برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۴۸۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۸۹ - ۲۱:۲۱
تعداد بازدید: 7939
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نشر در ايران يك حرفه‌ و كار پول‌ساز نيست
از وضعيت پخش كتاب نه تنها من؛ بلكه هيچ‌كس راضي نيست. پول چاپ، جوهر و كاغذ به صورت نقد پرداخت مي‌شود؛ اما هنگام تحويل كتاب 40درصد از قيمت پشت كتاب كم مي‌كنند و 60درصد بقيه را هم با چك‌هاي شش تا دوازده‌ ماه بعد پرداخت مي‌كنند

يك ناشر معتقد است: نشر و ناشري در ايران يك حرفه و كار پول‌ساز نيست.

صادق سميعي، از مديران نشر كتابسرا، در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، با اشاره به وضعيت اقتصادي نشر در ايران، گفت: كساني بايد در اين حرفه بمانند كه به اين كار عشق داشته باشند؛ در غير اين صورت، ماندن در اين حرفه غلط است.

او افزود: كار ما از نظر اقتصادي سود چنداني ندارد و ما حتا امكان ادامه‌ي حيات نيز نداريم و درباره‌ي خود ما، اگر سهام‌داران‌مان به اين نشر كمك نكنند، امكان ادامه‌ي كار را نمي‌يابيم.

او با اشاره به مشكلات حوزه‌ي نشر، تأكيد كرد: ما همواره مشكلات را به گردن ديگران مي‌اندازيم و فروش نرفتن كتاب را به سانسور در ارشاد نسبت مي‌دهيم. اگر ما انتخاب صحيحي از كتاب‌ها داشته باشيم، دليلي ندارد كه كتاب‌مان فروش نرود.

اين ناشر افزود: ما در نشرها گروه خوب براي انتخاب آثار خوب نداريم و تنها گله مي‌كنيم كه چرا ارشاد سانسور مي‌كند؛ اگرچه فرهنگ كتاب‌خواني هم در كشور جا نيفتاده است.

او به حضور ايران در جايگاه دهم تعداد عنوان‌هاي كتاب در جهان اشاره كرد و افزود: بالاترين عنوان كتاب متعلق به كشور انگلستان است و بعد آمريكا و ما در جايگاه دهم قرار داريم كه امسال با رسيدن تعداد عناوين چاپ‌شده در سال به 60هزار عنوان ممكن است به جايگاه پنجم برسيم كه جايگاه بسيار خوبي است.

مدير نشر كتابسرا با اشاره به شمارگان كتاب در جهان، عنوان كرد: در ايران تيراژ در كتاب ذكر مي‌شود كه در بقيه‌ي كشورها به اين صورت نيست؛ اما من فكر نمي‌كنم تيراژ‌ كتاب‌هاي جدي در هيچ كجاي دنيا بالاي دو تا سه‌هزار عدد باشد.

او همچنين درباره‌ي استقبال مخاطبان از كتاب‌ها، گفت: كتاب‌هاي تاريخي كه مربوط به تاريخ سال‌هاي اخير است، با استقبال مواجه مي‌شود؛ مانند كتاب «خاطرات امير اسدالله علم» كه مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و در مقابل، كتاب‌هاي علمي و تخصصي فروش كم‌تري دارند.

اين ناشر افزود: كتاب‌هايي كه داستاني و سرگرم‌كننده هستند، فروش خوبي دارند و البته در تمام دنيا به اين صورت است.

سميعي با اشاره به وضعيت پخش كتاب‌ها نيز خاطرنشان كرد: از وضعيت پخش كتاب نه تنها من؛ بلكه هيچ‌كس راضي نيست. پول چاپ، جوهر و كاغذ به صورت نقد پرداخت مي‌شود؛ اما هنگام تحويل كتاب 40درصد از قيمت پشت كتاب كم مي‌كنند و 60درصد بقيه را هم با چك‌هاي شش تا دوازده‌ ماه بعد پرداخت مي‌كنند؛ بنابراين سود چنداني ندارد. اين در حالي است كه در سراسر دنيا كتاب‌ها به صورت الكترونيك فروش مي‌رود و اين اتفاق شش تا هشت سال آينده در ايران رخ مي‌دهد.

اين ناشر درباره‌ي دريافت پول از نويسنده براي چاپ كتابش، گفت: اين روش سنتي، بدوي و غيرعلمي است و موجب مي‌شود تا ناشر از خود هيچ استقلالي نداشته باشد. البته ناشران هم تقصير ندارند و براي روشن نگه داشتن چراغ كار خود اين كار را انجام مي‌دهند.

او درباره‌ي شمارگان كتاب‌هاي نشر كتابسرا گفت: تيراژ‌ كتاب‌هاي ما اصولا سه‌هزارتاست؛ اما اكنون به هزار عدد رسيده است كه اگر كتاب با استقبال مواجه شود، تجديد چاپ مي‌شود. البته اين تعداد به هيچ وجه راضي‌كننده نيست. اين همه زحمت براي كتاب كشيده مي‌شود، حروف‌نگار زحمت زيادي مي‌كشد؛ اما در آخر، كتاب تنها به هزار عدد مي‌رسد كه البته با توجه به جمعيت 60 ميليوني ما كم است و تنها در مورد كتاب‌هاي تخصصي معقول است.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: