کد خبر:۵۰۹۶
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۰۹:۱۶
تعداد بازدید: 6879
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بيماري جذام به طور مستقيم از حيوان به انسان سرايت مي کند
انتقال جذام تنها در ارتباطات نزدیک طولانی مدت در یک محیط سربسته ممکن است ، به شرطی که شخص بیمار تحت درمان نباشد .بیمار از طریق عطسه یا سرفه در فضای محدود بیماری را انتقال می دهد
محققان علوم پزشکی گونه ای از جذام را در گورکن ها یافته اند که در بسیاری از مردمان ساکن در جنوب امریکا نیز مشاهده می شود و در واقع می توان گفت که این بیماری به طور مستقیم از حیوان به انسان منتقل می شود. به گفته محققان ، این نخستین بار است که ثابت می شود بیماری جذام بین انسان و گورکن مشترک است.
 
بر اساس مقاله محققان که در شماره اخیر نشریه پزشکی نیوانگلند منتشر شد ، این بیماری که اغلب در هند یافت می شود احتمالا از امریکا منشا گرفته و در انسان هایی که گورکن ها را شکار می کنند یا قصاب ها که با گوشت سر و کار دارند ، مشاهده می شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه ،‌ جذام یک بیماری عفونی مزمن است که پوست و اعصاب محیطی را درگیر می کند ولی محدوده وسیعی از تظاهرات بالینی را شامل می شود .

نود و پنج درصد از افراد نسبت به این بیماری ایمنی طبیعی داشته و اصلاً به آن مبتلا نمی شوند .
حدود یک تا دو میلیون نفر در دنیا از عوارض این بیماری رنج می برند .این بیماری در نود و یک کشور دنیا دیده می شود ولی هفتاد درصد موارد جذام در سه کشور هند ، میانمار و نپال قرار دارد .عامل بیماری نوعی باکتری با عنوان مایکوباکتریوم لپره می باشد که رشدی بسیار آهسته دارد.

انتقال جذام تنها در ارتباطات نزدیک طولانی مدت در یک محیط سربسته ممکن است ، به شرطی که شخص بیمار تحت درمان نباشد .بیمار از طریق عطسه یا سرفه در فضای محدود بیماری را انتقال می دهد .

عموماً اولین علامت بیماری در نقاطی از پوست ظاهر می شود که کمی قرمز و سیاه تر و یا کم رنگ تر از پوست طبیعی می شود .این نقاط ممکن است بی حسی و عدم رویش مو در محل را به همراه داشته باشند .در بعضی از بیماران ممکن است تنها انگشتان دستها و پاها دچار بی حسی شوند
برچسب ها: جذام ، حيوان ، بيمار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
مهشاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۱
0
1
توضیح بیشتربدهید
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: