کد خبر:۵۱۲۲
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۴
تعداد بازدید: 3132
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
در هفتادو پنجمين سال انتشار
2 روز به ياد خالق «برباد رفته»
ميچل با بررسي و مطالعه دقيق بيش از 4 هزار نامه كه توسط «مارگارت ميچل» يا كساني كه با او مكاتبه داشتند نوشته شده، دريافته است براي اين كتاب ابتدا نام «فردا» يا «روزي ديگر» در نظر گرفته شده بود. وي ادامه داد: نويسنده خلاق اين كتاب، سرانجام عبارت «بر باد رفته» را از يك قطعه شعر انتخاب كرد.
رمان «بر باد رفته» نوشته «مارگارت ميچل»، امسال 75 ساله شد و به همين مناسبت، كتابخانه دستنوشته هاي قديمي هارگت در ايالت جورجيا در تدارك برگزاري مراسم ويژه اي در 5 و 6 ماه مي(15 و 16 ارديبهشت) است.

به گزارش ايبنا به نقل از آنلاين ايتنز، هرچند داستان شخصيت اصلي اين كتاب كه دختري لجباز و زيباست اكنون در سراسر دنيا شناخته شده و نسل هاي مختلف از خواندن ماجراهاي او يا مشاهده فيلم هاي اقتباسي لذت مي برند ولي هنوز هم ناگفته‌هاي بسياري از نويسنده تواناي اين اثر خلاقانه وجود دارد.

«مري آلن بروكز» مدير و رييس بازنشسته كتابخانه آثار قديمي دانشگاه جورجيا بنا دارد در كنار ساير صاحبنظران، هفتادو پنجمين سالگرد انتشار اين كتاب را جشن بگيرد و در كنار نشست‌ها و بحث و گفت و گوهاي دو روزه اين دانشگاه، بخشي از اين ناگفته ها را بيان كند. سمينار،فيلم مستند و يك نمايشنامه با محوريت داستان «مارگارت ميچل»با استفاده از گفته هاي خود نويسنده نيز بخشي از اين برنامه هاست.

«مري آلن بروكز» بخشي از اين ناگفته ها را در يك گفت وگوي خبري نقل كرد. «بروكز» گفت: شايد هيچ يك از شما نتوانيد هيجان «ميچل» را هنگامي كه يك ناشر براي كتابش 250 دلار به او داد،درك كنيد ولي اين رضايتمندي با خواندن نامه اي كه آن سال‌ها به خانواده‌اش نوشته، كاملا نمايان مي‌شود.

وي همچنين با بررسي و مطالعه دقيق بيش از 4 هزار نامه كه توسط «مارگارت ميچل» يا كساني كه با او مكاتبه داشتند نوشته شده، دريافته است براي اين كتاب ابتدا نام «فردا» يا «روزي ديگر» در نظر گرفته شده بود. وي ادامه داد: نويسنده خلاق اين كتاب، سرانجام عبارت «بر باد رفته» را از يك قطعه شعر انتخاب كرد.

وي همچنين دريافت كه نام شخصيت اصلي داستان ابتدا به جاي «اسكارلت»، قرار بود «پنسي» باشد و او بعدها از اينكه نام شخصيت اصلي داستان «اسكارلت» است ابراز خوشحالي كرد.

از نوشته هاي شخصي اين نويسنده برمي آيد كه تلفظ اسامي «اسكارلت» و «ملاني» كمي براي خوانندگان كتاب سخت بوده و بارها به صورت حضوري يا غيرحضوري طرز تلفظ آن را پرسيده بودند تا جايي كه «ميچل» به شوخي مي گويد در كتاب بعدي ام اسامي «جان»، «مري»، «تام» يا «بيل» را انتخاب مي‌كنم.

«ميچل»،يكي ديگر از سوال هاي كلافه كننده هوادارانش را احتمال همسان بودن شخصيت اسكارلت با خودش عنوان كرده و هميشه هم اين تشابه شخصيتي را كاملا نفي كرده و گفته است شخصيت محبوب من از نظر رفتاري،«ملاني» است و براي صداقت و حقيقت گويي ارزش زيادي قائلم.
 
«مري آلن بروكز» سال هاست كه درباره اين كتاب در جلسات مختلف، بحث و گفت و گو مي كند و دليل آن را نيز سرپرستي يك مجموعه خاطرات متعلق به «مارگارت ميچل» مي‌داند. به گفته وي اين مجموعه 125 هزار قطعه‌اي شايد بزرگ ترين مجموعه شخصي يك نويسنده باشد و هنوز هم با خواندن هر صفحه آن به ابعاد تازه اي از زندگي «ميچل» پي مي‌برد.

«استفان ميچل»،برادر «مارگارت ميچل» در سال 1970 60 هزار قطعه نوشته را به كتابخانه دانشگاه جورجيا هديه كرد و به غناي مجموعه اين مركز افزود.

در روز جمعه 5 مي نمايشگاهي از نامه هاي «مارگارت ميچل» كه درباره «برباد رفته» نوشته شده و در كتابخانه دانشگاه جورجيا در حال نگهداري است، برگزار مي شود.
يكي از برنامه‌هاي روز شنبه ششم ماه مي نيز حضور «مري آلن بروكز» در يك نشست است. وي علاوه بر بيان برخي يافته هاي جديدش، به نخستين كتاب نويسنده كه در سال 1936 و در سن ده سالگي «مارگارت» نوشته شده نيز اشاره كند.

در اين روز همچنين«آرتور جان وايلي» درباره كتابش«برباد رفته مارگارت ميچل: پرفروش ترين اوديسه از آتلانتا تا هاليوود» بحث و بررسي مي‌كند.

«هرب بريجز» خالق 6 كتاب درباره «بر باد رفته» نيز درباره دوران كودكي «مارگارت ميچل» در آتلانتا صحبت مي‌كند. «هرب بريجز» تاكنون سخنراني هاي متعددي در آمريكا درباره كتاب هايش داشته و كتاب خاطراتش دركانادا،فرانسه و ژاپن در معرض ديد عموم قرار گرفته است.
نمايش فيلم مستند«تغييري در باد» به كارگرداني«سي.بي هك ورت» بخشي ديگر از اين برنامه است.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: