کد خبر:۴۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۸۹ - ۲۰:۵۷
تعداد بازدید: 10105
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ژاپنی ها خطر زلزله را به بخشی از زندگی روزمره خود تبدیل کرده اند
ژاپنی ها خطر زلزله را به بخشی از زندگی روزمره خود تبدیل کرده اند و رفتار انسانها و ساخت و سازها همه بر پایه احتمال وقوع زلزله طراحی شده است. این کاری فرهنگی عمیق است که طی سالها به دست امده است

میزان آمادگی ژاپن برای مقابله با زلزله ای به قدرت هشت و نه دهم ریشتری به درسهایی مربوط می شود که ژاپن از زلزله کوبه در سال هزار و نهصد و نود و پنج گرفته است.  
   
 به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس24، زلزله کوبه از مرگبار ترین زمین لرزه ها در این کشور بود که بیش از شش هزار کشته برجا گذاشته بود. در هفدهم ژانویه 1995 شهر کوبه دومین بندر بزرگ این کشور به کلی نابود شد، بزرگ راه های این کشور از هم گسستند، بسیاری از ساختمان ها فرو ریخت و پلهای زیادی منهدم شد. این زلزله شوک بزرگی در کشور ایجاد کرد و موجب شد همه به خطرهای زلزله پی ببرند.

پس از آن مقامات کشور تدابیر گسترده ای برای پیشگیری به کار گرفته اند. دستگاهی برای شبیه سازی زلزله طراحی شده که مردم را با لحظه وقوع زلزله در خانه آشنا می کند. مدام نیز تمریناتی برای مقابله با زلزله صورت می گیرد. امدادگران ژاپنی نیز در بین بهترین امدادگران جهان برای یافتن قربانیان زیر اوار به شمار می روند. حتی خانوارهای ژاپنی نیز مجهز هستند و می توانند به همسایگان خود که زیر اوار گرفتار شده اند کمک کنند . برخی ها ابزار کند وکاو تهیه کرده اند و در خانه هایشان مواد غذایی و دارو ذخیره کرده اند.

همواره کیفی در خانه های ژاپنی مشاهده می شود که در ان مواد مورد نیاز اولیه نظیر باتری، ماسک، دستکش ، اب، باندهای پانسمان و امثال ان قرار دارد.

مدام مردم ژاپن برای رویارویی با بحران اماده می شوند و به انان اموخته می شود هول نکنند.

پاتریک کولومبل رئیس بنیاد معماران وضع اضطرار می گوید ژاپنی ها خطر زلزله را به بخشی از زندگی روزمره خود تبدیل کرده اند و رفتار انسانها و ساخت و سازها همه بر پایه احتمال وقوع زلزله طراحی شده است. این کاری فرهنگی عمیق است که طی سالها به دست امده است.

پس از زلزله کوبه سازه های ضد زلزله پیشرفتهای بیشتری کردند. ساختمانها بر روی فنرهایی بنا می شوند که هم زمان با لرزشهای زمین جا به جا می شوند.

یکی از مهندسان ژاپنی با نشان دادن ساختمانی مرتفع می گوید دو ساختار ضد زلزله اطراف اسانسور ایجاد شده که قادر است تا نود درجه انعطاف داشته باشد. این ساختارها قادرند جلوی زلزله های شمالی و جنوبی با هر شدتی مقاومت کنند.

در برخی از جزایر سدهایی برای مقابله با تسونامی بنا شده است. این کشور همچنین سیستم بسیار پیشرفته هشدار دارد که در صورت زلزله برق و گاز سریعا قطع می شود و وسایل حمل ونقل عمومی از کار می افتد.

سازماندهی ژاپنی ها موجب شده است مانع وقوع فاجعه مشابه سال 1923 شود. در زلزله کانتو در منطقه توکیو که قدرتمندترین زلزله تاریخ زمین بود، در ان زمان 140 هزار نفر کشته شدند و سه چهارم توکیو با خاک یکسان شد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
سلامی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۲
0
3
باسلام – با توجه به افزایش شدید زلزله ها در کشور ما و دنیا(ژاپن) ، در خصوص طرح مشهور اتاق امن ، سوالی که مطرح است این است که چرا علیرغم اینکه بالاترین مقامات و سازمان های کشور برای مقابله با زلزله ، بارها مؤکدا” و صراحتا” بر اهمیت و کارآیی طرح اتاق امن اشاره داشته اند از جمله مقام محترم رهبری (فرمایشات۲۶/۲/۸۴)و بویژه شخص آقای احمدی نژا د(مصاحبه های مکرر)، ولی چرا این طرح حیاتی همچنان درجا زده و اقدام جدی ای برای انبوه سازی یا فراگیری احداث آن در سطح کشور نمی شود ، خصوصا” اینکه ایران کشوری زلزله خیز است و در ماههای اخیر وقوع زلزله های مکرری را در کشور و منطقه شاهد هسنیم بطوریکه از ابتدای سال تاکنون ، ۹ هزار زلزله در کشور واقع شده و هزاران نفر نیز مجروح شده اند ! ؟
آیا کسانی که اجرا شدن این طرح را مسکوت گذاشته اند و موجب مرگ هزاران نفر از هموطنان مان در سالهای اخیر و آینده شده و میشوند مسئول نیستند !؟
ایرانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
0
1
سلام ، بنده مهندس عمرانم و سالهاست که کار اجرایی میکنم و این را با اطمینان میگویم اگه یک زلزله مثل کوبه در ایران بیاید بیش از 90 درصد سازه های ایران تخریب میشوند ، لیکن دولتمردان ایران در خواب خرگوشی میروند
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: