کد خبر:۴۹۴۶
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۰ - ۰۷:۵۶
تعداد بازدید: 6960
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سلسله شكست هاي آمريكا در منطقه ادامه پيدا خواهد كرد
آمریکایی‏ها تا آخرین لحظه از دیکتاتورها حمایت کردند ولی وقتی که دیدند نمی‏توانند آنها را حفظ کنند، مثل پارچه کهنه‏ای آنان را دور انداختند. این درسی است که باید از این وقایع گرفت

حضرت آیت الله خامنه‏ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، پس از تبریک آغاز سال نو، بیانات مهمی ایراد کردند.

آنچه در پی می‏آید بخش‏های مهم سخنان ایشان است:

ــ امروز می‏خواهم سه مطلب را عرض کنم:

1. گزارش‏گونه‏ای از سال گذشته.

2. مسایلی درباره سال جاری که آغاز می‏شود؛ با توجه به شعار آن که "جهاد اقتصادی" است.

3. نگاهی به مسائل منطقه و جهان اسلامی، و تزویر و ترفندی که دشمن در پیش گرفته است.

·         گزارش‏گونه‏ای از سال گذشته

ــ سال 1389 به معنای واقعی کلمه "سال همت و کار مضاعف" بود و دولت و ملت تلاش زیادی کردند.

ــ یکی از مهم‏ترین اتفاقات سال گذشته، حرکت علمی برجسته‏ای است که از چند سال پیش شروع شده است. همچنانکه قبلاً گفته شده روایت از معصوم داریم که: «العلم سلطان» یعنی «علم برای یک ملت و یک فرد مایه قدرت است». جوانان ما توانسته‏اند در عرصه علم و فنناوری پیشرفت‏های زیادی داشته باشند. در بخش زیست‏فناوری، در بخش نانوفناوری، در بخش سلول های بنیادی، در بخش های دارویی، در بخش تولید موتورها و توربین‏های بادی که وابستگی کشور را از بین می‏برد، در بخش تولید ابر رایانه‏ها و ...

ــ همه اینها از دانش‏های سطح بالا هستند و انسان خوشبختانه نگاه می‏کند که دانشمندان و جوانان ما در حال پیشروی هستند و گزارش‏های معتبر بین‏المللی اعلام می‏کند که پیشرفت‏های ما از خیلی کشورهای عالم بیشتر است.

ــ چند نکته مهم در این قضیه علم و فناوری وجود دارد: اول اینکه بیشتر این دانشمندانی که این کارها را انجام می‏دهند دانشمندان جوان هستند که عمر متوسط آنها 35 سال است. نکته بعدی اینکه زنجیره "علم و فناوری"، "تولید محصول" و "تجاری‏سازی" در حال شگل‏گیری است. این دانش را پس از تولید به بازارار تجارت می‏آورند و این دانش کشور را ثروتمند می‏کند.

ــ یکی از زمینه‏هایی که درباره  کار و همت مضاعف مشهود است "مسأله هدفمند کردن یارانه‏ها" است. خوب است ملت عزیز بداند که همه صاحب‏نظران اقتصادی، چه کسانی که موافق دولت‏اند و چه کسانی که موافق آن هستند، همه متفق‏اند که هدفمند کردن یارانه‏ها مفید، لازم و ضروری است. البته ورود در این میدان کار سختی است و بحمدالله شروع کار شروع شده و همکاری مردم با دولت هم عالی بوده است و آثار این کار در آینده بتدریج مشخص می‏شود.

ــ از جمله کارهای همت مضاعف، افزایش صادرات غیر نفتی است. از ده ها سال پیش تاکنون بودجه کشور ما وابسته به نفت است. در کشور ما عادت شده نفت بفروشند و کشور را اداره کنند. این شیوه غلط است. آزروی ما این بود که بدون فرش نفت کشور را اداره کنیم. این پیش نیامده هنوز تا امروز؛ اما افزایش صادرات باعث می شود به این هدف برسیم.

ــ از جمله چیزهایی که همت مضاعف را نشان می‏دهد، عملکرد هوشمندانه در مقابل تحریم‏های غرب ـ به ریاست آمریکا  ـ است. از اول سال 89 تحریم ایران را به خیال خود شروع کردند و می‏گفتند با این تحریم‏ها، ایران در طول 6 یا 5 ماه از پادر می‏آید. اما با این مشکل، هوشمندانه برخورد شد و تیر دشمن به هدف نرسید. خود غربی‏ها اعتراف کردند که این تحریم ها دیگر فایده ندارد.

ــ در زمینه اشتغال، دولت می گوید 16000 هزار شغل ایجاد کرده است. در زمینه مسکن روستایی و شهری و نیز خطوط مواصلاتی کارهای زیربنایی و پیشرفت زیادی داشته‏ایم.

ــ بهرحال سال 89 ، به معنای واقعی سال همت مضاعف بود. اما سال 89 خصوصیتی نداردو امسال و ده سال بعد هم سال همت مضاعف است. مسؤولان در هر دوره ای باید همت و کار مضاعف داشته باشند تا به آنجا که حق ایران است برسیم.

·         سال جهاد اقتصادی

ــ در سال جدید "تحول نظام اداری"، "تحول نظام آموزش و پرورش" و مسائل فرهنگی" مهم است؛ لکن به نظر صاحب‏نظران، اقتصاد اولویت بیشتری دارد. اگر کشور ما بتواند در مسائل اقتصادی پیشرفت کند بلاشک برای پیشرفت و عزت ایران تاثیر دارد تا ملت های مسلمان دیگر هم این پیشرفت را ببینند.

ــ مشارکت مردم و بخش تعاونی در امر اقتصاد لازم است و امیدواریم روز به روز بیشتر شود. دولت هم باید فعال برخورد کند و اگر بخواهیم این حرکت عظیم در کشور در سال 90 انجام شود باید با روحیه جهادی برخورد شود.

ــ ملت ما از اول تاکنون دارای روحیه جهادی بوده است. معنویت و تدین جامعه، در امور بنیادی به کشور کمک میکند. اگر ملتی جوانانش متدین باشند از هرزگی و اعتیاد دور خواهند شد و استعداد آنها به کار می‏افتد. معنویت در علم، فناوری، سیاست و اقتصاد  نقش دارد.

ــ پیشرفت شرایطی دارد. یکی از شرایط آن این است که کشور به مسایل حاشیه‏ای مبتلا نشود. گاهی در گوشه ای صدا بلند میشود و بقیه به حاشیه میپردازند. مثل این است که در یک مسافرت مهمی، کاروان در حال حرکت به سوی یک هدف مهم است اما ذهنها را مشغول کنند به یک چیز حاشیه‏ای در بیابان و حرکت ذرا کند کند یا باز بدارد. مسائل حاشیه‏ای نباید به میدان بیاید و حاشیه نباید کانون افکار جامعه شود. 

ــ  مسأله دیگر "حفظ اتحاد و انسجام و اعتماد ملی" است. اعتماد و علاقه مردم و مسؤولان باید حفظ شود. نقشه بزرگ دشمن تفرقه در ملت است.دشمن به بهانه‏های گوناگون می‏خواهد اتحاد را از بین ببرد. مردم با مسؤولین همکاری می‏کنند و این باید تقویت شود.

ــ ملت به نظام مردم سالاری دینی علاقمند هستند. مسؤولان کشور هم نباید گله از یکدیگر را در افکار عمومی مطرح کنند؛ این کار به اتحاد ملی ضربه می‏زند. گله‏ی قوا از یکدیگر طبیعی است و از اول انقلاب بوده است اما مسؤولین کشور اگر گله‏ای از هم دارند در عموم پخش نکنند. این باعث ضربه است به کشور. به جد از مسئولین می‏خواهم که اگر گله دارند ـ و ممکن است بحق هم باشد ـ در ملأ عام نباشد. این باعث ناراحتی مردم می‏شود.

·         حوادث منطقه و بحرین

ــ حوادثی كه اخيرا در منطقه اتفاق افتاده حوادث بسيار مهمي است. تحول بزرگی دارد اتفاق می‏افتد و آن نشانه بیداری امت اسلام است. چیزی که ده‏ها سال است در ایران جریان دارد امروز در متن زندگی این کشور در حال اتفاق افتادن است. 

ــ دو خصوصیت در این تحولات وجود دارد: "حضور مردم با جسم و جان و دل خود" و "سمت و سوی دینی حرکت‏ها". همانطور که در انقلاب اسلامی ایران اتفاق افتاد و با هنر امام(ره) مردم به صحنه وارد شدند و گره‏های کور باز شد و تحلیلگران ذهنی نتوانستند تحلیل کنند. همین اتفاقات اکنون در منطقه افتاده و مردم وارد شدند؛ و الا تحلیلگران و برج‏عاج‏نشین‏ها نمی‏توانستند کاری انجام دهند. جهت‏گیری مردم هم دینی است و از نماز جمعه و مساجد نشأت می‏گیرد.

ــ آنچه مردم را به این انقلاب‏ها کشاند پایمال شدن عزت و کرامت انسانی آنان بود. غرور مردم به دست این حاکمان ظالم جریحه‏دار شد. در مصر جنایت‏های اسرائیل با کمک «مبارک» انجام مشد. در قضیه غزه، حتی وقتی شنیدند که مردم مظلوم غزه تونلی زده‏اند برای جلوگیری از کار آنها 30 متر دیوار فولادین در داخل زمین زدند!

ــ در لیبی هم «قذافی» اگرچه در سال‏های اول روی کار آمدن، گرایش‏های ضد غربی از خود نشان داد اما در سال‏های اخیر خدمات بزرگی به غرب انجام داد. در قضیه فناوری هسته‏ای، قذافی تمام تجهیزات این برنامه را بار زد و به غرب تحویل داد؛ اما در ایران وقتی دنیا به سردمداری امریکا علیه برنامه هسته‏ای ما شلوغ کرد، مسئولین عقب ننشستند و بلکه توانایی خود را بیشتر از قبل کردند. مردم این چیزها را دیدند و احساس تحقیر کردند.

ــ ما رفتاری که دولت لیبی با مردم در پیش گرفته است و کشتار مردم را محکوم می‏کنیم. اما ورود آمریکایی‏ها و غربی‏ها را هم محکوم می‏کنیم. آنها ادعا دارند که ما به دفاع از مردم می‏خواهیم وارد شویم. این قابل قبول نیست. آنها اگر طرفدار مردم بودند الان یک ماه است که دارند بمباران می‏شوند، چرا به آنها کمک نکردند؟ آنها دنبال نفت و گرفتن جای پا در لیبی هستند. حضور غربی ها هیچ قابل قبول نیست. اگر می‏خواهند کمک کنند مردم را تجهیز کنند.

ــ آمریکایی‏ها در ابتدای این جریانات متحیر و دچار بی‏تحلیلی شدند. آنها باورشان نمی‏آمد که این حوادث اتفاق بیفتد چون مردم را نمی‏شناختند. آنها پس از مدتی مواضع مختلفی گرفتند.  

ــ آمریکایی‏ها تا آخرین لحظه از دیکتاتورها حمایت کردند ولی وقتی که دیدند نمی‏توانند آنها را حفظ کنند، مثل پارچه کهنه‏ای آنان را دور انداختند. این درسی است که باید از این وقایع گرفت. وقتی تاریخ مصرف این دیکتاتورها تمام شد مثل یک پارچه کهنه آنها را می‏اندازند دور.

ــ دشمن در مقابله با این حرکت‏ها دو ترفند را در پیش گرفتند: "فرصت‏طلبی" و "شبیه‏سازی". در ترفند اول، وقتی نتوانستند مبارک را حفظ کنند موذیانه تلاش کردند که بتوانند شالوده را حفظ کنند. لذا در آنجا ـ و در تونس ـ نخست وزیری را قرار دادند اما مردم بر این مشکل هم فائق آمدند و آمریکا شکست خورد.

ــ در ترفند دوم، تلاش کردند که آنچه در تونس و مصر انجام شده بود را در ایران هم شبیه‏سازی کنند. می‏خواستند آنچه که در مصر و لیبی اتفاق افتاده را در "ایران مردم‏سالاری دینی" پیاده کنند.معلوم بود که این یک حرکت شکست‏خورده و کاریکاتوری و مضحک است. ملت ایران آنها را شکست داد و توی دهن آنها زد.

ــ منافق واقعی، آمریکاست. نفاق واقعی، عملی است که آمریکا انجام می‏دهد. می‏دانید که «اوباما» رییس جمهور آمریکا برای مردم پیام داده است. اوباما می‏گوید مردم در میدان آزادی تهران، همان مردم میدان تحریر مصر هستند. راست می‏گوید! مردم هر سال در 22 بهمن در میدان آزادی جمع می‏‏شوند و شعار آنها "مرگ بر آمریکا" است.

ــ پس از تونس و مصر، به توفیق الهی، سلسله قیام‏ها ادامه پیدا کرد.

ـــ مسأله بحرین درست مثل مصر و لیبی است. ملت بحرین چه می‏خواستند؟ آنها می‏خواستند که حق رأی داشته باشند. حقوق این مردن نادیده گرفته می‏شود. اینها می‏خواستند انتخابات شود و هر کس یک رأی داشته باشد. این توقع زیادی است؟

ــ چون مردم بحرین، بیچاره‏ها شیعه‏اند هیچکس نباید از آنها دفاع کند! تلویزیون‏ها سکوت کنند، یک عده هم در کشورهای خلیج فارس گزافه‏گویی کردند و گفتند مسأله بحرین، جنگ شیعه و سنی است!

ــ می‏گویند چرا ایران از بحرین پشتیبانی کرده است؟! ما از همه پشتیبانی کردیم. ما 32 سال است که از فلسطین حمایت می‏کنیم. کدام ملت و کشور مثل ما از فلسطین و غزه حمایت کردند؟ آنها که شیعه نیستند.

ــ ما بین غزه و تونس و مصر و بحرین و یمن فرقی نمی‏گذاریم. در همه جا شعار ما دفاع از مظلوم است.

ــ اوج وقاحت آمریکایی‏ها این است که حضور تانک‏های سعودی در خیابان‏های منامه را دخالت نمی‏دانند اما پیام مراجع ما را دخالت می‏داند. این اوج وقاحت آمریکا و اذناب آن در منطقه است.

ــ سعودی در اعزام نیرو به بحرین اشتباه کرد. این کشور، خود را منفور ملت‏های منطقه کرد. آمریکا از منطقه دور است، اما منفور شدن سعودی‏ها در منطقه برای آنها خوب نیست.

ــ مردم بحرین هم پیروز خواهند شد. این حرکت قطعاً و یقیناً طبق وعده‏ی الهی به پیروزی خواهد رسید. منبع:خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: