کد خبر:۴۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 7403
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
قذافی ثابت کرد در زمره خون ریزترین حاکمان عرب است
قذافی در تحولات اخیر لیبی خود را به عنوان نمونه ای استثنایی از حاکمان عرب معرفی کرده است که تنها می شود آن را به "نرون" امپراتور روم تشبیه کرد

پایگاه خبری البشیر در تحلیلی به قلم "اسامه نبیل" و با موضوع "آینده لیبی" نوشت: قذافی در تحولات اخیر لیبی خود را به عنوان نمونه ای استثنایی از حاکمان عرب معرفی کرده است که تنها می شود آن را به "نرون" امپراتور روم تشبیه کرد.نرون" روم را به آتش کشیده بود و در حالی که سازی در دست داشت و با آن می نواخت به شعله های آتشی که از سوختن قصرش در یکی از تپه های هفتگانه روم به هوا بر می خاست نظاره می کرد

و حال سرهنگ قذافی نیز با به کارگیری جنگنده، تانک، توپ و انواع سلاح سنگین علیه مردمش، آنان را در شعله های خشمش می سوزاند و هم زمان در مقابل گروهی دیگر فریاد می زند، "من رهبر انقلابم نه رییس جمهور که بخواهم استعفا کنم ... هر کسی مرا دوست ندارد نباید زنده بماند".

به گزارش واحد مرکزی خبر، با اصرار انقلابیون مسلح به ادامه مبارزه تا برکناری قذافی و با توجه به حمایت کشورهای غربی و عربی از انقلاب لیبی و امکان دخالت کشورهای خارجی برای حمایت از مخالفان به نظر می رسد سرنوشت قذافی بهتر از سرنوشت زین العابدین بن علی و حسنی مبارک نباشد در نتیجه یا از قدرت کناره گیری خواهد کرد یا به زور برکنار می شود تا پس از آن به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه شود.

با وجود اصرار قذافی به مقابله با انقلابیون، ابراز تمایلش برای مذاکراه با مخالفان گویای آن است که او نیز چون بن علی و مبارک صدای انقلاب مردمش را شنید در نتیجه با متهم کردن غرب از جمله آمریکا ، اروپا و به ویژه ایتالیا به خیانت، در جستجوی راهی امن برای خروج از حاکمیت است.

قذافی بر خلاف آنچه به زبان می آورد می داند نگاه منفی در داخل و خارج به او به گونه ای است که اگر می خواهد مشکلش را با دست خودش حل کند تنها دو راه در پیش داردیا باید با مخالفان گفتگو کند یا راه خودکشی را انتخاب نماید.

در هر حال روزهای حاکمیت قذافی بر لیبی کوتاه شده است و دلیل این ادعا این است که برخی از منابع ابراز داشتند رهبر لیبی بر خلاف اظهاراتش، در تلاشی پشت پرده، مذاکرات با مخالفان را از برخی کانال ها پیگیری می کند.

بر اساس آنچه این منابع اعلام کردند، در آغاز عبدالرحمان شلقم وزیر خارجه سابق لیبی عهده دار مذاکره با مخالفان بود اما او نیز نتوانست در برابر جنایات قذافی سکوت کند و جدایی اش را از نظام قذافی اعلام کرد چنانچه شخص دوم در پیگیر مذاکرات با مخالفان "ابوزید عمر دورده" یکی از روسای سرویس اطلاعاتی لیبی اعلام شد.

گفته می شود حتی مخالفان نیز با شرایطی برای عدم پیگرد قذافی چراغ سبز نشان داده اند اما اعلام کردند حاضر نیستند از پیگرد قضایی عبدالله سنوسی رییس برکنار شده سرویس اطلاعات و باجناق قذافی چشم پوشی کنند.

سنوسی به ارتکاب جنایات زیادی متهم است که یکی از این جنایات در حوادث سال 1996 است که در آن 1200 نفر از زندانیان زندان ابوسلیم در نزدیکی طرابلس اعدام شدند.

برخی اقدام قذافی در برکناری سنوسی از سمت ریاست اطلاعات را که پس از آغاز قیام و در روزهای اخیر اتفاق افتاد ناشی از توافقات پشت پرده در مذاکرات می دانند و می گویند، قذافی نگران بود که سنوسی در اعتراض به استثنا شدن او از عدم پیگرد قضایی به انجام اقدامات انتقامجویانه روی آورد در نتیجه او را برکنار کرد و "نصور ضو القحص" را جانشین او کرد.

در روزهای اخیر دیگر خبری از مذاکرات پشت پرده به گوش نمی رسد و نظامیان هوادار قذافی نیز کشتار مخالفان را شدت بخشیده اند اما برخی از مخالفان که سابقه کار با قذافی را دارند می گویند، قضایایی چون قضیه برکناری سنوسی که از قبیله مقارحه در سرت و سبهاست می تواند به بروز مشکلات تازه ای برای قذافی بینجامد.

هر چند سنوسی با توجه به سوابق سیاهش تا حدی منفور بود که حتی قبیله او نیز از او اعلام برائت کرده اند اما نفوذش در میان حلقه هواداران قذافی تا حدی است که ممکن است در حلقه اطرافیان رهبر لیبی شکافی عمیق و حتی درگیری مسلحانه رخ دهد که در این صورت کوچک ترین روزنه امید قذافی برای فرار از کشور نیز از او گرفته خواهد شد.

شدت گرفتن عملیات نظامی از هوا و زمین علیه انقلابیان گویای وضع دشوار قذافی است و رهبر لیبی با اعتماد به چنین روشی در پی نجات خویش است.

قذافی با توجه به اموالی که در اختیار دارد برای چند روز حکومت بیشتر بر کشورش از نیروهای مزدور آفریقایی بهره گرفت ولی این روش هم چندان سودی برای او به همراه نداشت زیرا راه را برای شکاف در ارتش و جدا شدن افسران بیشتری از نظام قذافی هموار کرد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: