کد خبر:۴۹۵۲
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۹:۱۳
تعداد بازدید: 6583
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
استاد دانشگاه در امريکا:
امریکا از سیاستهای دوگانه درباره دیکتاتورها استفاده می کند
دولت اوباما همانند دولتهای قبلی امریکا از سیاستهای دوگانه درباره دیکتاتورها استفاده می کند به این معنا که واشنگتن از دیکتاتورهایی که خوشش بیاید حمایت می کند (در یمن و بحرین) اما از دیکتاتورهایی که بدش بیاید سیاست دیگری را در پیش می گیرد.
استاد دانشگاه در امریکا تصریح کرد واشنگتن باید با گذر از اشتباهات تاریخی اش، در کنار مردم انقلابی خاورمیانه قرار بگیرد. به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، استفن زونس استاد و مدیر گروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه سان فرانسیسکوی در ایالت کالیفرنیای امریکا گفت: امریکا توجه ویژه ای به تحولات یمن و بحرین دارد.

امریکا نگران قدرت گرفتن یک جریان فرقه ای خاص در بحرین (شیعیان) است.از سوی دیگر ، امریکا از این بیم دارد که یمن به پناهگاه امن القاعده تبدیل شود.

اما امریکا نمی تواند به حمایت خودش از حکام این دو کشور ادامه بدهد بلکه باید خودش را برای پذیرفتن استقرار دموکراسی بیشتر در یمن و بحرین اماده کند. هرچه دموکراسی در این کشورها بیشتر ریشه بگیرد به همان نسبت ، میزان حمایت از جریانهای افراطی همانند سازمان القاعده کاهش خواهد یافت.

اگر امریکا سیاستهای خودش را تغییر ندهد بار دیگر مرتکب اشتباه تاریخی خواهد شد زیرا در کنار جریانهای دموکراسی خواهی نخواهد بود.
استفن زونس در ادامه افزود: باراک اوباما رئیس جمهور امریکا در اغاز دوران ریاست جمهوری اش وعده هایی در حمایت از دموکراسی مطرح کرد اما عملا به نظر می رسد که متاسفانه حاضر شده است به وضع موجود در کشورهای عربی تن دربدهد .

اوباما درخصوص حکام این کشورها با عملگرایی برخورد می کند به این معنا که وضع موجود انها را می پذیرد.

اوباما از این سخن می گوید که طرفدار ازادی های مدنی و دموکراسی و ارزشهایی از قبیل آن است اما عملا نشان می دهد که به اهمیت این مساله پی نبرده است که تغییرات از پایین اتفاق می افتد.

نمی توان با شبه انتخابات و انتخابات تقلبی و دموکراسی های ظاهری به تغییر دست پیدا کرد. استفن زونس در ادامه گفت: کاری که امریکا می تواند در این شرایط انجام بدهد این است که با رژیمهای حاکم در یمن و بحرین برخورد شدیدتری داشته باشد.

مقامات امریکایی بایدبگویند که دیگر حاضر نیستند از رژیمهای فاسد حمایت کنند که مردم خودشان را سرکوب می کنند و دیگر مشروعیت و مقبولیتی ندارند.

دولت اوباما همانند دولتهای قبلی امریکا از سیاستهای دوگانه درباره دیکتاتورها استفاده می کند به این معنا که واشنگتن از دیکتاتورهایی که خوشش بیاید حمایت می کند (در یمن و بحرین) اما از دیکتاتورهایی که بدش بیاید سیاست دیگری را در پیش می گیرد.

امریکا درباره نوع برخورد حکومت بحرین با مخالفان در مقایسه با واکنش به تحولات یمن هم، کمتر واکنش نشان داده است.

بحرین برای امریکا اهمیت ویژه ای دارد. ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا در بحرین مستقر است. ظاهر امریکا ادعاهایی را باور کرده است مبنی بر اینکه نیروهای طرفدار دموکراسی در بحرین می خواهند حکومت دینی همانند ایران در این کشور حاکم کنند. این برداشتها احمقانه است.

در داخل امریکا نیز اختلافهایی در این زمینه وجود دارد. عده ای در واشنگتن می گویند امریکا از جریانهای طرفدار دموکراسی در یمن و بحرین و دیگر کشورها حمایت کند اما انها در طرف بازنده بازی هستند و قدرت چندانی در مقایسه با حامیان رژیمهای حاکم بر این کشورها ندارند.منبع:واحد مركزي خبر
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: