کد خبر:۴۹۱۲
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۹:۳۷
تعداد بازدید: 9269
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
زلزله، سونامي و حالا نشت راديواكتيو ؛ فاجعه هسته‌اي در ژاپن
زمين‌لرزه بزرگ ژاپن علاوه بر جابه جايي 5/2 متري ساحل ژاپن، به جا به جايي 10 سانتي متري مدار زمين منجر شده است.
آمار قربانيان زمين‌لرزه ژاپن در حالي به 1400 تن رسيد كه نشت راديواكتيو از نيروگاه هسته‌اي اين كشور خبر از فاجعه‌اي هولناك‌تر مي‌دهد. اين زمين‌لرزه 9/8 ريشتري مدار زمين را تغيير داده و جزيره ژاپن را نيز 5/2 متر جا به جا كرده است.

شبکه خبری «ان اچ ک» ژاپن گزارش داده که بخشی از دیواره بیرونی نیروگاه فوکوشیما فرو ریخته. هنوز مشخص نیست رآکتور هسته‌ای در داخل این ساختمان باشد! اما موضوعی که نگرانی‌های بسیاری را سبب شده نشت مواد رادیواکتیو از این نیروگاه است. این نیروگاه در اثر زلزله 9/8 ریشتری روز جمعه بشدت آسیب دید. آژانس ایمنی هسته‌ای ژاپن می‌گوید در اطراف نیروگاه فوکوشیما عنصر رادیواکتیو سزیوم یافت شده است که نشانگر آن است که سوخت هسته‌ای نیروگاه ممکن است آغاز به ذوب شدن کرده باشد. البته گفته می‌شود، افرادی که خارج از شعاع 10 کیلومتری منطقه تخلیه اطراف نیروگاه هستند، در معرض تهدید قرار ندارند. يوكيو ادانوـ دبير كابينه ژاپن‌ـ ديروز تاييد كرد كه در نيروگاه اتمي فوكوشيما دايچي شركت «توكيو الكتريك پاور» (تپكو) انفجار رخ داده و مواد راديواكتيو از اين نيروگاه نشت كرده است.

1400 كشته و يكهزار گمشده
این در حالی است که در اثر سونامی ناشی از این زمین‌لرزه بیش از 1400 نفر کشته شده‌اند. در استان‌های میاگی و فوکوشیما نیز چندين روستا و شهرک به زیر آب رفتند. به گفته پلیس ژاپن، چهار قطار مسافربری در استان میاگی و یک کشتی با یکصد سرنشین ناپدید شده است. گزارش‌ها همچنین از انفجار شدید در یک مجتمع پتروشیمی در شهر سندای و آتش‌سوزی گسترده در یک پالایشگاه در شهر ایچی‌هارا، در استان چیبی خبر می‌دهند. گفته می‌شود نزدیک به 2 هزار خانه در شهر مینامیسوما در استان فوکوشیما در اثر زمین‌لرزه تخریب شده است. یک سد هم در فوکوشیما تخریب شده و خانه‌های زیادی را آب برده است. برق 4 میلیون خانه در پایتخت ژاپن قطع شده و توقف فعالیت قطار زیرزمینی در این شهر سرگردانی مسافران را به همراه داشته است. دولت ژاپن هزاران نیروی نظامی، صدها هواپیما و ده‌ها کشتی را روانه مناطق زلزله‌زده کرده است. تصاویر هوایی از مناطق آسیب‌دیده بیانگر جابه‌جایی و تخریب صدها کشتی، خودرو و ساختمان در اثر سونامی است. در همین حال، زلزله جدیدی با قدرت 1/7در مقیاس ریشتر مناطق کوهستانی مرکز ژاپن را لرزانده است. حدود 30 پس‌لرزه خفیف‌تر نیز گزارش شده است. سونامی ناشی از این زلزله، با سرعت ۸۰۰ کیلومتر در ساعت (معادل سرعت یک هواپیمای مسافربری) عرض اقیانوس آرام را طی کرد و به جزایر ‌هاوایی و ساحل غربی آمریکا رسید. در پی وقوع سونامی در ژاپن، موجی به ارتفاع 10 متر در شهر بندری سندای در شرق، مناطق وسیعی از مزارع و صدها خودرو و ساختمان را با خود برد.

آماده‌باش در آمريكا
دپارتمان حوادث غیر‌مترقبه آمریکا از تخلیه 2 شهر ساحلی در ایالت واشنگتن به دلیل وقوع سونامی با امواج بیش از یک متر خبر داد. مقامات این دپارتمان در این باره به رسانه‌های رسمی آمریکا گفتند، وقوع این سونامی با امواج بیش از یک متر در ساعت ۷:۳۰ به وقت محلی موجب شد 2 شهر ساحلی «آبردین» و «هوکیام» به‌طور کامل از سکنه تخلیه شوند. «اسکات جانسون» یکی از مقامات پلیس جنوب‌غرب واشنگتن در این باره به خبرگزاری آسوشیتدپرس خاطر نشان کرد: زمین‌لرزه‌ها و پس‌لرزه‌های شدیدی که در ژاپن رخ داده، موجب وقوع سونامی با امواج بسیار بلند در اقیانوس آرام شده است، طوری که این امواج بلند در بیشتر مناطق ساحلی آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی به وقوع پیوسته‌اند. همچنین وقوع چنین سونامی با امواج بیش از یک‌متر در سواحل ایالات متحده آمریکا در ۲۵ تا ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه‌ بوده است. این مقام مسؤول‌ پلیس در ادامه یادآور شد: ما برای ۱۲ ساعت آینده هم وضعیت فوق‌العاده و اضطراری اعلام کرده‌ایم. همچنین در بیشتر سواحل کشورهای آمریکای لاتین همچون شیلی، اکوادور، مکزیک، هندوراس، جزایر گالاپاگوس، پرو و جزیره ایستر هم سونامی با ارتفاع تقریبی دو متر مشاهده شده است، طوری که ده‌ها هزار تن از سکنه این مناطق تخلیه و به نقاط امن پناه بردند. مقامات مربوط در جزایر واقع در اقیانوس آرام نظیر «هاوایی» هم از همه سکنه و گردشگران درخواست کردند برای حفظ امنیت جانی خود سواحل را ترک کنند.

زمين‌لرزه بزرگ ژاپن علاوه بر جابه جايي 5/2 متري ساحل ژاپن، به جا به جايي 10 سانتي متري مدار زمين منجر شده است. همچنين تا ساعت 14 روز شنبه به وقت ايران حدود 195 پس‌لرزه با بزرگي بيش از 5 ريشتر نيز در اين منطقه به ثبت رسيده كه بزرگي 24 پس لرزه بيش از 6 ريشتر بوده است.منبع:قدس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: