کد خبر:۴۸۵۰
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 4007
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سكوت زشت سازمان هاي بين المللي در قبال ديكتاتور قصاب ليبي
زشتي و پليدي ديكتاتورها در كارهايي نيست كه انجام داده‌اند بلكه در ذهنيت و افكاري است كه سال‌هاست با آن به سر مي‌برند
زشتي و پليدي ديكتاتورها در كارهايي نيست كه انجام داده‌اند بلكه در ذهنيت و افكاري است كه سال‌هاست با آن به سر مي‌برند و هرازگاهي در مواضع و رفتار و تصميمات‌شان بروز مي‌يابد و نخبگان هوشمندانه منبع و سرمنشأ اين گندآب را شناسايي مي‌كنند و دري از آن به سوي افكار عمومي مي‌گشايند شايد اعتراضي و انقلابي درگيرد و بساط ديكتاتور برچيده شود و در اين هنگام است كه چهره حقيقي ديكتاتورها از پرده برون مي‌افتد و ماهيت حقيقي فرد ديكتاتور و سازمان متبوعش بر مردم آشكار مي‌شود وهمزمان با سردادن فريادهاي آتشين اعتراضي و انقلابي، نعره‌هاي سبعانه ديكتاتور و دستگاه نفرين شده‌اش نيز بلند مي‌شود هرچه اين نعره‌ها بلند‌تر مي‌شود لحظه سقوط او نزديك‌تر است. اين روزها يكي از مصاديق ديكتاتوري در شمال آفريقا چنين نعره‌هايي سر مي‌دهد و از سقوط قريب الوقوع خود خبر مي‌دهد.

اين نعره‌ها كه در قالب «تهديد و تهمت و ترور» معترضان بيان مي‌شود بيشتر از آنكه حكايت از توانايي او كند حكايت از ناتواني و ضعف و سستي است. اين خشونت و سركوب بي‌شرمانه كه عليه مردم مظلوم ليبي اعمال مي‌شود نامش مقاومت و ايستادگي نيست بلكه دست و پا زدن‌هاي آخر نعش پوسيده و متعفن ديكتاتوري است و نه ترسي در دل معترضان ليبيايي مي‌افكند و نه بازدارندگي در ريزش پايه‌هاي نظام پوسيده استبدادي معمر قذافي ايجاد مي‌كند. اين روندها و فراز و نشيب‌ها در نظام استبدادي طبيعي است.

اولينش نيست و آخرينش هم نخواهد بود آن‌چيزي كه موجب حيرت است سكوت بي‌شرمانه و انفعال شرم‌آور سازو‌كارهايي است كه در جهان جديد براي پاسداري از صلح بشري ايجاد شده است و گويي همزمان با سقوط قذافي صداي مرگ آنها نيز به گوش مي‌رسد.

امروز در طرابلس و ديگر شهر‌هاي ليبي نظام وحشي و ويرانگر معمر قذافي، پاسخ اعتراض فروخفته مردم، باتوم و لگد و رعب و تير سلاح كمري افراد ناشناس نيست بلكه راكت و تانك و خمپاره و كاتيوشاست و قتل عام گسترده‌اي در جلوي چشم بشريت صورت مي‌گيرد و قلب همه انسانهاي بشر دوست را عميقا به درد مي‌آورد و هيج اقدام عملي از سوي نظام جهاني عليه اين جاني به‌جاي مانده از دوران پارينه سنگي سياست صورت نمي‌گيرد.گويي اتفاق مهمي رخ نداده است.

دولت‌هاي به اصطلاح مدرن و صاحب قدرت كه وقتي منافع‌شان مستقيما تهديد مي‌شود نگران جان حيوانات مي‌شوند و از ضرورت صيانت از حقوق حشره‌ها و پرندگان و خزندگان سخن مي‌گويند - تا عوام‌الناس تصور كنند كه اگر پاي حقوق انسان‌ها به ميان‌آيد اين قدرت‌ها چه سينه‌اي چاك خواهند كرد - چگونه است كه يك هفته است براي متوقف كردن قتل عام از نوع ليبيايي آن اقدام عملي انجام نمي‌دهند؟ نه تنها هيچ قانون و مقرراتي در حقوق بين‌الملل به دولت‌ها اجازه نمي‌دهد در داخل مرزهاي ملي خود بي‌محابا دست به جنايت و قتل عام بزنند بلكه برخي تفسيرهاي موجه از مقررات موجود اجازه مي‌دهد جامعه جهاني در دفاع از حقوق و ملت‌هاي اسير در چنگال ديكتاتوري وارد عمل شده و حتي در صورت نياز با تكيه برحقوق بين‌الملل عمومي از سازوكارهاي نظامي استفاده كنند. چنانچه دربوسني و هرزگوين چنين اقدامي صورت گرفت و موفقيت نيز حاصل شد. امروز نيز صحنه آزمون «قدرت و وجدان» قدرت‌هاي بزرگ و تاثير‌گذار در روندهاي بين‌المللي به‌ويژه ايالات متحده آمريكاست اگرچه كه تاكنون تنها شاهد سكوت شرم آوري از جانب اين كشور و هم پيمانانش بوديم.

سازمان‌هاي بين‌المللي مثل شوراي امنيت سازمان ملل و ناتو نيز هم اين داغ ننگ را بر سينه دارند. غير از چشمان نگران جامعه جهاني و ابناي بشر اين روزها بيشتر از هركس ديكتاتور قصاب ليبي براين چهره‌هاي دوگانه و عوام فريبانه عرصه بين‌الملل مي‌خندد.

چنانچه وقتي 32 سال پيش دست به ربودن يكي از رهبران بزرگ مسلمانان يعني امام موسي صدر زد و حساسيتي نديد امروز نيز با قساوت مردمان را مي‌كشد و اقدامي عليه او در هزاره سوم و در عصر متمدن صورت نمي‌گيرد. بايد صبر كرد و موفقيت يا ناكامي‌ها را در اين آزمون بزرگ تماشا كرد.
 
نويسنده :  امير دبيري مهر - تهران امروز
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: