کد خبر:۵۰۴۳
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۷:۴۱
تعداد بازدید: 5434
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مردم به جاي 240 گرم روزانه 128 گرم لبنيات مصرف مي‌كنند
سرانه مصرف شير در كشور معادل نصف ميانگين جهاني است بيش از 90 درصد مردم كشور شير يارانه‌اي دريافت نمي‌كنند امروزه مشكلات پوكي استخوان در سنين پايين پيدا مي‌كند

مدتي است كه در تهران و برخي از استان‌ها توزيع شير يارانه‌اي كاهش پيدا كرده و قيمت آن افزايش پيدا كرده است و حتي در برخي از مناطق توزيع شير يارانه‌اي نيز قطع شده است.

توزيع شيرهاي يارانه‌اي مي‌تواند به سلامت خانواده‌هايي كه سطح درآمد آنها پايين است كمك كند ولي حذف يارانه شير موجب بروز مشكلاتي در اين خانواده‌‌ها شده است كه بايد اين وضعيت اصلاح شود زيرا به گفته كارشناسان حوزه سلامت خرج كردن براي افزايش مصرف شير توسط مردم و پرداخت يارانه به آن هزينه نيست بلكه سرمايه‌گذاري براي داشتن نسلي سالم در فرداي ايران اسلامي است.

پيش از اين و قبل از اينكه يارانه شير كاهش پيدا كند، بسياري از مردم براي خريد شير در صف‌هاي طولاني مي‌ايستادند اما كاهش يارانه شير صف‌هاي خريد شير را تحت تأثير قرار داد و در برخي مناطق طول اين صف‌ها كم شد.

* سرانه مصرف شير در كشور بسيار پايين تر از معدل جهاني است
----------------------------------------------------------------------------

با وجود اينكه سرانه مصرف شير در كشور بسيار پايين تر از معدل جهاني است، حذف يارانه شير موجب حذف شير از سبد غذايي خانوار مي‌شود و معناي ديگرش اين است كه سرانه مصرف شير باز هم كمتر مي‌شود.

وزارت بازرگاني دليل اين افزايش قيمت را بهره‌مندي طيف بيشتري از مردم از شير عنوان كرده است و به گفته مسئولان اين دستگاه اجرايي با توجه به اجرا شدن هدفمندي يارانه‌ها به اين روش هم صف براي دريافت شير يارانه‌اي برداشته شده و هم قيمت شير به واقعيت و هزينه تمام شده آن نزديك‌تر شده است.

تحقيقات نشان داده است كه مصرف روزانه شير در كودكان و بزرگسالان موجب كاهش فشار خون بالا مي‌‌شود و به نظر مي‌‌‌رسد كه كلسيم، پتاسيم، منيزيم و پروتئين شير نقش مهمي در تأمين اين مواد در سبد غذايي مردم داشته باشد.

*مصرف شير از سرطان روده بزرگ پيشگيري مي‌كند
----------------------------------------------------------

مصرف شير و لبنيات، خطر بروز بيماري‌هاي قلبي -‌عروقي را كاهش مي‌دهد و مرداني كه بيشتر از ديگران شير مصرف مي‌‌كنند، كمتر دچار حملات قلبي مي‌شوند.

مصرف شير كم‌ چرب به دليل سرشار بودن از كلسيم ميزان كلسترول بد را در خون كاهش داده و ميزان كلسترول خوب را بالا مي‌برد و مرداني كه روزانه 1،5 ليوان شير مصرف مي‌كنند، 35 درصد كمتر احتمال دارد كه به سرطان روده بزرگ مبتلا ‌شوند.

عابدي 50 ساله در رابطه با حذف يارانه شير مي‌گويد: مدتي است كه شيرهاي يارانه‌اي بسيار كم شده است و در مغازه‌هايي كه شير توزيع مي كنند نيز بيش از 2 عدد شير به افراد نمي‌دهند.

وي مي‌گويد: هم‌اكنون بيشتر از شيرهاي آزاد استفاده مي‌كنيم و بسياري از مغازه‌دارها مي‌گويند كه سهميه شير بسيار كم شده است و به زودي يارانه شير به طول كامل قطع مي‌شود.

*گشتيم نبود، نگرد نيست...
----------------------------------

مردي 25 ساله در اين رابطه مي‌گويد: شير يارانه‌اي هم اكنون مانند كالايي ناياب شده است كه در كمتر مغازه‌اي يافت مي‌شود مانند جست‌وجوي سوزن دركاهدان است.

وي مي‌گويد: بيشتر از شيرهاي آزاد يا پاكتي در منزل مصرف مي‌كنيم و قيمت شيرهاي يارانه‌اي نيز افزايش پيدا كرده است و با توجه به اينكه در رسانه‌هاي مكتوب و صدا و سيما مدام تبليغ مي‌كنند كه افراد بايد روزانه 3 واحد لبنيات مصرف كنند، آيا با وجود حذف يارانه شير باز هم مردم مي‌توانند، 3 واحد لبنيات مصرف كنند.

*حذف يارانه شير به خانواده‌هاي كم‌درآمد لطمه وارد مي‌كند
---------------------------------------------------------------------

وي مي‌افزايد: در خانواده‌هاي كم‌درآمد كه معمولاً تعداد فرزندان آنها بيشتر است حذف يارانه شير موجب صدمه و لطمه به خانواده‌هاي آنها مي‌شود. بايد يارانه شير برگردد در غير اين صورت بايد در‌ آينده شاهد بيماري‌هاي استخواني و پوكي استخوان در سنين پايين باشيم.

م. 26 ساله در اين رابطه مي‌گويد: در گذشته براي خريد شيرهاي يارانه‌اي در صف‌هاي طويل مي‌ايستاديم و صبح زود بايد از خانه خارج مي‌شديم ولي هم‌اكنون كه يارانه شير كاهش پيدا كرده است.

وي مي‌گويد: افراد مسن و سالمند براي حفظ استخوان‌هاي خود به شير احتياج دارند. مصرف شير از بروز بيمار‌ي‌ها پيشگيري مي‌كند. شير سرشار از كلسيم، فسفر و منيزيم است كه مي‌تواند براي كودكان و همچنين بزرگسالان مفيد باشد.

*يارانه شير به بخش توليد داده مي‌شود
----------------------------------------------

صادق خليليان وزير جهاد كشاورزي در خصوص وضعيت يارانه شير مي‌گويد: ما تلاش مي‌كنيم كه يارانه شير به بخش توليد داده شود و اين برخلاف رويه قبلي است كه به مصرف‌كننده داده مي‌شد.

وي در پاسخ به سؤال فارس كه آيا اين روش موجب كاهش مصرف اين ماده حياتي بين مصرف‌كنندگان نمي‌شود، گفت: با اختصاص يارانه شير به توليدكنندگان آنها مؤظف خواهند بود قيمت شير را در حد منطقي و متعادل در اختيار مصرف‌كنندگان قرار دهند و مشكلي برا‌ي آنها به وجود نمي‌آيد.

*نظام توزيع شير يارانه‌اي در كشور نابسامان است
------------------------------------------------------------

حسينعلي شهرياري، رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس درباره شير‌هاي يارانه‌اي مي‌گويد: يارانه شير حذف نشده است و قرار بر اين است كه دولت يارانه شير را مانند يارانه نان نقدي پرداخت كند.

وي اضافه مي‌كند: پرداخت نقدي يارانه شير به مردم مي‌تواند خطراتي را در جامعه ايجاد كند. در مورد نان مردم مجبورند نان را در سبدغذايي خود داشته باشند و يارانه آن را صرف خريد ديگر مايحتاج خود نمي‌كنند ولي به دليل اينكه سرانه مرف شير در ميان مردم ما كم است اين خطر وجود دارد كه يارانه شير را صرف خريد ديگر مايحتاج خود كنند و سرانه مصرف شير از اين مقدار كه هست هم كمتر شود.

شهرياري مي‌گويد: سرانه مصرف شير در كشور معادل نصف ميانگين جهاني است. اختصاص يارانه شير به توليدكنندگان در صورتي كه موجب افزايش قيمت آن شود مي‌تواند عاملي باشد تا شاهد كاهش بيشتر مصرف اين ماده غذايي مفيد و حتي حذف آن از سبد غذايي مردم باشيم كه معناي آن آسيب جدي به سلامت مردم كشور است.

وي نظام توزيع فعلي شير را كه در آن يارانه‌ به مصرف كننده اختصاص مي‌يابد را نيز مورد انتقاد قرار داد و گفت: در روش فعلي شير يارانه‌اي شامل حال تمام همه مردم كشور به ويژه افراد مقيم شهرهاي كوچك و روستايي نمي‌شود. 40 درصد شير‌هاي يارانه‌اي در شهرهاي بزرگ مانند تهران مصرف مي‌شود و توزيع شير يارانه‌اي در شهر‌هاي كوچك بسيار جزئي است.

به گفته وي دولت با مشورت دست‌اندركاران بهداشتي و اقتصادي كشور بايد براي اختصاص يارانه به توليدكنندگان شير خام و داراي كيفيت اقدام كند كه در اين صورت تا حدودي سرانه مصرف پايين اين ماده حياتي در كشور نيز جبران خواهد شد.

*پرداخت يارانه شير كمكي به بهبود مصرف شير نكرده است
------------------------------------------------------------------------

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس مي‌افزايد: تاكنون پرداخت يارانه شير به مصرف كننده هيچ‌گونه كمكي به بهبود مصرف شير در جامعه نكرده است. دولت بايد يارانه شير را به اندازه‌اي كه قيمت آن در سال 90 افزايش نيابد، در اختيار خود دامداران قرار دهد تا فرآورده‌هاي شيري هم با قيمت ثابت و با رشد ناچيز در اختيار تمام مردم كشور قرار گيرد.

اكبر رنجبرزاده، عضو كميسيون بهداشت، درمان مجلس در اين باره مي‌گويد: هدفمندي يارانه‌ها در تمام زمينه‌ها و از جمله براي تغذيه سالم در كشور ضروري است و نابساماني در اين زمينه تأثير منفي بر سرمايه‌گذاري واحدهاي توليدي و مصرف كنندگان مواد غذايي خواهد داشت.

به گفته وي بايد از هر روشي براي افزايش مصرف شير در بين مردم استفاده كرد، توزيع شير يارانه‌اي بايد در كشور تقويت شود و حتي شير رايگان نيز در تمام مقاطع آموزشي، اداري كشور توزيع شود.

رنجبرزاده مي‌افزايد: پرداخت يارانه شير به دامدار و مشاركت دولت در فرهنگ‌سازي مصرف آن حائز اهميت است و با توجه به اينكه رسانه‌ها به نقل از كارشناسان بهداشتي و اقتصادي به لزوم توجه به مصرف شير تاكيد داشته‌اند، دولت آن گونه كه بايد پاسخ شايسته‌اي به اين مطالبه سلامت عمومي مردم نداده است.

عضو كميسيون بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اينكه اقدام اخير دولت براي حذف يارانه شير موجب كاهش سرانه مصرف آن مي‌شود، گفت: دولت بايد از هر روشي براي افزايش سرانه مصرف شير در كشور تلاش كند.

مرتضي صفوي، دانشيار دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در زمينه حذف يارانه شير مي‌گويد: به دليل اينكه از حضور كارشناسان در برخي از مباحث اختصاصي مربوط به يارانه‌ها استفاده مي‌شود دچار مشكلاتي مي‌شويم.

*بيش از 90 درصد مردم كشور شير يارانه‌اي دريافت نمي‌كنند
----------------------------------------------------------------------

به گفته وي بيش از 90 درصد مردم كشور شير يارانه‌اي دريافت نمي‌كنند و بالاي 90 درصد مردم جامعه كلسيم كم دريافت مي‌كنند و امروزه مشكلات پوكي استخوان در سنين پايين پيدا مي‌كند.

*امروزه پوكي استخوان را در سنين 35 سالگي نيز شاهد هستيم
--------------------------------------------------------------------------

صفوي مي‌گويد: امروزه پوكي استخوان را در سنين 35 سالگي نيز شاهد هستيم و در كودكان نيز كمبود كلسيم وجود دارد كودكاني كه كلسيم به ميزان كافي دريافت نمي‌كنند، كوتاه قد مي‌شوند. اگر بحث شير يارانه‌‌اي حل نشود شاهد مشكلات بيشتري خواهيم بود و اختصاص يارانه به شير يكي از ضروريات است.

وي اضافه كرد: متأسفانه در كشور هر نفر سالانه حدود 30 كيلوگرم قند و شكر مصرف مي‌كنند كه از معدل جهاني بالاتر است و حدود 17 كيلوگرم روغن مصرف مي‌كند كه بيشتر از معدل جهاني آن است ولي ايرانيان لبنيات را به ميزان بسيار كم مصرف مي‌كنند كه نگران كننده است بنابراين بهتر است به جاي حذف يارانه شير يارانه روغن و قند و شكر را به شير اختصاص دهيم تا مردم سالمتري داشته باشيم.

*مردم ايران روزانه به 2070 كالري نياز دارند
------------------------------------------------

دانشيار دانشگاه علوم پزشكي اصفهان مي‌افزايد: طبق آمار سازمان جهاني بهداشت مردم ايران روزانه به 2070 كالري نياز دارند و طبق مطالعاتي در كشور صورت گرفته است مردم ايران روزانه 52 گرم گوشت سفيد و قرمز مصرف مي‌كنند كه اين ميزان بايد 98 گرم باشد.

*مردم به جاي 240 گرم روزانه 128 گرم لبنيات مصرف مي‌كنند
--------------------------------------------------------------------

به گفته وي مردم ايران روزانه به240 گرم لبنيات نياز دارند اما ميزان مصرف روزانه لبنيات توسط مردم 128 گرم است.اين آمار تأمل بر انگيز است و همچنين روزانه به 50 گرم چربي و روغن مصرف مي‌كنند ولي نياز آنها به چربي و روغن 35 گرم است.

مسعود كيمياگر، متخصص تغذيه در اين باره مي‌گويد: در هدفمند كردن يارانه‌ها برخي از كالاهاي حياتي نقش كليدي پيدا مي‌كنند. يكي از اين كالاهاي حياتي شير است كه افراد از نوزادي تا سالمندي خود به آن احتياج دارند. كاهش يارانه آن مي‌تواند موجب كاهش مصرف اين ماده غذايي شود.

*كاهش يارانه شير مي‌تواند شير را از سبد غذايي خانواده‌ها حذف كند
--------------------------------------------------------------------------------

اين متخصص تغذيه مي‌افزايد: كاهش يارانه شير مي‌تواند شير را از سبد غذايي خانواده‌ها حذف كند. قبل از اينكه يارانه‌هاي شير كاهش پيدا كند، مردم شير را كمتر از حد لازم مصرف مي‌كردند و كاهش يارانه‌ها ممكن است شير به كل حذف شود.

*سرانه شير مصرفي مردم در برخي استانه از يك استكان در روز هم كمتر است
------------------------------------------------------------------------------------------

كيمياگر مي‌گويد: هم اكنون در برخي از استان‌هاي كشور سرانه شير مصرفي مردم از يك استكان در روز هم كمتر است. در حال حاضر سرانه مصرف شير در بين مردم ايران روزانه كمتر از يك ليوان شير است.

ايرج خسرونيا، رئيس انجمن متخصصان داخلي مي‌گويد: هر چند دولت وعده داده كه يارانه شير و لبنيات را به صورت نقدي پرداخت كند، اما به دليل انجام نگرفتن فرهنگ‌سازي مصرف مواد غذايي بهينه مانند گروه لبنيات به ويژه شير، بيم آن مي‌رود كه يارانه‌هاي دريافتي از سوي مردم صرف ديگر هزينه‌هاي جاري زندگي و نه خريد لبنيات شود.

وي با اشاره به اينكه بدن به مواد پروتئيني و اسيد آمينه‌هاي نياز ضروري دارد و ضروري است، حداقل به طور هفتگي از اين گروه مواد غذايي استفاده شود، تصريح مي‌كند: گران شدن قيمت لبنيات و دسترسي نداشتن مردم به مواد پروتئيني ارزان قيمت به ويژه در روستاها در آينده نه چندان دور، عوارضي از قبيل پوكي استخوان را به همراه دارد.

*توزيع كوپن براي قند، شكر و روغني كه سياستي مقطعي مربوط به زمان جنگ بود ---------------------------------------------------------------------------------------------

خسرونيا مي‌افزايد: توزيع كوپن براي قند و شكر و روغني كه سياستي مقطعي و مربوط به زمان جنگ بود، متأسفانه هنوز ادامه دارد و اين روند طي سال‌هاي گذشته افزايش سطح انواع چربي‌هاي خون از قبيل كلسترول و تري گليسريد، سرم خون، چاقي، ديابت، انسداد و تنگي عروق را در قالب غذاهاي پركالري به دنبال داشته است.

وي اضافه مي‌كند: بدون شك كم شدن مصرف بنزين و گازوئيل فوايدي را براي سلامت مردم به دنبال داشت، اما بدون فرهنگ‌سازي و اختصاص 10 درصد از درآمد هدفمند كردن يارانه‌ها به حوزه سلامت، حذف يارانه شير مخاطراتي را براي سلامت هموطنان به همراه دارد.

وي گفت: در صورت حذف يارانه‌هاي دولتي از داروها و امور بهداشتي درماني با توجه به اينكه هموطنان ما براي امور بهداشت و درمان خود هيچ گونه برنامه‌اي را در نظر ندارد در صورت ابتلا به بيماري فرد و خانواده‌ وي با كمبود منابع مالي روبه‌رو خواهند شد.

به گفته رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران، هر چند مردم ما براي مصرف برق، گاز، آب از قبل پيش‌بيني‌هاي لازم را انجام مي‌دهند، ولي بسيار كم ديده شده كه آنان براي بروز بيماري‌هاي مختلف و امور سلامت، پس‌اندازي را در نظر گيرند.

وي ادامه داد: با توجه به امكان شيوع برخي بيماري‌هاي واگير در نقاطي از كشور در صورت درمان نشدن شخص، فقط فرد بيمار زيان نمي‌كند بلكه انتقال بيماري ممكن است، باعث شيوع بيماري شود.

خسرونيا گفت: ضروري است، 10 درصد از درآمد هدفمند كردن يارانه‌ها به حوزه سلامت اختصاص يابد و با توجه به بودجه قبلي، اين حركتي مثبت و رو به جلو به شمار مي‌رود كه بسياري از مشكلات موجود در امر بهداشت و درمان را رفع خواهد كرد.

وي اظهار داشت: بدون شك سرمايه‌گذاري در حوزه سلامت را نمي‌توان هزينه دانست و سرمايه‌گذاري در اين امر را مي‌توان بيمه كردن سلامت هموطنان و جلوگيري از هزينه‌هاي سرسام‌آور درمان دانست.

برچسب ها: شير ، يارانه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: