کد خبر:۴۹۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 7929
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
يک استاد دانشگاه:
آموزش‌هاي الكترونيكي بازدهي بالاتري نسبت به آموزش سنتي دارد
روابط مدرس و فراگيران در آموزش‌هاي سنتي؛ دو گروه مجزا به صورت جاهل و عالم و در مقابل در آموزش‌هاي الکترونيکي؛ يك گروه شامل جامعه فراگيران يادگيري جمعي مي باشد

يک استاد دانشگاه، گفت: آموزش‌هاي الكترونيكي با آموزش سنتي تفاوت‌هاي بسياري دارد که مهترين آن بازدهي بالاي اين روش نسبت به روش سنتي است.

مهنوش خزايي، کارشناس ارشد علوم تربيتي گرايش تکنولوژي آموزشي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص تفاوت‌هاي آموزش الكترونيكي با آموزش سنتي، اظهاركرد: همزمان و همراه با تحولات و تغييرات وسيعي كه در جهان به وجود آمده است، رويكردها و ديدگاه‌هاي انديشمندان نسبت به آموزش و يادگيري نيز تحولاتي داشته است. در گذشته براي آموزش Traning را به كار مي بردند كه به معناي آموزش دادن همراه است و اكنون واژه learning را به كار مي برند كه به معناي آموزش گرفتن مي باشد.

وي افزود: در آموزش سنتي چون مبناي كار در آموزش دادن بوده است در نتيجه آموزش به صورت اجبار، تنبيه و با زور همراه بوده و نتيجتاً افت تحصيلي چه در كلاس درس و چه در خارج كلاس را به همراه داشته است.

اين استاد دانشگاه‌، خاطرنشان کرد: اما در learning چون خود فرد خواسته است كه ياد بگيرد همراهي با بازدهي بالا مي باشد.

خزايي با اشاره به رويكردهاي سنتي و مدرن در آموزش يادگيري، گفت: در رويكرد سنتي تاکيد بر رقابت است؛ اما در رويكرد مدرن تاکيد بر همكاري و مشاركت و تشكيل تيم مي باشد.

کارشناس ارشد علوم تربيتي گرايش تکنولوژي آموزشي يادآور شد: در آموزش‌هاي سنتي وظيفه‌ فراگيران ذخيره سازي اطلاعات و حفظ مطالب است؛ اما در آموزش‌هاي الکترونيکي وظيفه‌ فراگيران مديريت اطلاعات و توليد دانش است.

اين مدرس دانشگاه اظهاركرد: روابط مدرس و فراگيران در آموزش‌هاي سنتي؛ دو گروه مجزا به صورت جاهل و عالم و در مقابل در آموزش‌هاي الکترونيکي؛ يك گروه شامل جامعه فراگيران يادگيري جمعي مي باشد.

خزايي در خصوص فرآيند آموزش در اين دو شيوه سنتي و مدرن، افزود: فرآيند آموزش در آموزش‌هاي سنتي به صورت استاندارد و در مقابل فرآيند آموزش در آموزش‌هاي الکترونيکي، سفارشي با توجه به هر دانش پژوه است.

اين استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: محيط آموزش در شيوه سنتي به صورت مكان‌هاي خاص، مكتب و مدرسه است؛ در حالي که محيط آموزش در شيوه الکترونيکي به اين صورت است که فرد هر كجا كه باشد، مي تواند ياد بگيرد.

وي در پايان در خصوص زمان آموزش در اين دو شيوه مدرن و سنتي، گفت: زمان آموزش در شيوه سنتي به اين صورت است که در زمان‌هاي خاص و تعريف شده مدارس انجام مي شود؛ اما در شيوه الکترونيکي، هر زمان كه اراده كنيد، آموزش ارائه مي شود.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: