کد خبر:۵۰۸۳
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۶:۴۵
تعداد بازدید: 2694
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رئيس جامعه جراحان ايران
مسئولان بيمارستان‌ها در جريان گرفتن زيرميزي‌ها هستند
متاسفانه الان حدوداً برعكس است و اين دولت است كه 30 درصد هزينه‌ها را مي‌پردازد و حدود 70 درصد هزينه ها به دوش مردم است

 رئيس جامعه جراحان ايران گفت: پديده زيرميزي ديگر موضوعي مخفي نيست و مسئولان بيمارستان‌ها در جريان گرفتن زيرميزي‌ها هستند.

به گزارش فارس، ايرج فاضل در نشست خبري سي‌ و پنجمين كنگره علمي جامعه جراحان ايران كه صبح امروز در محل انجمن برگزار شد، با بيان اينكه در حال حاضر 98 درصد اعمال جراحي كه در دنيا انجام مي‌شود در داخل كشور قابل انجام است، اظهار داشت: هم اكنون هيچ بيماري مجبور نيست براي درمان به خارج از كشور برود.

وي افزود: متاسفانه در حال حاضر هم بيماران و هم جامعه پزشكي به شدت در مورد هزينه‌هاي پزشكي گله‌مندند و با توجه به اينكه درمان در همه جاي دنيا رو به گرانترشدن مي‌رود، بايد در نظر داشت كه در همه جاي دنيا بيمه‌ها هزينه‌هاي درمان را تقبل مي‌كنند و هيچ رابطه مالي بين بيمار وجود ندارد.

فاضل تصريح كرد: متاسفانه بيمه‌هاي كشور بيمار هستند و پرداختي‌هاي خود را با 6 ماه تاخير مي‌پردازند از طرف ديگر بيمارستان‌ها طلب‌هاي هنگفتي از بيمه‌ها دارند كه عدم تأمين آنها به موقع موجب اختلال در اداره آنها مي‌شود.

وي اضافه كرد: در حال حاضر متاسفانه موضوع خودگرداني بيمارستان‌ها مطرح شده است كه بايد اين بيمارستان‌ها مبالغي را از بيمار بگيرند تا بتوانند هزينه‌هاي خود را تامين كنند، لذا فشار اصلي هزينه‌ها روي دوش مردم است.

فاضل يادآور شد: از طرف ديگر بودجه اختصاص‌‌يافته به بخش درمان كافي نيست و وزارت بهداشت از نظر بودجه‌اي محروم است و هر سال هم بدتر خواهد شد و اكنون با هدفمندي يارانه‌ها مشكلات قطعاً بيشتر هم خواهد شد.

رئيس جامعه جراحان ايران ادامه داد: قرار بود پرداخت از جيب مردم در هزينه‌هاي بخش سلامت به 30 درصد برسد كه متاسفانه الان حدوداً برعكس است و اين دولت است كه 30 درصد هزينه‌ها را مي‌پردازد و حدود 70 درصد هزينه ها به دوش مردم است.

وي گفت: تعرفه‌هاي تحميلي غير عادي است و تناسبي با هيچ جاي جامعه ندارد و جامعه پزشكي را با معضل زيرميزي روبه‌رو مي‌كند كه اگر اين تعرفه‌ها معقول، منطقي و متناسب با درآمدها باشد ديگر نيازي به زيرميزي نيست.

فاضل خاطرنشان كرد: زيرميزي پديده‌اي قطعاً نادرست است اما به دليل نامناسب بودن تعرفه‌ها پديد آمده است كه بايد گفت مسئولان بيمارستان‌ها در جريان گرفتن زيرميزي‌ها هستند و پديده زيرميزي در حال حاضر موضوع مخفي نيست.

وي ادامه داد: تعرفه‌هاي 10 تا 15 كشور همسايه را بررسي كرديم و متوجه شديم كه تعرفه پزشكي كشورمان از پائين‌ترين كشورهاست حتي از بنگلادش يك سوم كمتر است.

فاضل يادآور شد: تنها راه درمان اين مسئله بيمه قوي و كارآمد است اما متاسفانه مي‌بينيم به علت پائين‌بودن ويزيت پزشكان، بيماران به خود اجازه مي‌دهند كه براي يك بيماري ساده به 4 پزشك از عمومي تا فوق تخصص مراجعه كنند از طرف ديگر پزشك براي تامين مخارج خود بايد چندين بيمار را در روز ببيند لذا وقت كمتري براي بيمار مي‌گذارد.

رئيس جامعه جراحان ايران با اشاره به سقوط اخلاق در پزشكي يادآور شد: اين موضوع در تمام كشور قابل مشاهده است.

وي افزود: بيمارستان‌هاي دولتي مانند گذشته بايد رايگان شوند و بيمه‌ها نيز قوي باشند و بيمه‌هاي ناسالم و ناكارآمد قطع شوند.

فاضل اضافه كرد: اشكال كار بيمه‌ها در اين است كه شوراي عالي بيمه به غير از دو پزشك همگي مصرف‌كننده خدمات پزشكي هستند و فساد اصلي از همين جا آغاز مي‌شود كه ارائه كننده خدمات رأي چنداني در تعيين و تعرفه ندارد.

وي تصريح كرد: آن قدر تعداد بيمه‌ها زياد است كه پول عمده‌اي از اعتبارات آنها صرف حقوق كارمندانشان مي‌شود كه برخي اوقات تا يك سوم اين اعتبارات را هم شامل مي‌شود.

فاضل گفت: سرانه‌ها بايد واقعي شود. در هيچ جاي دنيا بيمه‌گر، خدمات پزشكي را ارائه نمي‌دهد و اين موضوع فقط در كشور ما اتفاق مي‌افتد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: