کد خبر:۵۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۱
تعداد بازدید: 6635
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
انگليس،ديكتاتورهاي خاورميانه رابرای دهه ها تادندان مسلح كرده بود
لیبی یکی از چند کشور عربی است که از انگلیس تسلیحات خریده است تا از آن علیه قیام مردمی استفاده کندنمایندگان انگلیسی هم اکنون گزارشی بسیار انتقادآمیز از میزان فروش تسلیحات به برخی از بیرحم ترین رژیم های جهان منتشر کرده اند
 به گزارش شبکه تلویزیونی راشاتودی ، لیبی یکی از چند کشور عربی است که از انگلیس تسلیحات خریده است تا از آن علیه قیام مردمی استفاده کند. خبرنگار راشاتودی در گزارشی در این زمینه گفت:نیروهای امنیتی در خاورمیانه از گلوله های پلاستیکی ، گاز اشک آور استفاده می کنند. انگلیس این تسلیحات را تا چهار ماه پیش به سرهنگ قذافی می داده است.

وزرای دولت انگلیس قرارداد فروش تفنگ های دوربین دار ،گلوله و گاز اشک آور را تصویب کرده بودند. صادرات اسلحه از تجارت های بزرگ انگلیس است که فروش آن در سال دوهزار ونه ،دوازده میلیارد دلار بوده است.

نمایندگان انگلیسی هم اکنون گزارشی بسیار انتقادآمیز از میزان فروش تسلیحات به برخی از بیرحم ترین رژیم های جهان منتشر کرده اند. براساس این گزارش انگلیس در سپتامبر دوهزار وده تسلیحاتی به ارزش حدود سیصد و پنجاه میلیون دلار به لیبی فروخته است.
 
در همان سال مصر بیست و هفت میلیون دلار تفنگ کوچک و تجهیزات شوک از انگلیس خریداری کرده است. بحرین نیز بیش از ده میلیون دلار تفنگ و تجهیزات ضدشورش به انگلیس سفارش داد. خبرنگار راشاتودی گفت:هم اکنون مجوز صادرات تسلیحات به منطقه لغو شد اما چند روز قبل از آشوب ها در مصر نخست وزیر انگلیس به خاورمیانه سفر کرد تا دلالان تسلیحاتی را آگاه کند.
 
جان ریس فعال ضد جنگ در این زمینه گفت:از دفتر نخست وزیری انگلیس به نخست وزیر گفته بود که شما این دیکتاتور ها را برای دهه ها تا دندان مسلح کردید و اکنون آنها برخی از این تسلیحات را علیه مردم خود صرف کرده اند و اکنون زمان خوبی است تا تسلیحات بیشتری به آنها بفروشیم.
 
 نمی توان تصور کرد زمانی که مردم می بینند تسلیحات ساخت انگلیس در دست افرادی است که به بحرین حمله و علیه تظاهرکنندگان از آن استفاده می کنند ،چه فکر می کنند. خبرنگار راشاتودی گفت:این گزارش همچنین می گوید دولت در ارزیابی خطر فروش تسلیحات به کشورهایی نظیر مصر و بحرین اشتباه کرد.
 
جان هیلاری رئیس اجرایی موسسه وار اون وانت در این زمینه می گوید یکی از خصوصیت کمک های انگلیس در ده سال گذشته کمک به بخش امنیتی -نظامی بود واین دقیقا برعکس دموکراسی است. ما ابزار برای رژیم ها فراهم کردیم تا بتوانند دموکراسی را سرکوب کنند. خبرنگار راشاتودی افزود:بیش از هزار نفر از زمان آغاز خشونت در لیبی کشته شدند وچندین نفر نیز در بحرین کشته و زخمی شدند. گزارش های عینی نشان می دهد بیشتر این خسارت ها با تسلیحات انگلیسی ایجاد شده است.

به گزارش واحد مركزي خبر، دولت انگلیس بعد از بروز ناآرامیها در خاورمیانه تصمیم گرفت تا مجوز صادرات تسلیحات را به حالت تعلیق درآورد اما این کار فایده ای ندارد زیرا در حال حاضر در لیبی و بحرین از این تسلیحات علیه شهروندان استفاده می شود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: