کد خبر:۵۰۱۴
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۷
تعداد بازدید: 6083
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سازمان پزشکان بدون مرز: وحشت بر بيمارستانهاي بحرين حکمفرماست
از جراحتها به ویژه جراحتهایی که به نظر می رسد ناشی از اصابت گلوله نیروهای پلیس و ارتش است برای شناسایی مخالفان و بازداشت آنها استفاده می شود.
سازمان پزشکان بدون مرز روز پنج شنبه اعلام کرد بیمارستانها در کشور بحرین به مکانهایی مخوف تبدیل شده اند زیرا جراحات افراد ممکن است به بهانه ای برای بازداشت آنها تبدیل شود. به گزارش واحد مركزي خبر به نقل از خبرگزاری رویترز از دبی، لطیفه ایاده هماهنگ کننده بخش پزشکی در سازمان پزشکان بدون مرز که مقر آن در پاریس است گفت:  از جراحتها به ویژه جراحتهایی که به نظر می رسد ناشی از اصابت گلوله نیروهای پلیس و ارتش است برای شناسایی مخالفان و بازداشت آنها استفاده می شود.

همچنین مقامات بحرینی از محرومیت های پزشکی به عنوان ابزاری برای بازداشتن مردم از شرکت در اعتراضات بهره می گیرند . وی در بیانیه ای افزود: در بحرین از تاسیسات بیمارستانی به عنوان طعمه ای برای شناسایی و بازداشت افرادی که به دنبال درمان خود هستند استفاده می شود. این بیانیه تاکید دارد، بیمارستانهای بحرین دیگر در خدمت نیازهای پزشکی همه ساکنان این کشور نیست. بیمارستان سلمانیه که تنها بیمارستان تخصصی دولتی در بحرین است هنگام دیدار نمایندگان پزشکان بدون مرز از این بیمارستان، تقریبا خالی بود.

لطیفه ایاده افزود، نیروهای امنیتی بحرین این بیمارستان را که بزرگترین بیمارستان کشور محسوب می شود اشغال کرده اند. وی ادامه داد: مجروحانی که به بیمارستان سلمانیه منتقل شده اند به پزشکان توضیح دادند که چگونه نیروهای ارتش آنها را از جمله از محل زخمهایشان کتک زده اند. وی افزود: مجروحان دیگری پس از آن که مشخص شد جراحتشان با اعتراضات مرتبط است در داخل موسسات پزشکی دستگیر شدند.

خطرناک بودن مراجعه به بیمارستانها یا مراکز پزشکی به این معنا است که بسیاری از بحرینی ها از درخواست کمکهای پزشکی خودداری می کنند. اما دولت بحرین این اتهامات را رد و آن را بخشی از حملات سازمان یافته معترضان توصیف کرد.

در بیانیه دولت بحرین آمده است بیمارستان سلمانیه قبل از آن که پلیس تدابیری برای ایمن کردن آن اتخاذ کند به عنوان مرکز هماهنگی معترضان مورد استفاده قرار گرفت از این رو ایمن کردن آن ضروری بود. کریستوفر استاکس مدیرکل سازمان پزشکان بدون مرز گفت:  اقدام ارتش بحرین به اعلام بیمارستان سلمانیه به عنوان هدف مشروع نظامی و استفاده ابزاری نیروهای امنیتی از بخش پزشکی، کاملا با این اصل که همه بیماران حق دارند در محیطی امن درمان شوند تناقض دارد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: