 موضوع سرقت چندين اثر هنري كه در خيابان‌هاي تهران گذشته تاريخي را به ياد شهروندان مي‌انداخت به موضوعي داغ تبديل شد.

موضوع ناپديد شدن مجسمه‌ها ابتدا به چشم ميليون‌ها شهروند تهراني نيامد زيرا همگي دچار روزمرگي شده بودند تا اينكه يكي از سازندگان اين آثار به موضوع فقدان اثر خود در سطح شهر و محل نصبش آگاهي پيدا كرده بود.

با پي بردن به اين موضوع كه مجسمه‌هاي شهر يك به يك در حال ربوده شدن هستند پليس به فكر آن افتاد تا با اين پديده مقابله كند و هرچه سريعتر سارقان را شناسايي و دستگير كند.

در اين بين دادستان تهران نيز بنا بر اهداف خود همچنين مسئوليت‌هايش اين موضوع را در دستور كار خود قرار داد و پرونده‌اي قضايي در اين باره در يكي از شعب دادسراي تهران تشكيل شد.

در اين بين اظهار نظر‌هاي متفاوتي از مسئولان شهري، پليس و همچنين سازندگان مجسمه‌ها درباره سرنوشت مجسمه‌ها بيان شد.

*ولگردهايي كه مجسمه‌هاي 700 كيلويي را ربودند

وزن برخي از مجسمه‌هاي ربوده شده در تهران بالغ بر 700 كيلوگرم بود و بايد سارقان براي حمل آن از جرثقيل استفاده مي‌كردند. البته برخي از مسئولان اعلام كردند كه ولگردها اين مجسمه‌ها را ربوده‌اند.

حسين كلخوراني معاون خدمات شهري شهرداري تهران در پاسخ به اين پرسش كه آيا ولگردها مي‌توانند مجسمه‌هاي 700 كيلويي را در شهر بربايند، مي‌گويد: بله. مگر ولگردها نمي‌توانند جرثقيل كرايه كنند و مجسمه بدزدند.

كلخوراني درباره فيلم‌هاي گرفته شده از برخي از سرقت‌ها مي‌گويد: فيلم‌ها را به نيروي انتظامي تحويل داده‌ايم.

به گفته معاون خدمات شهري شهرداري تهران، اين فيلم‌ها واضح نيستند چرا كه اساساً براي اين كار گرفته نشده‌اند و اتفاقي از اين حوادث فيلم گرفته شده است.

بر اساس اين گزارش، شهرداري تهران سال گذشته تعدادي مجسمه بدلي ساخت و جايگزين مجسمه‌هاي ربوده شده كرد؛ ولي هنوز جاي برخي از مجسمه‌ها در شهر خالي است و شهروندان فقط پايه‌هاي خالي آن را مشاهده مي‌كنند.

* سارقان به‎صورت باندي عمل كردند

محمد باقر قاليباف شهردار تهران نيز در ‌باره ربودن مجسمه‌هاي شهر تهران گفت: شهرداري مسئول امنيت شهر نيست و نگهبان‌هاي پارك‌ها بايد حساسيت بيشتري داشته باشند و اين موضوع نيز در حال پيگيري است.

وي در ادامه مي‌گويد: نيروي انتظامي اطلاعات خوبي در اين زمينه به دست آورده است.

شهردار تهران تصريح مي‌كند: دزديدن مجسمه‌ها اقدامي سازماندهي شده است و سارقان به صورت باندي عمل كرده‌اند.

*پليس آگاهي بدنبال حل معماي سرقت مجسمه‌هاي تهران است

سردار مصطفي رجبي جانشين پليس آگاهي نيروي انتظامي در اين‌باره گفت: هر پرونده‌اي در پليس آگاهي يك معماست و تا معما حل نشود نمي‌توان صحبتي كرد.

وي اظهار داشت: حل معما گاهي آسان و گاهي دشوار است، اما وظيفه پليس حل معماست. در پرونده‌هاي مختلف شرايط متفاوتي وجود دارد كه رسيدن به نتيجه و حل معما را تحت تأثير قرار مي‌دهد.

سردار رجبي افزود: پليس براي رسيدن به نتيجه نهايي در پرونده‌ها، گزينه‌ها و فرضيه‌هاي مختلفي مدنظر قرار مي‌دهد و در صورت لزوم اين فرضيه‌ها را پيگيري مي‌كند.

جانشين پليس آگاهي نيروي انتظامي گفت: سرقت مجسمه‌هاي از پارك‌هاي تهران مختصات و شرايط خاص خود را دارد و همچنان در دستور كار پليس آگاهي است، تلاش پليس حل معماي سرقت مجسمه‌هاست.

اظهار نظر‌هاي متفاوتي درباره مجسمه‌هاي ربوده شده وجود داشت اما چيزي كه هنوز هم خودنمايي مي‌كند عدم مشخص شدن وضعيت و سرنوشت مجسمه‌هاي ربوده شده است.

خبرنگار قضايي فارس به سراغ دادستان تهران رفته و از وي درباره نتيجه و سرنوشت پرونده قضايي سرقت مجسمه‌هاي شهر تهران پرس و جو كرد.

*پليس درباره سرقت مجسمه‌ها گزارش قانع‌كننده‌اي ارائه نداد

جعفري دولت‌آبادي در نوبت اول و در حاشيه مراسم توديع و معارفه سرپرست دادسراي خارك در پاسخ به سوالي درباره سرنوشت مجسمه‌هاي سرقت شده در تهران گفت: متأسفانه در اين حوزه پليس گزارش قانع‌كننده‌اي به ما نداده در صورتي كه بايد بيشتر فعال باشد.

وي با اشاره به اين مطلب كه دادستاني هنوز درباره اين موضوع پيگيري خود را ادامه داده است، گفت: درباره سرنوشت سرقت نماد 9 دي هم تحقيقات خود را ادامه داده‌ايم كه ان‌شاءالله شاهد نتيجه آن خواهيم بود.

*رسانه‌ها سرنوشت مجسمه‌ها را از پليس پيگيري كنند

جعفري دولت آبادي بار ديگر در حاشيه مراسم معارفه اولين معاون دادستان در امور زندانيان زن و اطفال درباره سرنوشت مجسمه‌هاي ربوده شده و در پاسخ به فارس گفت: متأسفانه هنوز از سوي پليس گزارش قانع‌كننده‌اي به دادستاني ارسال نشده است.

وي ادامه داد: براي پليس خوب نيست كه چنين پرونده‌اي مجهول بماند و بهتر است رسانه‌ها از پليس سؤال كنند كه نتيجه اين پرونده چه شد.

به گزارش فارس، پاسخ دادستان تهران درباره اين موضوع حاكي از اين است كه نه تنها سرنوشت مجسمه‌ها در هاله‌اي از ابهام قرار دارد بلكه اين پرونده در پليس آگاهي تهران خاك مي‌خورد و هنوز گشايشي در به نتيجه رساندن آن حاصل نشده است.

معماي مجسمه‌هاي ربوده شده، در حالي وارد دومين سال خود شده كه رئيس پليس آگاهي تهران و فرمانده انتظامي تهران بزرگ در يك سال گذشته پاسخي صريح و روشن درباره نتيجه اين پرونده ارائه نكرده‌اند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: