کد خبر:۵۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۳:۱۵
تعداد بازدید: 10062
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مقايسه رفتار مردم ژاپن در زلزله 9 ريشتري
گزارش‌هايي درباره زلزله ژاپن منتشر شده است مبني بر اين كه دنيا در حال تحسين آرامش و متانت مردم زلزله‌زده اين كشور است

زلزله‌هاي بسياري در ديگر جاهاي دنيا روي داده است. با ريشترهاي گوناگون و پايين و بالا. در كشور خودمان هم زلزله زياد مي‌آيد. شديدترين آن در همين اواخر زلزله بم بود. كشته‌هاي بسياري داد و ويراني‌هاي فراوان كه البته هنوز هم همه آن ويراني‌ها ساخته نشده و آثاري نه چندان كم از ويرانه‌هاي زلزله بم باقي است. طبق گفته‌ رئيس‌جمهور دولت پيشين قرار بود آن ويراني‌ها و آثار زلزله تا پايان دوران رياست جمهوري ايشان ساخته شود و «بم» از روز اولش هم بهتر ساخته شود.

اما اينگونه نشد و البته پس از آن هم هنوز آنگونه كه بايد، نشده است. اما اين پيش‌ درآمدي براي داستان ديگري است. داستاني كه اگر واقعيت داشته باشد و به حقيقت پيوسته باشد. هم مايه تعجب و شگفتي است و هم تحسين برانگيز است.

گزارش‌هايي درباره زلزله ژاپن منتشر شده است مبني بر اين كه دنيا در حال تحسين آرامش و متانت مردم زلزله‌زده اين كشور است.

دليل اين تحسين و ستايش به خاطر چند رفتار دور از انتظار است. شايد هم درستش همين باشد شايد هم نبايد بگوييم رفتار دور از انتظار!
به چند نمونه از اين رفتارها توجه كنيد؛

1. صف‌هاي منظم براي دريافت آب و غذا توسط مردم زلزله‌زده تشكيل مي‌شود كه بر اساس گزارش‌هاي رسانه‌هاي گوناگون هيچگونه رفتار زننده و خشن از سوي مردم ديده نشده است.
2. از همه مهمتر غارت و تجاوز و تعدي پس از زلزله سهمگين ژاپن از سوي مردم ديده نشده است.
3. مردم منطقه زلزله‌زده ژاپن تنها اقلام مورد نياز روزانه‌ خود را تهيه مي‌كنند و تلاش ندارند كه آذوقه انبار كنند.
4. نكته جالب توجه ديگر اين كه رستوران‌ها 30 تا 50 درصد قيمت غذاهاي خود را كاهش داده‌اند تا مردم توان خريد داشته باشند و ... بسياري موارد ديگر.

همانگونه كه گفته شد زلزله و حوادث طبيعي در بسياري از كشورهاي دنيا روي داده است، اما تا به حال اينگونه رفتارهاي اخلاقي و انساني گزارش نشده بود. زلزله هائيتي و توفان و سونامي در جنوب آمريكا نمونه‌هاي بارزي است كه مي‌توان از آنها نام برد. در اين حوادث بازماندگان به غارت و قتل پرداختند و اموال كشته‌شدگان را ربودند، به حريم ديگران تجاوز كردند،‌ به فروشگاه‌هاي شهر يورش بردند و به غارت پرداختند و ...

پرسش اساسي در اين موضوع اين است؛ چرا رفتار مردم ژاپن اينگونه است، اما در برخي كشورها كه حوادث مشابهي روي مي‌دهد آن‌گونه؟!

شايد برخي خوششان نيايد كه بگوييم در كشور ما نيز هنگام وقوع زلزله در بم رفتارهاي ناهنجاري از سوي برخي صورت گرفت. اما واقعيتي است دردناك كه نيازمند بازشناسي و موشكافي دارد.

فرهنگ و تمدن و آموزه‌هاي ديني ما بسيار غني‌تر و فراتر از فرهنگ و تمدن و آيين مذهبي كشوري همچون ژاپن است. پس چرا اينگونه تفاوت فاحش تا به اين حد؟!

عوامل بسياري در اين امر دخيل است. نخستين و مهمترين عامل آموزش و فرهنگ‌سازي از زمان كودكي- خودساختگي و باورپذيري مردم و حس مسئوليت. ما نيز در زمان نه چندان دور جلوه‌هاي بسيار بزرگي از اين رفتار اخلاق‌مدار و انساني و اسلامي را در زمان دفاع مقدس داشته‌ايم. آن فرهنگ دوران دفاع مقدس اگر ادامه پيدا مي‌كرد بسياري از چيزها هم ‌اكنون در ايران اسلامي ما بهتر و هنجارتر بود. براي رسيدن به آن دوران اخلاق و انصاف كمي همت مردم و مسئولين را مي‌طلبد. نويسنده :محمد صفري - سياست روز

 

برچسب ها: ژاپن ، زلزله
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۱
اوباما
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۵
3
0
به نظر من زلزله مفهمومی نداره كه راجعش صحبت كنيم بهانه است
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: