کد خبر:۴۸۳۳
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۷:۰۵
تعداد بازدید: 3127
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مطهري:بسیاری از رسانه های ما از جمله صدا وسیما معترضین را تحریك كردند
برخی انتظار دارند ایشان همانند آنها اعلام كند كه اعدام باید گردد اساسا تعیین تكلیف برای دیگران كه تو هم باید مانند من موضع بگیری، نوعی بی احترامی به افراد است
علی مطهری در گفت وگو با خبرآنلاین در پاسخ به این سوال كه اظهارنظرهای سیاسیون برای اینكه از چارچوب حق خارج نشوند باید چه شاخص هایی داشته باشد،گفت: "سیاسیون در اظهار نظرهای خود باید دو اصل«انصاف» و «عدالت» را رعایت كنند.در چند روز اخیر اظهار نظر هایی درباره آقای هاشمی شده كه برخی از آنها از انصاف به دور است. آقای هاشمی بعد از حوادث 25 بهمن بی قانونی و هتاكی را محكوم كرد، منتها برخی انتظار دارند ایشان همانند آنها اعلام كند كه اعدام باید گردد. اساسا تعیین تكلیف برای دیگران كه تو هم باید مانند من موضع بگیری، نوعی بی احترامی به افراد است."

بعد از بیانیه 25 بهمن هاشمی بود كه برخی سیاسیون اصولگرا به انتقاد از مواضع وی پرداختند، آن گونه كه محمد رضا باهنر دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین در نشستی در شیراز در پاسخ به سوالی درباره عملكرد هاشمی تصریح كرد: «ایشان در بهترین حالت در قضیه فتنه همراه با جریان مردم نبوده است؛ به این جهت باید مواضع خودشان را نسبت به فتنه اعلام كنند چرا كه صحبت های كلی فایده ندارد.»

مطهری در پاسخ به سئوالی درباره تجمعات 25 بهمن گفت: اساسا درخواست تجمع برای 25 بهمن یعنی سه روز بعد از 22 بهمن آن هم برای حمایت از مردم مصر و تونس در حالی كه مردم شعارهای حمایت خود از این نهضتها را در 22 بهمن داده بودند و از طرفی روشن بود كه آمریكا و اسرائیل برای تضعیف این نهضتها از آن بهره برداری خواهند كرد كاری نا معقول و مظهر بی تدبیری بود، ضمن اینكه شعارهایی كه در آن روز داده شد،در واقع «هتاكی» بود و اثری از نهضت مصر و تونس یا آرمانهای ادعایی جنبش سبز در آن نبود. این نشان می دهد كه این جنبش همچنان یك جنبش بی سر است و نتوانسته است راه خود را از مخالفان نظام اسلامی و غربزدگان جدا كند.

مطهری در عین حال گفت اما ما هم باید نگاهی به عملكرد خودمان هم بیندازیم چرا كه بسیاری از رسانه های ما از جمله صدا وسیما و برخی روزنامه ها در فاصله روزهای منتهی به 9 دی تا 22 بهمن معترضین را تحریك كردند و به مبارزه طلبیدند.

وی گفت: وقتی صدا و سیمای ما به شكل مداوم عده ای را خطاب قرار می دهد كه شما هیچ طرفداری ندارید و از صحنه سیاسی خارج شده و مرده سیاسی هستید، آنها تحریك می شوند تا خودی نشان دهند. فتنه 88 در 22 بهمن سال گذشته تمام شده بود، اما ما خودمان دائم آن را زنده می كنیم و برخی از ما دوست داریم كه این فتنه به صورت یك سرگرمی همچنان باقی باشد و شاید حیات سیاسی برخی افراد با حیات این فتنه گره خورده است. بنابراین بخشی از اشكال متوجه خود ما است.

مطهری بار دیگر با تاكید بر اینكه باید ریشه این حوادث را دید و خشكاند، اظهار داشت: این داستان از مناظره ها و بعد ادعای تقلب شروع شد. اینكه توجهی به ریشه نداشته باشیم و فكر كنیم طرف مقابل هیچ نقشی در ایجاد زمینه آن حوادث نداشته، تحلیل درستی نیست.

وی افزود: باید با مقصرین این بحران بر اساس عدالت و انصاف و به طور همزمان برخورد كرد هر چند اتهامات آنها هم وزن نیست. و تا زمانی كه این اقدام انجام نشود و مردم احساس عدالت و انصاف نكنند وجدان جامعه آرام نمی گیرد. تا زمانی كه یك طرف را حضرت عباس و حضرت علی اكبر بدانیم و طرف دیگر را ابن زیاد و عمر سعد، این بحران ادامه خواهد داشت.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: