کد خبر:۵۰۷۰
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۶
تعداد بازدید: 8773
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دفترچه هاي بيمه دردي را دوا نمي کنند
به طور کلي وقتي هزينه هاي درمان بالا مي رود، افراد دو واکنش انجام مي دهند: يکي اينکه نزد پزشک نمي روند و به عبارتي با بيماري خود مي سازند و نکته ديگر اينکه اقدام به خود درماني مي کنند!
بيمه يکي از مسايل مهمي است که در دنياي امروز نقش بسيار جدي در عرصه هاي مختلف جامعه بازي مي کند. بيمه ضمانت کننده سلامت اقتصادي و البته پزشکي جامعه است، البته به شرطي که به واقع حمايت کننده بيمه شده باشد، ولي در حال حاضر دفترچه بيمه تأمين اجتماعي در زمينه ارايه خدمات تبديل به دفترچه اي اگر نگوييم بي خاصيت، بسيار کم خاصيت شده است که کمترين حمايت را از بيمه شده مي کند.
در حال حاضر يارانه يا به عبارتي فرانشيزي که بيمه خدمات درماني براي بيماران خود پرداخت مي کند، حدود 27 درصد هزينه هاي درمان است! اين رقم که کمتر از يک سوم را شامل مي شود، در صورتي قابل استفاده است که پزشک يا مرکز درماني مورد نظر با بيمه تأمين اجتماعي قرارداد داشته باشد.
اين در حالي است که تمام مراکز بهداشتي خصوصي و بيشتر متخصصين در رشته هاي مختلف طرف قرارداد با بيمه تأمين اجتماعي نيستند! اين موضوع باعث مي شود علاوه بر اينکه بيمه شدگان با دايره محدودي از پزشکان متخصص مواجه، مراکزي که با بيمه طرف قرارداد هستند، هميشه شلوغ و پرازدحام باشد و متخصصين در اين گونه مراکز - خواسته و ناخواسته - نمي توانند خدمات رساني قابل توجهي داشته باشند.از چند سال قبل بيمه هاي تکميلي در کنار بيمه تأمين اجتماعي قرار گرفته است تا کمبودهاي اين بيمه را پوشش دهد، ولي اين نوع بيمه نيز در اختيار همه قرار نمي گيرد و در عمل امکان استفاده همه بيمه شدگان از بيمه تکميلي وجود ندارد و از سوي ديگر، هزينه هاي پرداختي از سوي بيمه شدگان بسيار قابل توجه مي شود.

گسترش خود درماني

معمولاً پس از مراجعه به پزشک، بيمار وارد مرحله گرفتن دارو مي شود. علاوه بر اينکه دارو در کشور گران است، بيمه حاضر به پرداخت هزينه بسياري از داروها نيست يا سهم کمي از آن را پرداخت مي کند! گاه هزينه درمان يک سرماخوردگي ساده براي خانواده - بخصوص وقتي تبديل به اپيدمي مي شود - چنان بالا مي رود و آزار دهنده مي شود که بسياري از افراد اقدام به خود درماني مي کنند.
به طور کلي وقتي هزينه هاي درمان بالا مي رود، افراد دو واکنش انجام مي دهند: يکي اينکه نزد پزشک نمي روند و به عبارتي با بيماري خود مي سازند و نکته ديگر اينکه اقدام به خود درماني مي کنند! خود درماني حداقل فايده ظاهري که دارد، کم شدن هزينه قابل توجهي است که يک بيمار براي رفتن به مطب پزشک آن هم متخصص بايد صرف کند! اما گاهي اين موضوع ناگوار و پيچيده مي شود و فرد کارش به بيمارستان مي کشد و بيماري اش به گونه اي مي شود که ديگر نمي توان آن را به صورت سرپايي درمان کند.
دکتر امامي رضوي، معاون درمان و پژوهش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در خصوص فرانشيز دفترچه هاي بيمه درماني گفته است: فرانشيز در بخش بستري 10 درصد است. اين ميزان چندان قابل توجه نيست.
وي ادامه داد: ما قصد نداريم هزينه هاي مردم را افزايش دهيم؛ حتي در بحث هاي اخير با بيمه ها تصميم گرفتيم در برخي موارد فرانشيز را نزديک صفر برسانيم. اين تفکر کمتر شدن پرداخت از جيب مردم در برنامه هاي قبلي سال هاي 88 و 89 نيز وجود داشت.
اين آمار و ارقام شايد در ظاهر جالب توجه باشد، ولي حقيقت اين است که مراجعه اي کوتاه و گذار به بيمارستان هاي دولتي که از فرط ازدحام آزاردهنده هستند و بيمارستان هاي خصوصي که خلوتند به خوبي نشان مي دهد که دفترچه بيمه تأمين اجتماعي هيچ سپر و محافظي در برابر بيمار نسبت به هزينه ها ايجاد نمي کند.

گلايه هاي بيمه شدگان

به طور کلي اگر بيماري ها را به دو بخش کلي آسان درمان و سخت علاج يا به عبارتي خاص تقسيم بندي کنيم، بيماري هاي آسان درمان با مراجعه به پزشک عمومي قابل درمان است که هزينه هاي آن براي يک خانواده متوسط قابل پرداخت است، اما اگر بيماري سخت علاج يا خاص باشد، شرايط بسيار متفاوت مي شود؛ در اينجا ست که دفترچه هاي بيمه دردي را دوا نمي کند.
بسياري از بيماري ها براي تشخيص و درمان نياز به آزمايش هاي مختلف دارند. اين موضوع در مورد کودکان و نوجوانان و افراد ميانسال و مسن جنبه حياتي پيدا مي کند. در حال حاضر آزمايشگاه ها نيز براي انجام آزمايش هاي ساده هزينه هاي قابل توجهي درخواست مي کنند، چه برسد به آزمايش هاي پيچيده که به مراتب هزينه بيشتري مي طلبد.
محمد 55 ساله در خصوص وضعيت بيمه معتقد است: «فرزند من دچار يک بيماري ساده و نيازمند درمان طولاني است، ولي مگر حقوق بازنشستگي و ساير مخارج زندگي چقدر است که من بتوانم هفته دو بار فرزندم را به دکتر ببرم و سپس هزينه سنگين تهيه دارو و آزمايش هاي مختلف او را بدهم، اين در حالي است که چتر بيمه تأمين اجتماعي بسيار ناقص است و جاهايي هم که با بيمه هاي تکميلي قرارداد دارند، به شکل هاي مختلف سنگ جلوي پاي ما مي اندازند.»وي ادامه مي دهد: از سوي ديگر در سالهاي اخير نرخ خدمات پزشکي، دارو و ساير هزينه هاي پزشکي بشدت گران شده است، اين در حالي است که دفترچه هاي بيمه تأمين اجتماعي کمک مؤثري به مردم نمي کند.وي مي گويد: افراد ميانسال و مسن به خاطر شرايط سني که دارند، نيازمند آزمايش هاي دوره اي هستند. با عنايت به اينکه کمتر از يک سوم هزينه ها را بيمه تأمين اجتماعي پرداخت مي کند، رقم قابل توجهي از هزينه ها از جيب بيماران پرداخت مي شود.

فرار از دفترچه هاي تأمين اجتماعي

خانم محمدي 50 ساله نيز اظهار مي دارد: «کودک من به خاطر فوت يکي از بستگان که با وي نزديکي زيادي داشت، دچار مشکلات روحي و نوعي افسردگي شد. براي درمان دخترم نزد پزشکان زيادي رفتم تا اينکه سرانجام يکي از آنها موفق به درمان نسبي دخترم شد، اما چون درمان بيماري هاي روحي و رواني زمان زيادي مي طلبد، هزينه هاي زيادي در بر دارد که تحمل آن براي خانواده ما بسيار سنگين است؛ در اين زمينه بيمه هيچ کمک قابل توجهي نمي کند و به خصوص پزشک درمانگر کودکم هيچ توجه و علاقه اي به استفاده از دفترچه بيمه تأمين اجتماعي ندارد.»
همه اينها در حالي است که پزشکان به طور مرتب تأکيد مي کنند، همه افراد جامعه بايد به طور مرتب و دوره اي آزمايش بدهند تا علاوه بر اينکه از شرايط سلامت خود اطمينان حاصل مي کنند، از بروز برخي بيماري هاي خاموش همانند ديابت پيشگيري مي شود، چرا که بر اساس نظر متخصصان حتي بسياري از سرطان ها در مراحل اوليه تشکيل قابل تشخيص هستند و در صورت تشخيص به موقع امکان درمان کامل آنها وجود دارد.حال در نظر بگيريد يک خانواده 4 نفره قصد چکاپ داشته باشند، با اين شرايط و قيمت هايي که وجود دارد، آيا به راستي همه آنها امکان استفاده از چنين شرايطي را پيدا مي کنند.
خراساني 42 ساله در خصوص وضعيت بيمه درماني يادآور مي شود: «من دچار بيماري آسم پيشرفته هستم. قبل از اينکه دچار اين بيماري بشوم، نشانه هايي بروز کرده بود، اما به دليل نگراني از هزينه هاي آن با تأخير به دکتر رفتم. در حال حاضر مشکل من اين است که بيمه در زمينه تهيه دارو و ساير درمان هاي اين بيماري خدمات قابل قبولي ارايه نمي کند.»
وي مي افزايد: اين شرايط در طولاني مدت جامعه اي بيمار به وجود مي آورد که هزينه هاي درمان آن به مراتب بسيار بيشتر از هزينه هايي است که مي توانند در زمينه پيشگيري صرف کنند. مهمتر اينکه اين اتفاق باعث توقف توليد و پويايي و پيشرفت جامعه نيز مي شود.

پرداخت هزينه ها از جيب مردم

در کنار اين هزينه ها بايد به هزينه هايي همانند سي تي اسکن، ام آر آي، داپلر رنگي يا حتي عکس گرفتن از دست يا بدن و حتي مهمتر از آن آزمايش هاي تراکم استخوان اشاره کرد. در حال حاضر پوکي استخوان يکي از مشکلات جدي و شايع در ميان گروه هاي سني مختلف جامعه ماست.
بيمه خدمات درماني در اين خصوص کمترين خدمات را ارايه مي کند. در حالي که اگر خانواده ها در سنين مختلف بتوانند چنين آزمايش هاي ساده، اما بسيار مهمي را انجام دهند، از مشکلات بعدي که گريبانگير خانواده ها مي شود، رها خواهند شد.
در همين راستا نگاهي به وضعيت مراکزي که کارهاي ارتوپدي انجام مي دهند، به خوبي مي تواند نشان دهنده ناتواني بيمه خدمات درماني در ارايه خدمت مناسب باشد، به اين دليل که بيشتر اين مراکز خصوصي هستند و در صورت بيمه بودن، هزينه هاي بسيار گزافي را طلب مي کنند که معمولاً بيمه ها سهم اندکي از آن را مي پردازند.
يکي ديگر از مسايلي که مردم بشدت به آن نياز دارند، اما به دليل هزينه هاي بسيار زياد مجبور به چشمپوشي از آن مي شوند، بخش دندانپزشکي است. بخش دندانپزشکي در کشور ما به قدري از هزينه هاي بالا و سرسام آوري برخوردار است که رفتن به مطب دندانپزشک دل شير مي خواهد. انجام ساده ترين درمان ها روي دندان هزينه اي بسيار بالا دارد.اين در شرايطي است که بر اساس نظر متخصصان، افراد جامعه از زماني که نخستين دندان هايشان (پيش از يک سالگي) رشد مي کند تا لحظه مرگ نيازمند دندانپزشک هستند. به خصوص که بي توجهي به وضعيت دندان ها باعث ايجاد بيماري هاي ديگري از جمله مشکلات گوارشي مي شود که درمان آن به مراتب طولاني تر و هزينه برتر از درمان دندان پيش از ايجاد مشکلات گسترده است.
به هر حال، ايجاد سلامت عمومي و پيشگيري پيش از ايجاد و کهنه شدن بيماري، هزينه هاي بسيار زيادي را از روي دوش جامعه و دولت بر مي دارد. اگر افراد به راحتي بتوانند از خدمات پزشکي همراه با پوشش بيمه اي مناسب استفاده کنند، بسياري از مشکلات پزشکي جامعه در همان نخستين گام هاي شکل گيري، تشخيص داده و درمان مي شود. تهيه كننده :مازيار شيباني فر - قدس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
يك بيمه شده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
2
3
براي تعويض دفترچه به شعبه 20 تامين اجتماعي تهران مراجعه كردم . دفترچه را به جواني كه پشت باجه نشسته بود تحويل دادم.
گرفت و نگاهي كرد و گفت : آقا اين دفترچه براي شهرستان است و قانون اومده كه دفترچه هاي شهرستان را فقط با ارائه گواهي از پزشك ميتونيم تعويض كنيم .
بهش گفتم : آقا من دفعه اولم نيست ميخوام دفترچه عوض كنم . قبلا هم (حدود يكي دوماه پيش) دفترچه شهرستان را در همين تهران بزرگ عوض كرده ام .
جوان گفت : اين قانون تازه اومده و فقط با ارائه گواهي پزشك ميتونيم دفترچه را عوض كنيم .
هرچه اصرار كردم هم فايده نداشت و گفت قانونه آقا ، ما كه نميتونيم قانون را زير پا بگذاريم .
همچنين توجيهم كرد كه هزينه ارسال دفترچه به شهرستان و تعويض آن بيشتر ميشه تا اينكه بري اينجا پزشك آزاد تا برات يك گواهي بنويسه.
خلاصه چند ماه قبل ديدم كه با ورود تكنولوژي به سيستم هاي اداري و دولتي امور مردم راحت تر شده و اونهايي كه براي ما تصميم مي‎گيرند و قانون تصويب ميكنند واقعا به فكر رفاه و آسايش مردم هستند ، ولي امروز فقط به اين فكر ميكنم كه چرا قانوني قرار داده شده است كه باعث بروز مشكلات براي مردم شده است ؟
تحت عنوان اسحقاق درمان
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: